Kobiety w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy dołączyły do korpusu sił porządkowych w Mekce
Fot. wallpaperflare.com
Autor Kamila Krótka - 9 Sierpnia 2020

Saudyjskie policjantki po raz pierwszy w historii pilnowały pielgrzymów w Mekce. Ważny krok na drodze do wyzwolenia kobiet w świecie arabskim

Kobiety po raz pierwszy dołączyły do sił porządkowych pilnujących pielgrzymów zmierzających do Mekki. W większości przypadków tegoroczna decyzja spotkała się z pozytywną opinią, ale są też przeciwnicy tego rozwiązania. Z pewnością jednak jest to ogromny postęp jeśli chodzi o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej.

Ta pielgrzymka do Mekki była zupełnie inna niż zazwyczaj, a to nie tylko ze względu na pandemię, ale i na sytuację kobiet. W tym roku po raz pierwszy dołączyły one do korpusu sił porządkowych, który pilnuje miasto podczas obchodów hadżdżu.

16 lat temu Angelina Jolie adoptowała chłopca z Kambodży. Jak wygląda dzisiaj?16 lat temu Angelina Jolie adoptowała chłopca z Kambodży. Jak wygląda dzisiaj?Czytaj dalej

Kobiety na straży

Saudyjskie policjantki są nadzieją na to, że w arabskim świecie kobiety powoli zaczynają odzyskiwać swoje prawa. Mimo że to dopiero pierwszy krok na drodze do wyzwolenia, pokazuje chęć zmiany wśród społeczeństwa Arabii Saudyjskiej.

- Z jednej strony jest to dla nas źródło dumy i szczęścia. Z drugiej, hadżdż to dla nas także bardzo pracowity sezon - mówi Afnan Abu Hussein, jedna z pierwszych w historii Saudyjek podchorążych, które ukończyły szkolenie policyjne.

Opinie są podzielone

Osoby komentujące sprawę uważają, że z jednej strony kobiety stojące na straży bezpieczeństwa w Mekce są symbolem długo oczekiwanej i potrzebnej zmiany. Podczas pielgrzymek często dochodziło do przypadków molestowania czy wykorzystywania seksualnego kobiet, a tegoroczne zasady z pewnością pomogły ograniczyć liczbę takich przypadków.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Ministerstwo zapowiada nowy wymóg dot. maseczek. Ekspert: “brak prawnego znaczenia”

Zdaniem sceptyków natomiast obecność kobiet w służbach bezpieczeństwa niewiele może zmienić. Co więcej, policjantki same mogą stać się ofiarami molestowania i nie otrzymać pomocy od państwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot patrzy przez szybę błagając właściciela o pomoc. Do ogrodu wkradło się dzikie zwierze. Mężczyzna nie reagował
  2. Wiemy co dalej z Xbox Live Gold
  3. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  4. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  5. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  6. Tragiczna wiadomość z samego rana. Kochana przez tysiące fanów legenda nie żyje. W wieku 61 lat zmarła na koronawirusa

źródło: facebook.com/islamistablog

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł