Banksy i jego dzieło
Fot. facebook.com/photographizemag
Autor Kamila Krótka - 13 Grudnia 2020

Miała sprzedać dom. Rano obudziła się milionerką i zmieniła zdanie

Kobieta już dawno podjęła decyzję o sprzedaży swojego domu, jednak jeden poranek zupełnie zmienił jej zamiary. Obudziła się i zobaczyła, że w nocy na jego ścianie powstał mural, który namalował sam Banksy. Dzieło sztuki zupełnie odmieniło jej los. Została milionerką.

Mieszkankę Bristolu spotkała spora niespodzianka. Kobieta po przebudzeniu spostrzegła, że na jednej ze ścian jej domu pojawiło się niecodzienne dzieło autorstwa Banksy’ego.

Banksy uczynił z niej milionerkę

Mural pojawił się na domu 57-letniej mieszkanki Bristolu, Aileen Makin. Kobieta zamierzała sprzedać go za 300 tys. funtów, umowa miała zostać podpisana w kolejnym tygodniu. Jednak powstałe w nocy 10 grudnia dzieło zupełnie zmieniło jej plany.

Mural “Aachoo!” (czyli polskie “apsik!”) jest autorstwa Banksy’ego, do czego przyznał się sam artysta na swoim Instagramie. Dzieło przedstawia starszą kobietę, która podczas kichnięcia pozbywa się swojej sztucznej szczęki, a przy okazji.. zmiata sąsiednie budynki.

Ulica Vale Street w Bristolu jest uważana za najbardziej stromą ulicę w całej Anglii. Zatem mural Banksy’ego wywołuje iluzję, jakby kobieta faktycznie “zdmuchnęła” domy przed sobą.

Pojawiają się teorie, że oprócz iluzji optycznej, dzieło to ma głębsze przesłanie. Według ich autorów mural ma poruszać tematykę pandemii i zachęcać do noszenia maseczek.

Nowa wartość domu to prawie 5 mln funtów, czyli około 24 mln zł.

Banksy

Kim jest Banksy?

O Banksy'm wiadomo niewiele. Od lat zachowuje anonimowość oraz nie podejmuje bezpośredniego dialogu. To światowa gwiazda, a jednocześnie najbardziej tajemniczy artysta w historii sztuki.

Każde jego dzieło zachwyca szczególnie miłośników sztuki ulicznej. Jego dzieła dostarczają ogromnych emocji oraz skłaniają do refleksji nad rzeczywistością. Swoją sztuką inspiruje też innych artystów, a inspiracja ta nazywana jest “efektem Banksy’ego”.

Nie jeden raz próbowano odkryć tożsamość Banksy’ego. Jedną z ostatnich hipotez jest ta, że artysta nazywa się Robin Gunninham i pochodzi z Bristolu.

Podczas Strajku Kobiet muzyka porwała ratowników do tańca. Trzeba przyznać, że mają świetny drygPodczas Strajku Kobiet muzyka porwała ratowników do tańca. Trzeba przyznać, że mają świetny drygCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródło: onet.pl / o2.pl / streetartbio.com

Następny artykuł