Życzliwość okazuje się cenna nie tylko dla samopoczucia, lecz także dla zdrowia
Fot. Unsplash.com / Jeremy Cai
Autor Kamila Krótka - 12 Czerwca 2020

12 minut życzliwości. Jak bycie miłym wpływa na nasze szczęście?

Niekiedy nie jest łatwo wygrać z przygnębieniem. Okazuje się jednak, że istnieje łatwy sposób na pozbycie się negatywnych myśli. Wystarczy skierować je na inne tory.

Może to brzmieć banalnie, ale nawet 12 minut myślenia dobrze o innych ludziach potrafi przywrócić dobry humor. I jest to potwierdzone naukowo. Osoby, na których zostało przeprowadzone badanie, jednoznacznie stwierdzały, że ta metoda zmniejsza uczucie niepokoju oraz wzmacnia poczucie szczęścia, empatii oraz przywiązania do innych.

- Oferowanie innym dookoła sympatii zmniejsza lęki i wzmacnia szczęśliwość oraz poczucie związku ze społeczności. To prosta strategia, nie zabiera wiele czasu i łatwo ją wpleść
w rytm dnia - mówi psycholog Douglas Gentile z Iowa State University.

Koniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułkiKoniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułkiCzytaj dalej

Przebieg badania

496 uczestników zostało podzielonych na grupy o innych uwarunkowaniach. Każda z nich miała przed sobą to samo zadanie – wędrowanie korytarzami uniwersytetu przez 12 minut. Różniły się one jednak przedmiotem swoich myśli.

Pierwsza grupa miała myśleć ciepło o innych ludziach, drugą poproszono o zastanowienie się, w jaki sposób spotykani ludzie są ze sobą związani (pasje, radości, problemy). Członkowie trzeciej grupy rozmyślali, w czym są oni lepsi od innych ludzi. Z kolei czwarta koncentrowała się na ich wyglądzie.

Po wypełnieniu kwestionariuszy dotyczących nastroju uczestników, okazało się, że najwyższy wynik uzyskała pierwsza grupa. Drugie miejsce zajęła grupa druga.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Badanie udowodniło, że to życzliwość i myślenie w sposób pozytywny o innych osobach wprawia w nas dobre samopoczucie. Z kolei porównywanie się i konkurowanie z nimi sprawia, że stajemy się bardziej podatni na stres, lęki czy depresje. Warto zatem być miłym, nawet jeśli mamy to robić zaledwie 12 minut dziennie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

źródło: focus.pl

Następny artykuł