Komunikacja z osobami po udarze mózgu wchodzi na nowy, wyższy poziom
fot. unspash.com ; David Matos
Autor Olga Szmańda - 8 Września 2020

Sprawna komunikacja z osobami po udarze jest już możliwa. Przełomowa technologia znacznie ułatwi życie pacjentom i ich rodzinom

Komunikacja osób po udarze wejdzie na nowy, wyższy poziom. Według najnowszych danych, przełomowe odkrycie technologiczne pozwoli znacznie ułatwić pacjentom ich życie codzienne. Najnowsze doniesienia opisują usprawnienie użytkowania komputerów, sprzętów AGD czy samodzielnego pisania wiadomości. Tak przełomowe odkrycie pomoże milionom ludzi na całym świecie. Udar mózgu kojarzony z brakiem komunikacji może zostać odczarowany. Pacjenci dostali nadzieję na nowe i lepsze życie.

Komunikacja wśród pacjentów z po udarze mózgu jest w większości minimalna. Niestety ale większość z nich od początku musi uczyć się podstawowych czynności i na nowo wchodzić w otaczającą rzeczywistość. Ludzie dotknięci udarem zmieniają całkowicie swoje życie w nieskomunikaoeaną bańkę, której nie mogą przebić. Rodziny takich ludzi również cierpią widząc swoich bliskich, którzy chcą porozumieć się z nimi i resztą świata.

Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest samBezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest samCzytaj dalej

Dzięki wynikom badań naukowców z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Łomonosowa we współpracy z Bałtyckim Uniwersytetem Federalnym im. Kanta i klinicystów z Centrum Patologii Mowy i Neurorehabilitacji, opracowano najnowszą technologię „Neurochat”, która pomoże pacjentom po udarze mózgu. Cała ekipa badaczy razem z firmą Neurotrend opublikowała wyniki swoich badań w piśmie naukowym „Journal of Higher Nervous Activity”. Ich dokonania są przełomowe.

- Pacjenci obsługiwani przez Neurochat, a jest ich obecnie około 500, mogą już dziś bez użycia głosu i gestów prowadzić, pisać teksty, odbierać i wysyłać pocztę, aktywować połączenia telefoniczne i sterować urządzeniami gospodarstwa domowego - wyjaśnił kierownik badań, profesor Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, doktor nauk biologicznych, kierownik Laboratorium Neurofizjologii i Interfejsów Neurokomputerowych Aleksander Kapłan.

Komunikacja osób z udarem mózgu wkracza na nowy poziom

Według informacji podanych przez firmę oraz naukowców, technologia, którą opracowali ma pomagać ludziom po udarze w komunikowaniu się ze światem. Wszystko za sprawą znakomicie stworzonego interfejsu, który symuluje mózg. Taki komputer bazuje na rozszyfrowywaniu ludzkich intensji, poprzez aktywność elektryczną w mózgu człowieka. Aktywność w mózgu osoby z najnowszym wynalazkiem, rejestrowana jest dzięki bezprzewodowemu urządzeniu mocowanemu na powierzchni skóry głowy.

Według kierownika badań, taka technologia jest stworzona idealnie dla pacjentów po udarze mózgu. Dzięki niej chory jedynie za pomocą wysiłku umysłowego będzie mógł aktywować ikonki na ekranie komputera, który będzie specjalnie przystosowany do wpisywania tekstów czy uruchamiania poleceń w urządzeniach domowych. Tym samym pacjent za pomocą „myśli” będzie w stanie włączyć telewizor, zmywarkę czy napisać mejla lub sms-a do bliskiej mu osoby.

- W programie stworzenia technologii neurointerfejsów opartej na kompleksie Neurochat jest nie zastąpienie, ale przywrócenie naturalnej mowy w oparciu o aktywację mechanizmów plastycznych mózgu - powiedział profesor Kapłan.

Dzisiaj grzeje:
1. Została okrzyknięta najładniejszą babcią na świecie. Ma 63 lata, a figury zazdroszczą jej nawet nastolatki
2. Dorobił się milionów na przemyśle futrzarskim. Milioner tłumaczy się z warunków panujących na fermach zwierząt

Najnowsze wyniku nad przeprowadzone na pacjentach z „Neurochacie” 18 na 19 pacjentów opanowało pisanie oraz zwiększanie liczby wypisywanych przez siebie treści. Ta innowacja w świecie medyczny i technologii zapewni pacjentom po udarze mózgu i innym osobom z problemami neurologicznymi nowe lepsze życie. Wielu z nich będzie miało szansę na normalność, o której nikt z ich bliski jak dotąd nie marzył.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Połączyli pitbulla z corgi. Szczeniak wygląda przesłodko, ciężko oderwać wzrok
  2. Ludzie myśleli, że pies wraca na grób pana z tęsknoty. Prawda okazała się zupełnie inna
  3. Ona ma 98 lat, a on 94. Wzięli ślub, niewiarygodne gdzie się poznali
  4. Para trafiła do księgi rekordów Guinnessa. Najstarsze małżeństwo świata jest ze sobą 80 lat
  5. Kochały go miliony. Wiele lat po śmierci żona wreszcie poznała o nim prawdę
  6. Testy kliniczne najbardziej zaawansowanej szczepionki na COVID-19 wstrzymane. Wykryto groźne skutki uboczne

Źródło: pl.sputniknews.com

Następny artykuł