Ukłon w stronę kobiet w stolicy. Od 1 stycznia warszawski ratusz wprowadzi żeńskie formy stanowisk
Warszawa postanowiła uhonorować kobiety w stołecznym ratuszu. Od 1 stycznia 2021 wejdą w życie żeńskie formy stanowisk zajmowanych przez panie. Ukłon w stronę płci pięknej ma na celu okazanie im wsparcia i należnego szacunku.
Warszawa postanowiła uściślić żeńskie formy stanowisk, które obejmują panie. W ten sposób np. burmistrz stanie się burmistrzynią. Mimo że do tej pory żeńskie formy używane były niezwykle rzadko, teraz stanie się to codziennością stołecznych urzędów.
- Jak używałam tej formy burmistrzyni, to było takie zdziwienie: jak to, burmistrzyni? No i wtedy mówiłam, że jest mistrzyni. Jest mistrzyni sportowa - opowiada Katarzyna Łęgiewicz, burmistrzyni warszawskiej Ochoty, na łamach stacji TVN24.
Pozytywny wydźwięk całej akcji ma na celu uściślenie i uhonorowanie kobiet. Zmiany dotyczą nie tylko stanowiska burmistrzyni, ale także innych urzędowych nazw. Za całą akcją stoją panie, które od dawna chciały wprowadzić żeńskie formy nazw stanowisk. Dzięki ich zaangażowaniu od 1 stycznia 2021 roku kobiety będą miały odpowiednią do płci formę na swoich pozycjach zawodowych.
- Brak żeńskich form wszystkich stanowisk pokazuje nierówności. Jest formą dyskryminacji w życiu publicznym - tłumaczy pełnomocniczka prezydenta Warszawy do spraw kobiet Katarzyna Wilkołaska-Żuromska.
Co ciekawe ze zmiany w stołecznym ratuszu skorzystają także panowie. Chodzi tu m.in. o mężczyzn, którzy zajmują się prowadzeniem sekretariatu. Dodatkowo warszawskie urzędniczki mają zamiar apelować do Sejmu o zmianę przepisów. Ich prośba ma na celu uściślenie, by na każdym dokumencie widniały podpisy: prezydentka czy burmistrzyni. Warszawskie kobiety podjęły w ten sposób walkę o zmianę żeńskich końcówek.
Źródło: tvn24.pl
Następny artykuł