Banany poprawiają samopoczucie
Fot. Unsplash / Diane Alkier
Autor Kamila Krótka - 12 Czerwca 2020

Kiepskie samopoczucie? Zjedz banana!

Naukowcy odkryli kolejną pozytywną właściwość bananów. Nie tylko potrafią one skutecznie obniżać ciśnienie krwi, ale i korzystnie wpływają na nasz nastrój.

Optymalna ilość potasu zawarta w bananach pomaga w ustabilizowaniu pracy serca i jest zdolna do wysyłania tlenu mózgowi. To jednak nie jedyna funkcja tego makroelementu. Potas ma działanie obniżające ciśnienie krwi, a tym samym zapobiega zawałom serca.

Według badań naukowców z Uniwersytetu w Alabamie, już jeden banan dziennie dostarcza niezbędną dla organizmu dawkę potasu. Zapewni ona prawidłową pracę naszego układu krwionośnego.

Tęcza rozlała się na całe niebo. Niezwykłe zjawisko uchwycone na zdjęciuTęcza rozlała się na całe niebo. Niezwykłe zjawisko uchwycone na zdjęciuCzytaj dalej

Banan źródłem uśmiechu

Zalet tych słodkich owoców jest jednak więcej. Ostatnie badania przeprowadzone na osobach cierpiących na depresję dowiodły, że dieta bogata w banany przynosi realne korzyści w walce z tą chorobą. Dlaczego tak się dzieje?

Banany zawierają tryptofan, aminokwas egzogenny, który wywołuje pojawienie się w organizmie serotoniny. Ta z kolei znana jest też jako „hormon szczęścia”. W 1 gramie banana znajduje się aż 15 mikrogramów tego związku.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Owoce te są też bogate w witaminy z grupy B, mające duży wpływ na poprawne funkcjonowanie systemu nerwowego, działając kojąco w sytuacjach stresowych. Banany są ponadto źródłem naturalnych cukrów. Te w połączeniu z naturalnym błonnikiem zapewniają nam dużą dawkę siły i energii, które pomagają na pozbycie się złego nastroju czy braku motywacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

źródło: interia.pl

Następny artykuł