Rośliny mają zmienić miasto w przestrzeń bardziej przyjazną środowisku
Fot. Unsplash/@b3njamin
Autor Kamila Krótka - 5 Lipca 2020

Zrywajcie chodniki, sadźcie rośliny. Niezwykła propozycja władz miasta Rotterdam

Rośliny to niezbędny element infrastruktury miejskiej. W ostatnim czasie do podobnego wniosku doszli włodarze Rotterdamu, którzy zaczęli zachęcać mieszkańców miasta do tworzenia miniogródków. Mogą one powstawać nawet w miejscu obecnych chodników. Wystarczy zerwać płyty i zamieniać beton w zieleń.

Rośliny okazały się na tyle ważne dla władz Rotterdamu, że zaproponowały Holendrom sadzenie roślin w przestrzeni publicznej. Jak ma to wyglądać? Wszystko tłumaczą w poradniku opublikowanym na stronie internetowej miasta.

Przygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaPrzygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaCzytaj dalej

Rośliny zamiast betonowych płyt

Pomysłem władz jest tworzenie ogrodów fasadowych szczególnie w miejscach, gdzie nie ma żadnej zieleni. Jak podpowiadają: “Wystarczy jedna pnąca roślina, słonecznik albo malwa, żeby ulica stała się piękniejsza. Ale możesz zasadzić też inne rośliny – to jest twój wybór”.

Każdy z mieszkańców jest uprawniony do stworzenia takiego ogrodu i nie potrzebuje do tego specjalnych zezwoleń. Jedynym zaleceniem jest to, żeby nie likwidować więcej niż 1,5 płytki od ściany domu oraz aby szerokość chodnika po skończonych pracach miała przynajmniej 180 cm. Ogrodzenie nie może być też postawione wzdłuż nasadzeń.

Rośliny będą częściej pojawiać się w mieście

Ekologiczny Rotterdam

Dodanie do przestrzeni zielonych miejsc z pewnością pozytywnie wpłynie na życie mieszkańców. Zieleń sprawi przede wszystkim, że Rotterdam stanie się bardziej odporny na zmiany klimatu i powodzie. Wspomoże też owady i ptaki, dla których bardziej przyjazne jest towarzystwo roślin niż betonu.

Jak możemy przeczytać na stronie Rotterdamu: “Nie wszystkie rośliny nadają się do ogrodu elewacyjnego. Nie używaj roślin, które wyrastają na duże krzewy lub drzewa. Korzenie tych roślin również stają się bardzo duże i mogą powodować problemy z rurami”.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. NFZ zabiera pieniądze szpitalom, które walczyły z koronawirusem. Czy ma do tego prawo?

Mieszkańcy, którzy chcą założyć taki ogród, ale brakuje im funduszy, mogą starać się o dotację miejską. Ta propozycja władz jeszcze bardziej motywuje do tworzenia tych zielonych przestrzeni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dlaczego psy próbują lizać nas po twarzy? Nie każdy opiekun pozwala swojemu zwierzakowi
  2. Fenomenalne nagranie. Przelot komety uchwycony przez Międzynarodową Stację Kosmiczną
  3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
  4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
  5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
  6. Podeszła do niewidomego bezdomnego, napisała jedno zdanie na kartce, którą trzymał. Ludzie zaczęli masowo dawać mu pieniądze

źródło: smoglab.pl

Następny artykuł