Kometa NEOWISE
Fot. eastnews.pl ; SPLASH NEWS
Autor Olga Szmańda - 15 Lipca 2020

Widać ją gołym okiem. Niesamowita kometa NEOWISE leci nad Polską

Wszechświat jest pełen niesamowitych zjawisk. Jedno z nich właśnie znalazło się w zasięgu naszego wzroku. Kometa NEOWISE leci nad Polską. Od około 20 lipca powinna być widoczna gołym okiem. A z pomocą teleskopu będzie można ją oglądać przez prawie całe wakacje.

"Kometa będzie wprawdzie stopniowo tracić jasność wraz z oddalaniem się od Słońca, ale zbliża się do Ziemi oraz zwiększa wysokość na firmamencie, a dodatkowo Księżyc zmierza do nowiu. Wydaje się więc, że najlepsze dni przed nami. Najdogodniejszy okres obserwacyjny komety może przypaść w drugiej dekadzie lipca" - twierdzi Piotr Majewski z youtubowego kanału radio-teleskop.pl, prezentującego najnowsze i najciekawsze zjawiska astronomiczne na polskim niebie.

Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki SenatuWreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki SenatuCzytaj dalej

Wszechświat w zasięgu człowieka

Kometa o nazwie C/2020 F3 (NEOWISE) jest już widoczna nad Polską. W pierwszych dniach lipca obserwacja była utrudniona ze względu na zachmurzone niebo. Miłośnicy zjawisk astronomicznych musieli więc poczekać. Teraz nie powinno już być utrudnień w widoczności.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. NFZ zabiera pieniądze szpitalom, które walczyły z koronawirusem. Czy ma do tego prawo?


NEOWISE (C/2020 F3) została odkryta 27 marca 2020 roku dzięki pracującemu w kosmosie teleskopowi NEOWISE. Najbliżej Ziemi będzie 23 lipca, znajdzie się wtedy w odległości 103,5 mln km od naszej planety. Kometę najlepiej jest wyszukiwać nad północnym horyzontem od wieczora do rana. Była widoczna w gwiazdozbiorze Woźnicy i na tle konstelacji Rysia, do końca lipca będzie w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Jasność komety dochodzi do 1.5 magnitudo. Dla oglądających bez specjalnych urządzeń widoczna będzie do 20 lipca. Po tej dacie obserwatorzy będą musieli zaopatrzyć się w teleskop lub lornetkę. Zjawisko będzie gościć nad Polską do połowy sierpnia. Dla oglądających najlepszą porą jest wieczór. Kometę najłatwiej dostrzec przy zaciemnionym niebie.Kometa NEOWISE

ZOBACZ TAKŻE:

     1. Ojciec zrobił pamiątkowe zdjęcie córce na wycieczce. Kiedy spojrzał na nie w domu, nie mógł uwierzyć
     2. Bill Gates chce rozpylać chemikalia w stratosferze, aby uratować planetę
     3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
     4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
     5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
     6. Piękna partnerka gwiazdy Legii Warszawa wzbudziła zachwyt wśród kibiców. Wygląda obłędnie, prawdziwa petarda (FOTO)

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

Następny artykuł