Wenecja wprowadziła paliwo ze zużytego oleju kuchennego
fot. unspash.com ; Nicolas Hoizey
Autor Olga Szmańda - 13 Sierpnia 2020

W Wenecji zużyty olej służy jako biopaliwo dla miejskiego transportu wodnego

Kraje skupione na ekologii prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach, a jednym z nich okazuje się wykorzystanie oleju kuchennego. Włoskie miasto postanowiło nie marnować zużytego produktu, a używać do napędzania miejskiego transportu wodnego. Jednocześnie stało się pierwszym miejscem na świecie z tak innowacyjnym pomysłem.

Po około pół roku stosowania biopaliwa z oleju kuchennego Wenecja może pochwalić się zadowalającymi rezultatami. Paliwo produkowane z odpadów kuchennych i restauracyjnych z powodzeniem napełnia baki tramwajów wodnych. Dzięki tej zmianie włoskie miasto stało się prekursorem w kwestii ekologii i mniejszej eksploatacji paliwa.

Przełomowa decyzja w Mińsku. Władze Białorusi wreszcie to zrobiłyPrzełomowa decyzja w Mińsku. Władze Białorusi wreszcie to zrobiłyCzytaj dalej

Olej z kuchni do baku

Władze Wenecji podpisały porozumienie z zarządem transportu miejskiego i koncernem paliwowym. Dzięki tej zmianie Rafineria Porto Marghera dostarcza do miasta paliwo ekologiczne produkowane z przerobionego oleju roślinnego. W całej akcji biorą udział firmy wyspecjalizowane w zbiorach oleju wykorzystanego wcześniej do smażenia w gastronomii.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Białoruskie media chwalą się gratulacjami z Polski dla Łukaszenki. To oficjalne gratulacje polskich władz?

- Możemy sprawić, że Wenecja stanie się wzorem dla innych miast we Włoszech i na świecie – powiedział szef wydziału ds. rozwoju gospodarczego Simone Venturini.

Dalsze testowanie nowego biopaliwa ma potrwać do końca października 2020 roku. W trakcie eksperymentu prowadzone są monitoringi taksówek wodnych. Zbieranie danych ma pokazać, jak znaczący wpływ na obniżenie poziomu emisji szkodliwych substancji, ma nowe paliwo. Następnym krokiem do zrobienia z Wenecji jednego z najbardziej ekologicznych miast Europy, mają być nowe hybrydowe tramwaje wodne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zachowanie golden retrievera rozkłada na łopatki. Woda zburzyła jego zamek z piasku
  2. Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły ocean
  3. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  4. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  5. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  6. Ogromna tragedia w górach. Nie żyje polski sportowiec, miał tylko 27 lat

źródło: dobrewiadomosc.net

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł