Roślinne lekarstwo na kaca jest możliwe?
Fot. Unsplash.com / Jaimie Phillips
Autor Bartosz Wróblewski - 6 Sierpnia 2020

Roślinne lekarstwo na kaca? Naukowcy są na tak

Napój z ekstraktów z owoców i roślin może znacząco łagodzić objawy kaca. Woda i elektrolity są zdaniem badaczy znacznie mniej skuteczne.

Okazało się, że powszechna wiedza na temat przyczyn kaca może być błędna. Wyniki nowych badań wskazują, że odwodnienie i związana z nim utrata elektrolitów mogą być tylko w niewielkiej mierze odpowiedzialne za wszystkie typowe objawy tego nieprzyjemnego stanu.

W „Familiadzie” padło pytanie o mleko. Uczestniczka zaliczyła gafę, a internauci nie zapomną jej wpadki. Wideo rozbawi każdegoW „Familiadzie” padło pytanie o mleko. Uczestniczka zaliczyła gafę, a internauci nie zapomną jej wpadki. Wideo rozbawi każdegoCzytaj dalej

Niemieccy naukowcy z Institute of Molecular Physiology na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga postanowili przetestować potencjał określonych ekstraktów roślinnych, witamin i minerałów oraz związków przeciwutleniających do łagodzenia fizycznych i psychicznych objawów związanych z piciem alkoholu. Do ekstraktów roślinnych należały wiśnia Barbados (Acerola), opuncja, miłorząb japoński, wierzba i korzeń imbiru. Witaminy i minerały obejmowały magnez, potas, wodorowęglan sodu, cynk, ryboflawinę, tiaminę i kwas foliowy.

Wśród badanych, którzy otrzymali przygotowaną przez naukowców mieszankę, a nie placebo, średnia intensywność bólu głowy była o 34 proc. mniejsza, nudności o 42 proc. mniejsze, uczucie obojętności spadło średnio o 27 proc., a niepokój o 41 proc.

Rośliny robią różnicę

Badacze uważają, że skuteczność preparatu była zależna od obecności związków polifenoli i flawonoidów, które są powiązane z ograniczaniem fizjologicznego wpływu alkoholu. Ale wciąż nie wiadomo, co zrobić, by całkowicie się ich pozbyć.

– Mechanizmy leżące u podstaw pozostają nierozpoznane i na pewno wymagają dalszych badań – tłumaczą autorzy badań, Bernhard Lieb i Patrick Schmitt.

Naukowcy twierdzą, że osoby, które przyjmowały placebo lub suplement bez ekstraktów roślinnych, nie odnotowały znaczącej różnicy w żadnym objawie, co sugeruje, że za zaobserwowane zmiany odpowiedzialne były przede wszystkim wyciągi z roślin.

Badacze zaobserwowali również brak znaczącego wpływu alkoholu na poziom witamin i minerałów, co sugeruje, że alkohol nie musi wpływać na równowagę elektrolitową i mineralną, jak się powszechnie uważa.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem

Analiza wykazała również, że zawartość wody w organizmie nie była istotnie związana z ilością wypitego alkoholu. – Nasze wyniki wskazują na to, że zwiększone wydalanie płynów wywołane spożywaniem alkoholu niekoniecznie prowadzi do znacznego odwodnienia – twierdzą. – Wydaje się jasne, że objawy kaca są spowodowane przede wszystkim przez alkohol i jego metabolity, a nie odwodnienie lub brak elektrolitów – podsumowują.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kotka-złodziejka została złapana na gorącym uczynku. Właściciel przecierał oczy z niedowierzania, kiedy ujrzał jej drogocenny łup
  2. "Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASA
  3. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  4. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  5. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  6. Fatalny wypadek młodych gwiazdorów. Nie żyje dwóch 20-latków, wszystko przez alkohol

Źródło: Good News Network

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł