Ogrodnictwo sposobem na szczęście
Fot. East News / Imago Stock and People
Autor Kamila Krótka - 22 Czerwca 2020

Ogrodnictwo i samodzielna uprawa jadalnych roślin to najlepszy sposób na szczęście, badacze nie mają wątpliwości

Ogród może przynosić o wiele więcej korzyści niż mogłoby się wydawać. Okazuje się, że zdecydowanie wpływa na odczuwanie zadowolenia.

Ogród to dla jednych ciężka praca, natomiast dla innych ekologiczne produkty oraz zaspokojenie poczucia estetyki. Mimo że dla każdego ogrodnictwo oznacza coś innego, jedno jest pewne – samodzielna uprawa roślin wzbudza w nas pozytywne emocje.

Przygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaPrzygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaCzytaj dalej

Ogród sposobem na szczęście

Ogrodnictwo to aktywność, która wpływa na poprawę samopoczucia. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Princeton Environmental Institute, którzy za szczególnie pożyteczne dla zdrowia psychicznego uznają uprawianie roślin jadalnych.

Z badań wynika, że na dobry nastrój najlepiej wpływa po prostu czas wolny, podczas którego nie myślimy o żadnych obowiązkach. Jeśli chodzi o konkretne zajęcia, które dają poczucie szczęścia, wymieniano przede wszystkim jedzenie na mieście, jazdę rowerem, spacery i właśnie zajmowanie się ogrodem.

Ogrodnictwo wśród ulubionych aktywności

Aby stwierdzić wpływ ogrodnictwa na zadowolenie, zostało przeprowadzone badanie z udziałem ponad 370 uczestników. Doświadczenie polegało na zebraniu danych za pomocą aplikacji w smartfonie na temat spędzania wolnego czasu. Naukowcy wybrali 5 zajęć, które były najczęściej wskazywane przez badanych jako poprawiające samopoczucie.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Uczestnicy wskazywali jednak nie na zajmowanie się ogrodami dekoracyjnymi, a warzywnymi. Szczególną wartość ogrodom przypisywały kobiety i osobom o niskich zarobkach. Okazało się, że znacznie mniejszą przyjemność ogrodnictwo sprawia mężczyznom i ludziom dobrze usytuowanym. Wyniki badania opublikowano na łamach magazynu „Landscape and Urban Planning”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

źródło: dobrewiadomosci.net.pl

Następny artykuł