Morze Bałtyckie pokazało jeden ze swoich wraków nurkom z Finlandii
fot. YouTube - euronews
Autor Olga Szmańda - 18 Września 2020

W Morzu Bałtyckim znaleziono okaz z 400-letnią historią. Zachował się w niemal nienaruszonym stanie

Morze Bałtyckie kryje w sobie niezliczone pokłady historycznych okazów. Teraz po ponad 400 latach otworzyło skrzynię pełną niespodzianek przed Finlandczykami. Nurkowe znaleźli tam wyjątkowy statek. Spektakularne odkrycie na Morzu Bałtyckim pokazało współczesnym, jak wygląda holenderski żaglowiec handlowy. Nurkowie musieli udać się na głębokość aż 85 metrów. Ich znalezisko przejdzie do historii.

Morze Bałtyckie zapisało się na kartach historii jako jedna z wód oblegana przez niezliczoną ilość statków handlowych. Jeden z nich został odkryty przez nurków z Finlandii. Badacze po ponad 400 latach zdołali dokonać takiego znaleziska. Eksplorowanie wód Bałtyku zapewniło im historyczny artefakt.

Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechęNormalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechęCzytaj dalej

Grupa fińskich nurków Badewanne podjęła próbę zbadania dna Morza Bałtyckiego. Ich radarom w pobliżu wejścia do Zatoki Fińskiej ukazał się wrak statku z XVII wieku. Znaleziskiem okazał się holenderski żaglowiec handlowy. Statek znajdował się na głębokości aż 85 metrów.

Morze Bałtyckie fascynuje odkrywców

Co ciekawe mijające setki lat nieznacznie wpłynęły na wygląd statku. Według badaczy jest on minimalnie naruszony znakiem czasu. To wszystko dzięki wyjątkowym właściwościom wody morskiej w tym miejscu Bałtyku. Obniżony poziom zasolenie oraz odpowiednia temperatura spowodowały, że statek mógł przetrwać wieku. Dodatkowo niewielka ilość światła pomogła w konserwacji wraku.

Dzisiaj grzeje:
1. Piotr Machalica przez lata związany był z Edytą Olszówką. Teraz ponownie się żeni. Kim jest wybranka?
2. Przygarnęła 1-dniowego kotka. Niewiarygodne, jego wygląd przypomina zupełnie inne zwierzątko
3. Jerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęcia

Najbardziej zaskakujący w odkryciu Finlandczyków jest środek statku. Jego ładownie nadal są pełne. Przeznaczeniem statku było przewożenie epokowego towaru oraz jedzenia. W XVII holenderskie żaglowce zdominowały znacząco morski szlak handlowy tej części wód morskich. Znalezisko prawdopodobnie należy do pierwszych projektów fluity. Co ciekawe, ten rodzaj statku jest idealny dla badaczy, ponieważ pomoże prześledzić historykom rozwój ówczesnych obiektów wodnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Psy zakradły się do pokoiku niemowlaka. Ukryta kamera uchwyciła, co zrobiły, rodzice nie mogli się otrząsnać
  2. Lew i dziecko występowali w programie na żywo. Wystarczyłyby sekundy, by doszło do tragedii
  3. Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
  4. Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
  5. Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
  6. Tajemnicza planeta pojawiła się znikąd. Naukowcy aż osłupieli, gdy poznali prawdę

Źródło: o2.pl

Następny artykuł