Dziewczyn szuka rodziny w Polsce
Fot. kobietaxl.pl
Autor Kamila Krótka - 7 Stycznia 2021

Dziadek uczył ją polskiego, teraz Argentynka szuka w Polsce krewnych. Ma dwa marzenia

Okazuje się, że nawet w najdalszych zakątkach świata mieszkają osoby, mające rodzinę w Polsce. Jedną z takich osób jest dziewczyna z Argentyny - Sofi Almuina, która wraz z polskim dziadkiem szuka krewnych w naszym kraju. To marzenie może spełnić się już w lipcu.

Argentynkę z dziadkiem pochodzącym z Polski łączy wyjątkowa więź. Tym razem dziewczyna wraz z panem Józkiem Matwieiszynem postanowili odnaleźć rodzinę.

Dziewczyna szuka rodziny w Polsce

Historia, o której mowa, zaczęła się jeszcze przed wojną. Wówczas 8-letni Józek Matwieiszyn z rodziną wyemigrował do Argentyny, gdzie zdecydował się pozostać już na zawsze.

W Argentynie Józef poznał swoją przyszłą żonę. Dziś ma 90 lat i bardzo chce odnaleźć swoich krewnych z ukochanej ojczyzny. Mężczyzna jest w doskonałej formie i mówi po polsku. To właśnie z nim Sofi zaczęła uczyć się naszego języka.

- Ale to dopiero początki - mówi żartobliwie Sofi Almuina dla portalu kobietaxl.pl.- Polski jest bardzo trudny. Do lipca jeszcze trochę czasu.

Nazwano ją najpiękniejszą mamą świata. Mimo młodego wieku doczekała się już 4 dzieciNazwano ją najpiękniejszą mamą świata. Mimo młodego wieku doczekała się już 4 dzieciCzytaj dalej

dziewczyna szuka krewnych w PolscePodróż do Polski

- Ja też chciałabym poznać dalszą rodzinę - mówi Sofi - Fajnie znać swoje pochodzenie, wiedzieć, jak potoczyły się losy reszty rodzeństwa pradziadków, spotkać swoich kuzynów. Dziadek uciekał z rodzicami przed wojną, przeżyli I wojnę światową, czuli, co może być.

Organizacją wyprawy do Polski zajmuje się polska ambasada w Argentynie. Do Europy ma przyjechać około 30 osób, które mają polskie korzenie. Wyjazd miał odbyć się w zeszłym roku, ale przez pandemię okazało się to niemożliwe. Teraz musi się to udać.

Sofi wybierze się do Lublina - w miejsce, nieopodal którego urodził się jej dziadek. Miało to miejsce dokładnie w Rogoźnie, a prawdopodobnie część ich rodziny mieszka teraz w Tomaszowie Lubelskim. Stąd przynajmniej pochodzi mama pana Józefa, jej nazwisko panieńskie to Hasiukiewicz.

- Bardzo chciałabym ich do czasu przyjazdu odnaleźć, żeby móc się z nimi spotkać - mówi. - To jedno marzenie, drugie, pójść w Polsce do teatru, bo sama jestem aktorką.

Serwis kobietaxl.pl udostępnił stare dokumenty, którego właścicielem jest dziadek Sofi. Redakcja prosi też o kontakt osób, mogących pomóc w dotarciu do rodziny dziewczyny: redakcja@kobietaxl.pl.

dziewczyna szuka krewnych w polscedziewczyna szuka krewnych w polscedziewczyna szuka krewnych w polsceMasz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

źródło: kobietaxl.pl / onet.pl

Następny artykuł