Szczygieł, Żulczyk, Twardoch i inni pisarze zabierają głos w sprawie zatrzymania Margot i dyskryminacji LGBT+
fot. commons.wikimedia.org ; Mariusz Kubik/ Tomasz Leśniowski/ Zorro2212
Autor Olga Szmańda - 10 Sierpnia 2020

"Będziemy się sobą brzydzić". Szczygieł, Żulczyk, Twardoch i inni pisarze zabierają głos w sprawie zatrzymania Margot i dyskryminacji LGBT+

Pisarze w Polsce podjęli głos po tym, jak ostatnio doszło do protestu w sprawie Margot. Aktywistka została zatrzymana w piątek 7 sierpnia 2020 roku, a naczelni twórcy polskiej literatury postanowili wyrazić swoje słowa sprzeciwu dla panującej sytuacji w kraju. Ich wypowiedzi w mediach społecznościowych odbiły się głośnym echem wśród internautów.

W piątek 7 sierpnia 2020 roku w Warszawie doszło do zatrzymania aktywistki „Margot”, przedstawiającej się jako Małgorzata Sz. Ciążą na niej zarzuty związane ze zdewastowaniem mienia. Sprawa dotyczy zniszczenia furgonetki Fundacji Pro-Prawo do Życia. W związku z niesprawiedliwym zatrzymaniem kilkaset osób związanych z działalnością aktywistki i środowiskiem LGBT+ zorganizowało protest. Całość wydarzenia odbyła się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W trakcie przebywania tych osób w centrum miasta doszło do przepychanek i nadużyć, zatrzymano 48 osób. Wydarzenie to skomentowali polscy literaci.

Wybudził się po 12 latach ze śpiączki. To, co powiedział, zdumiało wszystkichWybudził się po 12 latach ze śpiączki. To, co powiedział, zdumiało wszystkichCzytaj dalej

Pisarze w słusznej sprawie

Polscy pisarze na swoich mediach społecznościowych odnieśli się do zaistniałej sytuacji, wyrażając swój głos przeciwko temu, co stało się na warszawskich ulicach. Media od piątku huczały, zasypując internet i wiadomości telewizyjne doniesieniami z protestu. Drugi weekend sierpnia 2020 odbył się pod znakiem zamieszek i rozmów na temat środowiska LGBT+. Do sprawy Margot nawiązał jeden z czołowych pisarzy, Mariusz Szczygieł. Autor ocenił niedawne wydarzenia, jako punkt do analizy traktowania ludzi LGBT+ w Polsce.

- Dziś spytałem znajomą, czy słyszała o ideologii LGBT. Spytała: A ideologię heteroseksualistów też macie? Z perspektywy pozapolskiej to określenie jest żałosne i komiczne zarazem - napisał Szczygieł.

Mariusz Szczygieł przywołał także tekst Łukasza Bojarskiego, który znalazł po wpisaniu w wyszukiwarkę „lgbt ideology” wyniki dotyczące Polski.

- Kopernik odkrył, że Ziemia kręci się wokół Słońca, a jego potomkowie - ideologię LGBT. Oto nasz polski wkład w cywilizację Zachodu. Najnowsza misja mesjanistycznego kraju... - podsumował pisarz.

- Władza mówi: masz prawo wkładać rękę pod kołdrę swojemu rodakowi. Masz prawo kontrolować jego najintymniejsze przeżycia i uczucia. Masz prawo go ranić. My też to robimy i upoważniamy cię do tego. Zresztą nie jest człowiekiem. (...) Będziemy brzydzić się sobą nawzajem. O to chodzi Kaczyńskiemu - dostanie, skomentował Szczygieł.

Sprawą zainteresował się także powieściopisarz Jakub Żulczyk. Na swoim profilu na Facebooku podzielił się przemyśleniami z fanami:

- Dwa miesiące aresztu dla działaczki Stop Bzdurom - Polska putinizuje się szybciej niż myślałem. Obrzydliwość. [...]Udzielam pełnego, publicznego poparcia aresztowanej i wszystkim działaczom LGBT w Polsce - skomentował pisarz.

Szczepan Twardoch również nie omieszkał wyrazić współczucia dla swojego rodzinnego kraju. Jego słowa podkreślają, jak Polska nadużywa władzy. Jego zdaniem to, co stało się w naszym kraju, prawdopodobnie nie zdarzyłoby się w cywilizowanym państwie.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Jakie maseczki są najbardziej skuteczne i czy przyłbica daje ochronę?

- Represjonowanie ludzi przy pomocy legalnych, ale absolutnie w tym wypadku nieadekwatnych narzędzi za to, jakie - legalne - poglądy głoszą jest oburzające i haniebne. Miałbym nadzieję, że prawnicy, którzy przyłożyli do tego rękę zostaną zapamiętani, do momentu w którym PiS straci władzę (a straci), ale nie jestem idiotą i pamiętam, gdzie po 1989 roku znaleźli się prawnicy, zajmujący się wcześniej prześladowaniem opozycji" - napisał Twardoch. […] Bardzo mi szkoda tej dziewczyny. W cywilizowanym kraju w Europie nie groziłby jej takie represje. W Rosji owszem. I dlatego szkoda mi również Polski - zakończył.

Mariusz Szczygiel

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przetrzymywała na posesji 37 zwierząt. Znaleziono też martwe psy. 68-latka usłyszy zarzuty. Zdjęcia z interwencji porażają
  2. Rosjanie planują podbój planety. O dziwo, nie jest to Mars
  3. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  4. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  5. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  6. Były trener Adama Małysza oskarżył publicznie naszego mistrza. Zarzucił mu chciwość i oszustwo, padły mocne słowa

źródło: onet.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł