Nie zawsze dobrze jest mieć wszystko posprzątane
Fot. Unsplash / Ferenc Horvath
Autor Kamila Krótka - 20 Czerwca 2020

Sprzątając, zmniejszasz ryzyko demencji

Nawet dwie minuty lekkich ćwiczeń dziennie korzystnie wpływają na nasze zdrowie – potwierdzają eksperci ds. zdrowia. Odkrycie to obala teorię, że istnieje próg, który należy przekroczyć, aby odnosić korzyści z ruchu.

Sprzątanie pomaga powstrzymać chorobę Alzheimera? Według najnowszych badań jest to możliwe. Udowodniono, że wykonywanie nawet mało intensywnych ćwiczeń może mieć duży wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu.

Polska firma zdecydowała się na 6-godzinny dzień pracy. Efekty są lepsze, niż się spodziewaliPolska firma zdecydowała się na 6-godzinny dzień pracy. Efekty są lepsze, niż się spodziewaliCzytaj dalej

Sprzątanie spowalnia kurczenie się mózgu

Badanie opublikowane w czasopiśmie Jama Network Open przeprowadzone przez Nicole Spartarno z Uniwersytetu w Bostonie i jej współpracowników wykazały, że około 0,2% objętości mózgu zmniejsza się każdego roku po ukończeniu 60 roku życia. Na skutek ubytku lub kurczenia się tkanki mózgowej rozpoczyna się proces demencji.

Biorąc pod uwagę płeć, status i wiek udowodniono, że nawet lekka aktywność fizyczna
w ciągu dnia zwiększa objętość mózgu o 0,22%, która jest równa ponad rocznemu starzeniu się mózgu. Ponadto u osób, które wykonywały co najmniej 10 000 kroków dziennie, objętość mózgu wzrastała o 0,35% w porównaniu do wykonujących 5000 kroków.

Nasze wyniki badań nie pomniejszają znaczenia umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej jako ważnej dla zdrowia. Dodajemy tylko małą cegiełkę do nauki, sugerując, że aktywność fizyczna o małej intensywności może być również ważna, szczególnie dla mózgu ‒ mówi dr Nicole Spartarno, zaznaczając, że lekka aktywność oznacza też spokojny spacer lub wykonywanie obowiązków domowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

To dobra wiadomość szczególnie dla osób w średnim i starszym wieku, które nie są zdolne do intensywnych i regularnych ćwiczeń fizycznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

źródło: portalekologiczny.pl

Następny artykuł