Maria Skłodowska-Curie na muralu w Kolumbii
fot. Twitter - PLinColombia
Autor Olga Szmańda - 27 Sierpnia 2020

W stolicy Kolumbii powstał mural z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie. Mieszkańcy są zachwyceni

Mural namalowany na jednym z budynków stolicy Kolumbii przedstawia najsłynniejszą Polkę. Tamtejsza ambasada RP razem z lokalnym artystką postanowiła uhonorować na wielkim obrazie Marię Skłodowską-Curie. Kobieta utworzyła mural na budynku, który oddaje najważniejsze cechy badaczki. Niesamowite dzieło sztuki jest hołdem dla jedynej kobiety, która zdobyła nagrodę Nobla w dwóch różnych kategoriach.

Mural namalowany na budynku w Kolumbii ma być hołdem dla polskiej fizyk. Według obecnej ambasador Agnieszki Frydrychowicz-Tekieli akcja została rozpoczęta, by uhonorować w Bogocie rodzimą noblistkę. Z początku pomysłem na upamiętnienie polskiej fizyk był pomnik. Jednak ambasador już od czterech lat chciała stworzyć coś naprawdę wyjątkowego, dokładnie pokazującego uwielbienie do Marii Skłodowskiej-Curie.

Rozwiódł się z żoną, bo przestała mu się podobać. Zobaczył ją niedługo potem i pożałował swojej decyzjiRozwiódł się z żoną, bo przestała mu się podobać. Zobaczył ją niedługo potem i pożałował swojej decyzjiCzytaj dalej

- W wielu miejscach na świecie, w tym w Kolumbii, Maria Skłodowska-Curie jest uważana za Francuzkę. Chcieliśmy pokazać, że była Polką - wyjaśnia TVN24, Małgorzata Szyk z Ambasady RP w Kolumbii.

Co ciekawe, na muralu w Bogocie widoczne są dwie różne sylwetki noblistki. Według ambasador ma to na celu wzbudzenie wyobraźni widza. Każdy z podziwiających może sam zinterpretować mural.

- To każdy interpretuje inaczej. Jedni uważają, że powodem jest dwukrotna Nagroda Nobla, inni, że chodzi o dwa kraje, czyli Polskę i Kolumbię lub Polskę i Francję, a niektórzy tłumaczą to dwoma pierwiastkami, które odkryła - dodaje Małgorzata Szyk.

Mural dla jedynej kobiety z dwoma Noblami

Ciekawym elementem muralu jest zawarcie w nim typowych dla polskie wzorów. Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie przedstawiony jest w dwóch różnych sukniach. Obie z nich mają na sobie łowickie wzory. To kolejny dodatek od artystki i ambasador RP w Kolumbii w celu pokazania polskości.

- To akcent folklorystyczny, który kojarzy się z Polską. Wielu Kolumbijczyków widząc te kolorowe wycinanki, jest zachwycona - wspomniała dla TVN24, Szyk.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Kontrowersyjne tweety. Sprawdzamy, czy pochodzą od Kai Godek

Na dole muralu zauważyć można rower. Dwukołowiec nie znajduje się tam przypadkowo. Jest to wspólny indeks łączący Skłodowską-Curie i Bogotę. W kolumbijskim mieście rowery są bardzo popularnym środkiem transportu, z kolei sama noblistka podobno bardzo lubiła podróżować w ten sposób. Dzieło Lili Cuca jest pięknym uhonorowaniem jednej z najważniejszych polskich kobiet.

Mural w Kolumbii

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kotek ze zdeformowanym pyszczkiem trafił do schroniska. Chwilę później wydarzył się cud
  2. Naukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawisko
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Hitowy transfer Leo Messiego coraz bliżej. Znamy nazwę klubu, trzeba tylko ustalić detale

Źródło: tvn24.pl

Następny artykuł