Bon turystyczny nie obejmie każdego - kto skorzysta ze świadczenia?
Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News
Autor Bartosz Wróblewski - 15 Lipca 2020

Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu

Bon turystyczny obejmie dzieci rodziców pracujących za granicą, a nie dostaną go emeryci i renciści. Senat zgłosił 65 poprawek do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowała tylko część z nich. Kto skorzysta?

Zapadła decyzja, że bonem turystycznym zostaną objęte dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 złotych. Posłowie z komisji odrzucili jednak propozycję Senatu, by bonem objąć emerytów i rencistów, a także część innych propozycji tej izby parlamentu. Kto skorzysta z bonu, a kogo on nie obejmie, gdy Sejm ostatecznie przegłosuje ustawę po wszystkich poprawkach?

Został milionerem dzięki pomyłce kasjerki. Niebywałe szczęście emerytaZostał milionerem dzięki pomyłce kasjerki. Niebywałe szczęście emerytaCzytaj dalej

Bon turystyczny nie dla każdego

Ustawa została napisana w celu wsparcia branży turystycznej, która ucierpiała na skutek pandemii koronawirusa. Po zaopiniowaniu części ze zgłoszonych przez Senat 65 poprawek zapadły ostateczne ustalenia w sprawie bonu. Ministerstwo Rozwoju podało, że z bonu skorzysta około 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat. Ogólna wartość świadczeń wyniesie 3,5 mld złotych.

Wartość bonu turystycznego wyniesie 500 złotych. Świadczenie będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodu i pobierania dodatku 500+. Będą mogły skorzystać z niego m.in. dzieci umieszczone w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Dla dzieci z niepełnosprawnością bon wyniesie 1000 złotych. Bonem turystycznym objęte zostaną także dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 złotych. Zgodnie z obecnym kształtem projektu ustawy, bon turystyczny przyznawany jest - podobnie jak program "Rodzina 500 plus" - na każde dziecko.

"To jest trafna poprawka (...). Była popierana przez prezydenta w toku prac w Senacie i była popierana przez rząd" - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

Odrzucono jednak poprawkę Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który wnioskował o rozszerzenie definicji imprezy turystycznej. Gdyby ta poprawka została wprowadzona, z bonu można byłoby sfinansować nie tylko zorganizowaną wycieczkę, lecz także pojedynczą usługę turystyczną jak choćby zamówienie przewodnika czy wynajęcie kajaka. Bonem turystycznym nie zostaną objęci także emeryci i renciści.

To szczególnie ważna poprawka, której odrzucenie na antenie radio TOK FM komentowała posłanka Lewicy, Magdalena Biejat: - To jest poprawka ważna, wyjątkowo zgodziliśmy się co do tego chyba wszyscy na opozycji (…), ponieważ uważamy, że jeżeli ten bon ma rzeczywiście służyć wzmacnianiu sektora turystycznego, to ważne jest, by włączyć do niego emerytów i rencistów nie tylko po to, by zwiększyć liczbę osób mogących z niego korzystać, ale również dlatego, że to specyficzna grupa, która w przeciwieństwie do rodziców dzieci jeździ [na wczasy] również poza sezonem - tłumaczyła.

Na co można wydać bon turystyczny?

Bon turystyczny będzie można wykorzystać, opłacając m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Ma też obejmować imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. Powiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Dziś to telewizja musi zapłacić widzowi

Bon będzie miał formę cyfrową, co oznacza, że środki nie będą wpłacane na konto bankowe. Świadczenie pozwoli na wielokrotne płacenie nim we wskazanych w ustawie miejscach. Z bonu można korzystać w Polsce do 31 marca 2022 roku.

Bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku 500 plus. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Zgodnie z harmonogramem obrad Sejmu, w środę ma się odbyć sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Wszelkie zmiany i decyzje wejdą w życie dopiero po ostatecznym przegłosowaniu ich przez Sejm.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko spotkało w łóżku husky'ego. Zachowanie czworonoga rozkłada na łopatki
  2. Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęcia
  3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
  4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
  5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
  6. Znamy terminarz meczów reprezentacji Polski. Pierwszy rywal jest bardzo egzotyczny

źródło: rmf24.pl, TOK FM

Następny artykuł