Prawo będzie bronić na nowo ofiary gwałtu
fot. unspash.com ; Aliyah Jamous
Autor Olga Szmańda - 14 Września 2020

Nowe prawo wchodzi w życie. Historyczna chwila dla ofiar dotkniętych tragedią

Prawo w swoim zapisie niejednokrotnie nie uściśla korzystnych przepisów skierowanych do ofiar walczących o sprawiedliwość. Nowa reforma zaproponowana przez jeden z europejskich krajów zapewni odpowiednie poszanowanie godności poszkodowanych. Dania jako jeden z 8 krajów w Europie wkracza na nową ścieżkę pomocy pokrzywdzonym. Wedle nowego prawa rząd zapowiedział znaczące i historyczne poprawki w prawie karnym.

Prawo dotyczące ochrony zgwałconych kobiet i mężczyzn jest do dziś dzień bardzo drażliwym tematem. Niejednokrotnie ofiary nie mogą ubiegać się o sprawiedliwość ze względu na niedokładne przepisy i urzędową “robotę papierkową”. Naprzeciw wszystkim tym, którzy muszą borykać się ze straszliwą traumą, jaką jest gwałt wyszedł rząd kolejnego europejskiego kraju.

Nawet 6240 zł do twojej emerytury. Mało kto o tym wie, ale możesz liczyć na dodatkowe pieniądzeNawet 6240 zł do twojej emerytury. Mało kto o tym wie, ale możesz liczyć na dodatkowe pieniądzeCzytaj dalej

Nick Haekkerup, minister sprawiedliwości ogłosił, że prawne określenie gwałtu zostanie zmienione. Według urzędnika z Danii, nowe prawo uznawać będzie ten czyn także w przypadku, w którym nie doszło do obrony i oporu ze strony ofiary. Tym samym gwałt uznany będzie też w przypadku, jeśli którakolwiek ze stron nie wyraziła zgody na odbycie zbliżenia lub zgodę wycofała. Tak nowa zmiana prawna, w systemie karnym jest wielkim i historycznym momentem dla wszystkich ofiar dotkniętych molestowaniem. Niestety na dzień dzisiejszy Dania jest jedynie 8 krajem z 31 europejskich, które zawierają taką nową definicją gwałtu. Ta przesłanka daje wiele możliwości zwłaszcza, że mówi o samym braku zgody a nie jedynie obronie przed oprawcą.

Prawo w Polsce czeka na zmiany

W Polsce z kolei definicja gwałtu przedstawia się w następujący sposób. Według art. 197 kodeksu karnego, który stanowi w §1, że: Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Według internetowego serwisu bezprawnik.pl, podręcznikowa i kodeksowa definicja gwałtu sugeruje, że Polska doskonale chroni ofiary dotknięte przemocą seksualną. Niestety odbywa się to jedynie w przypadku “podręcznikowego gwałtu”. Co ciekawe napaści seksualne bez czynnego oporu, nie są już chronione tak jak we wspomnianej Danii. Zmniejsza to więc znacząco ubieganie się o sprawiedliwość ofiar, które nie postawiły się swojemu oprawcy.

O polskie ofiary przemocy na tle seksualnym od dłuższego czasu dba organizacja Amnesty International. Według ich danych, co dwudziesta kobieta w Polsce została zgwałcona, natomiast co trzecia doświadczyła w swoim życiu niechcianych i niestosownych zachowań seksualnych lub molestowania. Co ciekawe tylko 10 proc. ofiar zdołało zdobyć się na odwagę i zgłosić przestępstwo organom ścigania. Jak podaje portal elle.pl, jeden z czołowych przedstawicieli organizacji wyjaśnił dokładnie, jak wygląda sprawa gwałtu w Polsce.

Dzisiaj grzeje:
1. Niesamowite odkrycie po 44 latach. Anna Jantar napisała wzruszające słowa w dniu narodzin Natalii Kukulskiej
2. Poprosiła przechodnia o pieniądze, usłyszała odmowę. Finał historii zaskakuje

- Polskie prawo nie chroni ofiar przemocy seksualnej w wystarczającym stopniu. Obecnie zgodnie z przepisami, karze podlega osoba, która groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego. Osoba zaatakowana musi „stawiać czynny i nieprzerwany opór”, „manifestować swój brak zgody przez głośne protesty, prośbę lub krzyk” zaś „opór ma być rzeczywisty, a nie pozorny”. Jednak nie zawsze jest to możliwe.[...] Takie rozwiązania prawne są niezgodne z międzynarodowymi standardami praw człowieka, takimi jak Konwencja Stambulska, którą Polska podpisała i ratyfikowała - podkreśla Mikołaj Czerwiński z Amnesty International, koordynator ds. równego traktowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiewiórka znieruchomiała, kiedy zobaczyła ogrom orzeszków. Zabawne nagranie podbija internet
  2. Sąsiedzi bali się owczarka niemieckiego. Pewnego dnia właściciel psa uchwycił jego spotkanie z listonoszem
  3. Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
  4. Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
  5. Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
  6. Niemieckiego U-Boota zatopił kaloryfer czy morski potwór? Nieprawdopodobna relacja kapitana

Źródło: elle.pl

Następny artykuł