Papież Franciszek mianował sześć kobiet na wysokie stanowiska w Watykanie
fot. EestNews - AGENCJA SE
Autor Olga Szmańda - 7 Sierpnia 2020

Papież Franciszek wybrał sześć kobiet do pełnienia wysokich funkcji w watykańskiej Radzie. Do tej pory stanowiska te obsadzali tylko mężczyźni

Kobiety coraz częściej zaczynają być doceniane pod względem zawodowym. Do grona mężczyzn wspierających działalność płci pięknej dołączył właśnie papież Franciszek, mianując na wysokie stanowiska aż sześć kobiet. To pierwsza sytuacja w historii, gdy w watykańskiej Radzie ds. Gospodarczych nie będą zasiadać wyłącznie mężczyźni.

Kobiety, które zostały nominowane na stanowiska dzięki wyborowi papieża Franciszka, zajmą się nadzorowaniem finansów Watykanu. Przeznaczone dla nich pozycje są najwyższymi, jakie kiedykolwiek zaproponowano płci żeńskiej w tym państwie. Kościół katolicki nigdy wcześniej nie oddał pieczy nad podobną instytucją żadnej kobiecie. Głowa kościoła zapowiedziała, że od teraz zacznie jeszcze bardziej doceniać kobiety i mianować je na najwyższe i najbardziej znaczące stanowiska w Stolicy Apostolskiej.

Odrzuciło ją 20 rodzin, a on adoptował. Dziewczynka z Zespołem Downa znalazła kochającą rodzinęOdrzuciło ją 20 rodzin, a on adoptował. Dziewczynka z Zespołem Downa znalazła kochającą rodzinęCzytaj dalej

Kobiety w Watykanie

Każda z sześciu kobiet nominowanych do Rady ds. Gospodarczych to Europejka. Panie mają duże doświadczenie w sprawach finansowych, a według magazynu „The Guardian” są one idealnymi kandydatkami na powierzone im stanowiska. Jedną z nich jest Brytyjka Ruth Kelly, była minister edukacji i była sekretarz skarbu w rządzie Tony’ego Blaira. Kolejną wybranką jest Leslie Ferrar, Brytyjka przez siedem lat pełniła funkcję skarbnika księcia Karola. Poza nimi w Radzie zasiądzie również: profesor prawa Charlotte Kreuter-Kirchhof i ekonomistka Marija Kolak, obie panie są Niemkami. Natomiast dwa ostatnie miejsca zajmą Hiszpanki: menadżerka finansowa Eva Castillo Sanz i bizneswoman Maria Concepción Osácar Garaicoechea.

Co ciekawe, jedynym mężczyzną w Radzie ds. Gospodarczych będzie dyrektor generalny włoskiej firmy ubezpieczeniowej Generali, Alberto Minali. Do tej pory w piętnastoosobowej Radzie zasiadali wyłącznie mężczyźni. Zgodnie ze statutem Rady ds. Gospodarczych w skład obowiązkowo musi wejść ośmiu biskupów i siedem osób świeckich. Takie wyróżnienie i obsadzenie połowy świeckiej rady w damskim gronie jest dużą innowacją w kościelnym zarządzie. Do tej pory jedynymi kobietami, które objęły znaczące stanowiska w Watykanie, były Barbara Jatta, kierująca Muzeum Watykańskim i Francesca Di Giovanni, podsekretarz stanu.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Ile pieniędzy zasiliło kasę państwa z mandatów za brak maseczek

Nominacje do Rady nie przez przypadek zbiegły się z finansowymi problemami Watykanu. Stolica Apostolska, tak jak każde inne miejsce na świecie, boryka się z problemami związanymi z pandemią COVID-19. Co za tym idzie, spada liczba osób odwiedzających Muzea Watykańskie. Obecna rada ma więc rozwiązać panujące problemy. Papież Franciszek powierzył to zadanie grupie kobiet i pokłada nadzieję w ich wiedzy i doświadczeniu.

Rada ds. Gospodarki została utworzona przez papieża Franciszka w 2014 roku.

- Zasadniczo jest to rada nadzorująca wszystko, co dotyczy finansów w Watykanie, a jedyną osobą stojącą nad nią jest sam papież - wyjaśnia watykański korespondent z "National Catholic Reporter”, Joshua McElwee.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna złapał wyrzuconego na plażę rekina za ogon. Dramatyczne sceny nagrała kamera
  2. Wiemy co dalej z Xbox Live Gold
  3. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  4. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  5. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  6. Adam Małysz dał się nabrać poważnemu przestępcy? Dziennikarskie śledztwo pokazało przerażającą prawdę

Źródło: wysokieobcasy.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł