Badanie wzroku pozwala ustalić, kiedy wybije godzina niektórych badanych.
Fot. Unsplash / Daniil Kuzelev
Autor Bartosz Wróblewski - 14 Sierpnia 2020

Lekarze potrafią już przewidywać bliską śmierć pacjenta na podstawie badania wzroku

Śmierć stała się znacznie łatwiejsza do przewidzenia. Zwłaszcza rychła śmierć, którą u części pacjentów pozwala wykryć specjalne badanie wzroku i jego odpowiednia interpretacja.

Naukowcy odkryli nowy wskaźnik ryzyka przedwczesnej śmierci pacjentów z niewydolnością serca. Badaniem opublikowane w czasopiśmie ESC Heart Failure pozwala sądzić, że na bliski zgon może wskazywać aktualny rozmiar źrenicy.

Koniec z paleniem w miejscach publicznych. Zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, więc władze Hiszpanii podjęły decyzjęKoniec z paleniem w miejscach publicznych. Zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, więc władze Hiszpanii podjęły decyzjęCzytaj dalej

Śmierć jest możliwa do przewidzenia

Lekarze i badacze obserwowali grupę 870 osób, które podzielono na pacjentów z dużymi i małymi źrenicami. Następnie ludzie ci byli obserwowani przez następne dwa lata. Jak się okazało, osoby z niewydolnością serca i małymi źrenicami umierały dwukrotnie częściej niż osoby z większymi źrenicami. Ponadto prawie 50 proc. tych osób ponownie trafiło do szpitala, podczas gdy pacjenci z dużymi źrenicami wracali tylko w 28 proc. przypadków.

„Obserwacje pokazały, że pomiar powierzchni źrenicy może być nową nieinwazyjną metodą oceny stanu pacjentów z niewydolnością serca” - napisali we wnioskach naukowcy.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Fałszywe zdjęcie z Cezarym Żakiem trafiło do sieci

Lekarze przypominają, że badanie źrenic jest bardzo często wykorzystywane w diagnostyce stanu pacjentów z chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, cukrzycą i innymi poważnymi schorzeniami. Zwracają też uwagę na to, że poszukiwanie wiarygodnych, nieinwazyjnych metod określania zagrożeń dla zdrowia jest jednym z najważniejszych zadań, przed którymi stoi dzisiejsza medycyna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Suczka labradora urodziła 13 szczeniaków. Nie wynik imponuje, ale ich wygląd
  2. Naukowcy biją na alarm. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. SpaceX: Elon Musk z odważną zapowiedzią. Mars w zasięgu za dwa lata?
  6. Bardzo przykry widok grobu małej Madzi. Wszyscy o niej zapomnieli?

Źródło: zmianynaziemi.pl/

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł