Coroczna masowa pielgrzymka (hadżdż) w Arabi Saudyjskiej
fot. Twitter - Al Arabiya English
Autor Olga Szmańda - 5 Sierpnia 2020

Mekka pierwszy raz bez tłumów. Zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów. Muzułmanie modlą się odpowiedzialnie

Muzułmanie w Arabii Saudyjskiej jak co roku szykowali się do tradycyjnych obchodów pielgrzymki do Mekki. Jednak wydarzenie, ze względu na pandemię koronawirusa, odbywa się w tym roku na specjalnych warunkach. Poza zmniejszeniem liczby osób biorących udział w pielgrzymce, wprowadzono także zakaz udziału pielgrzymów z zagranicy. Nagrania z tegorocznych obchodów świadczą o tym, że muzułmanie przestrzegają nałożonych na nich restrykcji i modlą się w odpowiedzialny sposób.

Według kalendarza muzułmańskiego tegoroczny hadżdż rozpoczyna się 28 lipca. Coroczna pielgrzymka do Mekki oblegana jest przez ponad 2 mln ludzi ze 160 krajów m.in. z Afryki i Azji. Tak duży zasięg wydarzenia sprawia, że jest to jedno z największych zgromadzeń publicznych na świecie. Tegoroczny hadżdż odbył się w tym roku na specjalnych warunkach, a to przez wciąż trwającą epidemię koronawirusa.

Obie go kochały, obie się z nim rozstały, a potem nagrały o tym piosenkę. Przyjaźń Jeżowskiej i Prońko była silniejsza od miłościObie go kochały, obie się z nim rozstały, a potem nagrały o tym piosenkę. Przyjaźń Jeżowskiej i Prońko była silniejsza od miłościCzytaj dalej

Muzułmanie i nałożone obostrzenia

W tym roku wyznawcy islamu wezmą udział w najskromniejszych obchodach hadżdżu w całej 90-letniej historii niepodległej Arabii Saudyjskiej. Zakaz władz w Raijadzie nałożył na uczestników pielgrzymki specjalne procedury i obostrzenia. Z powodu zamknięcia granic, w pielgrzymce 2020 nie wezmą udziału wyznawcy z zagranicy. Jedynymi uczestnikami mogą być osoby przebywające w momencie obchodów na terenie Arabii Saudyjskiej. Mimo to nie tylko Saudyjczycy będą uczestnikami pielgrzymki do Mekki. Kraj zamieszkany przez cudzoziemców ma wielu wyznawców islamu spoza kraju. Około 30 proc. pielgrzymów jest z Arabii Saudyjskiej, natomiast pozostałe 70 proc. to cudzoziemcy.

By wziąć czynny udział w pielgrzymce, chętni musieli zgłosić się przez specjalny internetowy formularz i poczekać na orzeczenie urzędników. Zazwyczaj w trakcie hadżdżu w pobliżu Mekki znajduje się miliony ludzi, teraz są to zaledwie tysiące. Co więcej, Arabia Saudyjska zrezygnowała ze sprzedaży pielgrzymkowych pakietów (transport, opieka zdrowotna, zakwaterowanie i wyżywienie). Poprzednio pakiety kosztowały pielgrzymów kilka, a nawet kilkanaście tysięcy dolarów. Dla większości muzułmanów była to duża część ich życiowych zarobków, które oszczędzali latami. Jednak wiara nakazuje im udać się do Mekki - jest to jeden z obowiązków pobożnego muzułmanina.

Hadżdż i koszty ponoszone przez rząd

Tegoroczne koszty obchodów hadżdż pokrył saudyjski rząd. Dla nielicznych uczestników zrobiono specjalne pakiety. Ze względu na pandemię, warunkiem uczestnictwa był ważny test na koronawirusa, a także obowiązek izolacji w domu. Ma to zniwelować ryzyko zakażenia zaraz przed pielgrzymką. Przestrzeganie kwarantanny monitorowano za pomocą specjalnej bransoletki.

Uczestnicy pielgrzymki zostali przetransportowani do hotelu w Mekce, tam również nie wolno było wychodzić im z pokojów. Posiłki dostarczane są im trzy razy dziennie. Każdy pielgrzym otrzymał bilet wstępu na ceremonię, jednak wierni nie będą mogli dotykać ściany Al-Kaby, co według wyznawców islamu, oczyszcza wiernych z grzechu. Dopuszczalne będzie jednak picie wody ze świętego źródła Zamzam w pobliżu Al-Kaby. Każdy pielgrzym napoi się wodą z jednorazowej plastikowej butelki.

Nieco inaczej będzie wyglądał też tradycyjny obrzęd „kamieniowania szatana”. W tym roku odbędzie się on przy użyciu odkażonych kamieni, dostarczonych wiernym w plastikowych woreczkach. Do tej pory kamienie używane do obrzędu wierni zbierali z drogi podczas podróży do Mekki lub przywozili je ze swojego kraju.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem

Tak jak w trakcie innych masowych zbiorowisk, wierni mają nakaz noszenia maseczki. Dodatkowo, tak jak w innych miejscach, obowiązuje ich 1,5 m odległość od drugiego człowieka. Każdy z pielgrzymów powinien też posiadać własny dywanik modlitewny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kotka-złodziejka została złapana na gorącym uczynku. Właściciel przecierał oczy z niedowierzania, kiedy ujrzał jej drogocenny łup
  2. "Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASA
  3. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  4. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  5. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  6. Fatalny wypadek młodych gwiazdorów. Nie żyje dwóch 20-latków, wszystko przez alkohol

Źródło: euractiv.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł