"Alternatywy 4" obchodzą swoje 34 urodziny. Kultowy serial uwielbiały tysiące Polaków
fot. YouTube - Grzegorz Stefański
Autor Olga Szmańda - 30 Września 2020

Kultowe "Alternatywy 4" obchodzą dzisiaj wielkie święto. Mało zabrakło, aby serial w ogóle się nie ukazał

“Alternatywy 4” w dniu 30 września obchodzą swoje urodziny. Serial emitowany z piękną odsłoną Warszawy w tle, obchodzi swoje święto. Produkcja z 1986 roku ma już 34 lata i nie ogląda się za siebie. Mimo wielu lat bez emisji na antenie polskich telewizji, nadal jest jednym z najlepiej wspomnianych rodzimych produkcji. Polscy widzowie pokochali od pierwszego odcinka utwór Stanisława Barei. Ponadczasowi bohaterowie tacy jak Gospodarz Domu Anioł i inni lokatorzy do dziś rozczulają i bawią fanów. Tym samym warto przypomnieć za co Polacy pokochali “Alternatywy 4”.

“Alternatywy 4” zostały wyprodukowane 30 listopada 1983 roku. Widzowie mogli oglądać odcinki produkcji w stacji TP1, która dziś znana jest jako TVP1. Pierwszy odcinek serialu został wyemitowany dopiero 30 września 1986 roku. Wszystko na skutek pewnych przeszkód jakie napotkali producenci kultowego wytworu stacji TVP1.

Od 15 października kolejne podarunki od ZUS. Tysiące Polaków załapie się na mniejsze składkiOd 15 października kolejne podarunki od ZUS. Tysiące Polaków załapie się na mniejsze składkiCzytaj dalej

“Alternatywy 4” opierały się na opowiedzianej przez Stanisława Bareję historii lokatorów bloku znajdującego się przy ulicy Alternatywy 4, na warszawskim Ursynowie. Przedstawione przez reżysera postaci do dziś bawią i wzruszają współczesnych i ówczesnych widzów. Głównym założeniem serialu było pokazanie mieszkańców tego samego bloku, którzy pochodzili z różnych warstw społecznych. Interakcje i zażyłości między rzeczonymi mieszkańcami prowadziły do licznych śmiesznych i kuriozalnych sytuacji. Z kolei całym domostwem zarządzał apodyktyczny i specyficzny gospodarz Stanisław Anioł. Mężczyzna niejednokrotnie wtrącał się nadmiernie w życie swoich lokatorów i zrzucał na nich własne obowiązki obarczając ich coraz to większą ilością problemów. Ci z mieszkańców, którzy nie byli zadowoleni z działań gospodarza stworzyli ruch oporu przeciwko zarządcy. Tym samym obraz Barei pokazał prześmiewcze sytuacje dotyczące lokatorów i Anioła.

“Alternatywy 4” obchodzą swoje 34 urodziny

Pierwotnie serial powstał 30 listopada 1983 roku. Mimo to, że już wtedy mógł być wyemitowany na antenie ówczesnej stacji TP1 nie doszło do tego. Z powodu panującej cenzury czasów PRL emisja została wstrzymana. Tym samym “Alternatywy 4” musiały poczekać 3 lata by ukazać się na telewizorach polskich widzów. Mimo opóźnienia spowodowanego PRL-owskim systemem, produkcja zyskała rzeszę wiernych fanów. W główne role wcielili się aktorzy, którzy do dziś uwielbiani są przez rodaków. Postaci, które grali przysporzyły im chwały na lata. Wśród nich znaleźli się Mieczysław Voit, Roman Wilhelmi czy Bożena Dykiel.

Co ciekawe 13 września 2014 roku Telewizja Polska postanowiła udostępnić na swoim kanale TVP HD ponownie premierowy odcinek serialu. Produkcja została zrekonstruowana i poprawiono cyfrowo. Najważniejszym jednak aspektem był fakt, że usunięte przez cenzurę momenty powróciły w odcinkach z 2014 roku. “Alternatywy 4” w pełnej wersji dostępne są także na DVD czy w licznych internetowych źródłach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Miał poważne problemy ze snem. Zostawił na noc włączoną kamerę, gdy zobaczył nagranie, zaniemówił
  2. Pies zobaczył swoją panią po dwóch latach rozłąki. Nagranie porusza do łez
  3. Panna młoda po weselu zdumiała wszystkich gości. Dzień ślubu nie zakończył się zgodnie z planem

Źródło: eska.pl

Następny artykuł