Zdjęcie przed pożarem i po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym.
fot. Piotr Tałałaj - archiwum BbPN
Autor Olga Szmańda - 3 Sierpnia 2020

Biebrza odradza się po pożarze. Wspaniałe zdjęcia radują serce

Biebrzański Park Narodowy odżywa po pożarze z początku roku. Władze Biebrzy udostępniły zdjęcia odradzającej się przyrody. Natura zachwyca swoim wyglądem i pokazuje, jak szybko jest w stanie podnieść się z kolan. Dzięki relacji na Facebooku Biebrzańskiego Parku Narodowego miłośnicy przyrody mogą obserwować proces narodzin nowej Biebrzy -równie pięknej jak przed tragedią.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł w niedzielę 19 kwietnia 2020 roku. Około tydzień później informację o ugaszeniu pożaru podał minister środowiska Michał Woś. W sobotę 25 kwietnia ok. godz. 21:30 napisał na Facebooku:

„Pozostaje dozór pożarzyska i szacowanie strat w przyrodzie – spłonęło ok. 5,3 tys ha łąk i trzcinowisk, szczęśliwie nie zajął się torf” - napisał Woś.

Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nógWnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nógCzytaj dalej

Pożar nie zabił woli walki

Początkowe szacunki dotyczące wielkości pożaru okazały się mylne. Dotknął on ostatecznie około 5,3 tys. hektarów, czyli około 9 proc. powierzchni całego Parku Narodowego. Dodatkowo dzięki informacjom ze strony ministra środowiska udało się określić intensywność spalenia lasu.

- To znaczy, że paliły się tylko rośliny i ogień nie wniknął na większych obszarach głębiej, w torf. Gdyby tak się stało, to pożar zmieniłby zupełnie swój charakter - poinformował.

Później w rozmowie z portalem OKO,press, dr hab. Wiktor Kotowski z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnił znaczenie intensywności pożaru:

- Jeśli zacznie się palić torf, to będzie się on wypalał do poziomu gleby, na którym jest wilgotny. Dojdzie więc do sytuacji, w której cały ekosystem się »zresetuje« i zacznie się kształtować od nowa. Minie przynajmniej kilkanaście lat, zanim zaczną się tam pojawiać roślinny bagienne. I kilkadziesiąt, zanim powróci bogactwo gatunkowe roślin i zwierząt bagiennych. Czyli raczej długo - powiedział.

Dr hab. Kotkowski dodał również informację o swoich przypuszczeniach związanych z odradzaniem się lasu:

- […] łąki bagienne, torfowiska niskie, trzcinowiska powinny się odrodzą się w ciągu roku i po tym czasie nie powinien pozostać ślad po pożarze. - dodał.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Pierwsi zatrzymani za znieważenie warszawskich pomników

Obecnie Biebrzański Park Narodowy udostępnia na swoim profilu na Facebooku zdjęcia sprzed pożaru i po pożarze. Widać na nich dokładnie, jak odradza się tamtejsza przyroda. Fotografie pokazują wolę walki i siłę, jaką obdarzona jest matka natura. Dzięki zdjęciom miłośnicy przyrody mogą odkrywać nowe zarodki roślin i podziwiać bujnie rozkwitającą roślinność. Zresztą przekonajcie się sami:Odrodzony Biebrzański Park Narodowy

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczna interwencja policji. Starsza kobieta masowo gromadziła psy, zwierzęta przeżyły horror
  2. Ogromna dziura wypełniona kwasem. Jest tak duża, że widać ją z kosmosu
  3. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  4. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  5. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  6. Fatalny wypadek młodych gwiazdorów. Nie żyje dwóch 20-latków, wszystko przez alkohol

Źródło: OKO.press / Facebook - Biebrzański Park Narodowy

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł