Palenie papierosów w miejscach publicznych zostało zakazane w kilku regionach Hiszpanii.
Fot. Unsplash / Peter Hong
Autor Bartosz Wróblewski - 14 Sierpnia 2020

Koniec z paleniem w miejscach publicznych. Zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, więc władze Hiszpanii podjęły decyzję

Palenie ułatwia zarażenie się COVID-19, dlatego w czwartek władze pięciu regionów Hiszpanii (wspólnot autonomicznych) oznajmiły, że obowiązuje u nich zakazy palenia papierosów w przestrzeni publicznej.

Palenie jest zabronione od czwartku m.in na ulicach, w regionie Galicji, na północnym zachodzie. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy w pobliżu palacza nie przebywa żadna osoba. Rząd autonomiczny Galicji rozporządził, że między osobą palącą a innymi ludźmi musi być co najmniej dwa metry odstępu.

Brali ślub w plenerze. Nagle pies nie wytrzymał napięcia. Zapamiętają to do końca życiaBrali ślub w plenerze. Nagle pies nie wytrzymał napięcia. Zapamiętają to do końca życiaCzytaj dalej

Palenie zakazane także poza Galicją

Tymczasem rząd autonomiczny Madrytu ogłosił, że równiez przygotowuje się do wprowadzenia zakazu palenia papierosów w przestrzeni publicznej. Decyzję motywują oczywiście koniecznością ograniczenia przypadków zachorowań na COVID-19.

Podobne oświadczenie wydał premier rządu Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres Również jego gabinet przyjął wiele nowych restrykcji, które mają pomóc w walce z epidemią. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia w przestrzeni publicznej, w której znajdują się inne osoby, a także obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Dotychczas były one obowiązkowe jedynie w zadaszonych pomieszczeniach publicznych.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Fałszywe zdjęcie z Cezarym Żakiem trafiło do sieci

Postulat zakazu palenia w Hiszpanii jako pierwsi wysuneli lekarze, którzy wskazywali na duże ryzyko zakażeń związane z cyrkulowaniem w powietrzu dymu papierosowego zawierającego kropelki śliny zainfekowanych osób. Pod koniec lipca władze organizacji ANEFP, grupującej producentów leków z Hiszpanii, wezwały mieszkańców tego kraju oraz turystów do noszenia masek ochronnych, zachowywania dystansu społecznego, a także unikania palenia w miejscach publicznych. Może się wręcz okazać, że pidemia koronawirusa znacząco ograniczy ilość wypalanych papierosów, a dzięki temu - wbrew pozorom - okaże się dobra dla zdrowia publicznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4-letnia dziewczynka kontra 6 głodnych pitbulli. Rodzice nie mieli nad nimi kontroli
  2. Gigantyczna królowa szerszeni sama buduje gniazdo. Niesamowite nagranie
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Wielka tragedia w rodzinie uwielbianego gwiazdora. Jego najbliższa osoba zmarła na koronawirusa, walczyła o życie przez długi czas

Źródło: PAP / TVN24

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł