Roślinne lekarstwo na kaca? Naukowcy są na tak
Napój z ekstraktów z owoców i roślin może znacząco łagodzić objawy kaca. Woda i elektrolity są zdaniem badaczy znacznie mniej skuteczne.
Okazało się, że powszechna wiedza na temat przyczyn kaca może być błędna. Wyniki nowych badań wskazują, że odwodnienie i związana z nim utrata elektrolitów mogą być tylko w niewielkiej mierze odpowiedzialne za wszystkie typowe objawy tego nieprzyjemnego stanu.
Niemieccy naukowcy z Institute of Molecular Physiology na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga postanowili przetestować potencjał określonych ekstraktów roślinnych, witamin i minerałów oraz związków przeciwutleniających do łagodzenia fizycznych i psychicznych objawów związanych z piciem alkoholu. Do ekstraktów roślinnych należały wiśnia Barbados (Acerola), opuncja, miłorząb japoński, wierzba i korzeń imbiru. Witaminy i minerały obejmowały magnez, potas, wodorowęglan sodu, cynk, ryboflawinę, tiaminę i kwas foliowy.
Wśród badanych, którzy otrzymali przygotowaną przez naukowców mieszankę, a nie placebo, średnia intensywność bólu głowy była o 34 proc. mniejsza, nudności o 42 proc. mniejsze, uczucie obojętności spadło średnio o 27 proc., a niepokój o 41 proc.
Rośliny robią różnicę
Badacze uważają, że skuteczność preparatu była zależna od obecności związków polifenoli i flawonoidów, które są powiązane z ograniczaniem fizjologicznego wpływu alkoholu. Ale wciąż nie wiadomo, co zrobić, by całkowicie się ich pozbyć.
– Mechanizmy leżące u podstaw pozostają nierozpoznane i na pewno wymagają dalszych badań – tłumaczą autorzy badań, Bernhard Lieb i Patrick Schmitt.
Naukowcy twierdzą, że osoby, które przyjmowały placebo lub suplement bez ekstraktów roślinnych, nie odnotowały znaczącej różnicy w żadnym objawie, co sugeruje, że za zaobserwowane zmiany odpowiedzialne były przede wszystkim wyciągi z roślin.
Badacze zaobserwowali również brak znaczącego wpływu alkoholu na poziom witamin i minerałów, co sugeruje, że alkohol nie musi wpływać na równowagę elektrolitową i mineralną, jak się powszechnie uważa.
Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem
Analiza wykazała również, że zawartość wody w organizmie nie była istotnie związana z ilością wypitego alkoholu. – Nasze wyniki wskazują na to, że zwiększone wydalanie płynów wywołane spożywaniem alkoholu niekoniecznie prowadzi do znacznego odwodnienia – twierdzą. – Wydaje się jasne, że objawy kaca są spowodowane przede wszystkim przez alkohol i jego metabolity, a nie odwodnienie lub brak elektrolitów – podsumowują.
ZOBACZ TAKŻE:
- Kotka-złodziejka została złapana na gorącym uczynku. Właściciel przecierał oczy z niedowierzania, kiedy ujrzał jej drogocenny łup
- "Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASA
- Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
- Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
- Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
- Fatalny wypadek młodych gwiazdorów. Nie żyje dwóch 20-latków, wszystko przez alkohol
Źródło: Good News Network
Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!
Następny artykuł