Zespół Downa może okazać się źródłem siły, a nie ograniczeniem
Fot. pixabay.com/pl/users/272447-272447
Autor Kamila Krótka - 22 Czerwca 2020

Pierwszy człowiek z zespołem Downa ukończył morderczy wyścig Ironman. Może zawstydzić niejednego sportowca

Zespół Downa nie musi być przeszkodą w osiąganiu wymarzonych celów. Udowodnił to jeden z zawodników wyczerpującego wyścigu Ironman. Potrafią go ukończyć jedynie najsilniejsi i najbardziej wytrwali. Nie tylko fizycznie, lecz także psychicznie.

Zespół Downa to jeden z najpopularniejszych zespołów wad wrodzonych, spowodowanych nieprawidłową liczbą chromosomów. Osoby z zespołem Downa często cierpią na wady serca, słabą odporność czy słabiej niż przeciętnie zmineralizowane kości, co może przyczyniać się do problemów z aktywnością fizyczną. Przypadek Chrisa Nikica pokazuje, że mimo niepełnosprawności, można osiągać spektakularne sukcesy.

Przygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaPrzygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaCzytaj dalej

Zespół Downa i zamiłowanie do sportu

Chris Nikic od urodzenia był miłośnikiem aktywności fizycznej. Już w wieku 9 lat postanowił wziąć udział w olimpiadzie, w czym od początku ogromnie kibicował mu jego tata. Chłopiec mimo przeciwności losu, nigdy nie stracił sportowego zapału. W trenowaniu nie przeszkodziły mu ani wady wrodzone, ani operacje, w tym jedna na otwartym sercu w wieku 5 miesięcy.

Dziś sportowiec ma już 20 lat i sporo osiągnięć na swoim koncie. Ukończył 6 triatlonów sprinterskich (pierwszy z nich w wieku 16 lat) i jeden wyścig olimpijski. Poza tym do jego codziennych aktywności zaliczają się koszykówka i pływanie.

Zespół Downa nie jest dla Chrisa przeszkodą w osiąganiu sukcesów

Zespół Downa nie przeszkodził w ukończeniu morderczego wyścigu

Niedawno Chris zaskoczył wszystkich, pokonując wyścig Ironman 70.3 jako pierwszy człowiek na świecie z zespołem Downa. To zawody triatlonowe, które opierają się na trzech konkurencjach: pływaniu (1,9 km), jeździe na rowerze (90 km) oraz biegu (21,1 km). Wyścig wymaga od zawodników ogromnej wytrzymałości i woli walki, a te Chris zdecydowanie posiada. To przykład osoby, której trudności nie zatrzymują, a wręcz motywują ją do osiągania kolejnych sukcesów i przekraczania własnych granic.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

– Zmaganie się z zespołem Downa oznacza, że ​​muszę pracować ciężej niż wszyscy inni. Nauczyłem się w życiu cięższej pracy i to pomogło mi przygotować się na Ironmana – wyjaśnia swój sukces Chris Nikic.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

źródło: eu.usatoday.com

Następny artykuł