PRL i jego hity wracają na polskie ulice
fot. pixabay.com - erwin66as
Autor Olga Szmańda - 9 Września 2020

Hit z PRL-u wraca na polskie ulice. Przechodnie już mogą bez przeszkód korzystać

PRL-owskie znaki czasu znów są widoczne na ulicach polskich miast. W Warszawie powstały repliki stylowych i kultowych „falistych” ławek z lat 60. Tym razem piękny dodatek architektoniczny zagościł w samym centrum stolicy. Wszystko za sprawą projektu z Budżetu Obywatelskiego. Stolica Polski przypomina najpiękniejsze historyczne fragmenty polskiej kultury.

PRL-owska ławka, pojawiła się w centrum stolicy. Jeden z atrybutów lat 60. zaprojektowany przez prof. Jerzego Sołtana został odtworzony i udostępniony mieszkańcom Warszawy. Specyficzny dodatek do miejskiej zieleni to odwzorowanie spektakularnego dzieła polskiego artysty.

Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotychJeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotychCzytaj dalej

Wybitny teoretyk architektury i architekt, prof. Jerzy Sołtan jako jeden z pierwszych zajmował się modernistycznymi ideami w kulturze i sztuce. Mężczyzna swoją pracą pozwolił Polakom na obcowanie z książka „ Kiedy Katedry Były Białe”, ponieważ to właśnie on podjął się jej tłumaczenia. Mężczyzna po podjęciu się wyzwania i zaangażowania w przekład książki pisarza Le Corbusiera, zawarł z nim przyjaźń. To właśnie ona zapoczątkowała znakomite projekty i innowacyjne podejście do nowego udekorowania ówczesnej stolicy polski. Profesor po powrocie do Polski zajął się wykładaniem na Akademii Sztuk Pięknych. Dzięki jego zaangażowaniu i stworzeniu Zakładów Artystyczno-Badawczych później mieszkańcy stolicy mogli podziwiać wnętrze dworca Warszawa - Śródmieście czy kompleks sportowy warszawianka. Jego realizacje projektowe mimo swojej wielkości i pięknego wydźwięku zostały zniszczone lub przebudowane.

PRL znów na ulicach Warszawy

Repliki „falistych” ławek z lat 60. znów dekorują ulice stolicy. Dzięki inspiracji projektami prof. Jerzego Sołtana, dziś turyści i mieszkańcy mogą podziwiać przepiękne siedziska. Pierwowzór stworzony przez profesora początkowo był umieszczony w poczekalniach stacji PKP Warszawa Śródmieście. Nic dziwnego, że współczesny i projektanci pragnęli powrócić do tego co zostało z fascynującej kultury PRL-u.

Dzisiaj grzeje:
1. Niesamowite odkrycie po 44 latach. Anna Jantar napisała wzruszające słowa w dniu narodzin Natalii Kukulskiej
2. Pies wyskoczył na 4-letniego chłopca na rowerze. Niemożliwe, kto pojawił się w samą porę, jest wideo

Dwanaście replik ławki zostało zrealizowane z projektu Budżetu Obywatelskiego. Nazwany „Mebel miejski na Placu Defilad” projekt zapoczątkowała Olga Gastecka, która zgłosiła projekt do miasta. Dzięki temu obecnie znajduje się osiem ławek ułożonych złud pasażu Wisławy Szymborskiej tj. Między Alejami Jerozolimskimi a Pałacem Kultury i Nauki. Kolejne cztery z nich stanęły przy stacji PKP Warszawa Śródmieście. Ławki, które przypominają czasy PRL-u i jego niesamowitą architekturę i kulturę, mają po 4.5 m długości i 60 cm szerokości. Ich wygląd idealnie wpasował się w centrum stolicy i dodaje Warszawie upamiętniającego historię wydźwięku.

Repliki ławek z lat 60. projektu Jerzego Sołtana (PRL)

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myślały, że w pobliskich krzakach jęczy pies. Po sprawdzeniu natychmiast wezwały służby
  2. Chłopak chciał kopnąć bezpańskiego psa. Nie minęło 5 sekund i gorzko pożałował
  3. Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
  4. Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
  5. Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
  6. Niesamowite materiały z Marsa. Zdjęcia w rozdzielczości 4K zdradzają każdy szczegół

Źródło: bryla.pl

Następny artykuł