Munira Abdulla, kobieta która wybudziła się ze śpiączki
fot. unsplash.com ; Vladimir Kramer
Autor Olga Szmańda - 12 Sierpnia 2020

32-latka miała wypadek i zapadła w śpiączkę. Wybudziła się w wieku 59 lat i od razu powiedziała jedno słowo

Śpiączka, w którą zapadła ta kobieta całkowicie odmieniła jej życie . Doznała poważnych uszkodzeń mózgu, ale nikt nie spodziewał się, że na tak długo pozostanie w szpitalu. Z powodu zderzenia z autobusem zasnęła na niemal 30 lat, a jej pierwsze słowa wypowiedziane po przebudzeniu rodzina kobiety zapamięta na całe życie.

W 1991 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich doszło do wypadku. Kobieta nazywająca się Munira Abdulla prowadząc samochód, zderzyła się z autobusem. Wracała wówczas ze swoim 4-letnim synem ze szkoły dziecka w mieście Al Ain. Chłopiec o imieniu Omar wyszedł z wypadku bez najmniejszego obrażenia, natomiast kobieta zapadła w śpiączkę na prawie 30 lat.

Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystaćTysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystaćCzytaj dalej

- Moja matka siedziała ze mną na tylnym siedzeniu samochodu. Kiedy zobaczyła zbliżający się autobus, przytuliła mnie, by mnie chronić - powiedział syn kobiety.

Śpiączka zatrzymała dla niej czas

Abdulla na początku znajdowała się w szpitalu w Londynie, a następnie została przeniesiona do Al Ani w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po jakimś czasie przetransportowano ją do Al Ain, miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie wcześniej mieszkała. W ZEM została zdiagnozowana jako osoba w stanie wegetatywnym, gdyż nie reagowała na bodźce i nie odczuwała bólu. Po kilku latach zaczęła być karmiona rurką, a dzięki fizjoterapii lekarze byli w stanie wzmocnić jej mięśnie. Od 2017 roku Abdulla znajdowała się w szpitalu w Niemczech, tam z kolei przeszła operacje niwelujące zanik mięśni nóg i rąk. Jej syn latami walczył o zdrowie swojej matki.

- Nigdy jej nie poddałem, ponieważ zawsze miałem wrażenie, że pewnego dnia się obudzi - mówił w rozmowie z dziennikiem z ZEA 32-letni Omar.

Po dwudziestu siedmiu latach kobieta się obudziła. Odzyskała przytomność w trakcie pobytu w szpitalu w Niemczech. Co ciekawe, kobieta po przebudzeniu była w stanie odpowiedzieć na zadawane jej pytania i wyrecytować wersety Koranu. W Niemczech znalazła się nieświadomie dzięki pomocy księcia koronnego z Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obecnie Abdulla znajduje się w swoim rodzinnym kraju, gdzie dochodzi do siebie i bierze czynny udział w rehabilitacji. Lekarze chcą, by wypracowano u niej władzę w nogach i rękach, by zapobiec dalszemu kurczeniu się mięśni.

Najpiękniejszym momentem po 27 latach śpiączki było jednak nie samo wybudzenie, ale słowa, które kobieta wypowiedziała tuż po otwarciu oczu. Jej syn miał niezwykły przywilej być z nią w momencie przebudzenia. Jak sam opowiada, był to dla niego niezwykłe wzruszający moment, a jej głos rozczulił go do łez.

- Mama wymawiała moje imię. Przybiegłem do niej z radością. Przez lata śniłem o tej chwili, a moje imię było pierwszym słowem, które powiedziała - podkreśla Omar.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Ile jest prawdy w wiralu o homofobii w Polsce? Dużo, ale znalazł się też rażący fałsz

Abdulla nie jest jedynym odosobnionym przypadkiem tak niesamowitego przebudzenia. Wciąż jednak jest to niezwykle rzadkie, by osoby po ponad 20 latach powracały do realnego świata i przytomności. Innym równie znanym przypadkiem jest Terry Wallis, który w wieku 19 lat uległ wypadkowi samochodowemu. Chłopak zapadł w śpiączkę w lipcu 1983 roku w Arkansas. Jego przebudzenie nastąpiło po niemal 20 latach.

Munira Abdulla wybudzona ze śpiączki

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tatry. Skandaliczne zachowanie turysty. Zabrał przerażonego psa na Orlą Perć (WIDEO)
  2. Dron skutecznie usuwa gniazdo os. Niesamowite nagranie
  3. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  4. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  5. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  6. Z ostatniej chwili. Michal Doleżał powołał skład reprezentacji Polski w skokach narciarskich

źródło: rp.pl / tvp.info

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł