Miłość, która przyszła o wiele za późno. Mimo to dostarczyła temu dwojgu licznych emocji i scaliła ich na całe życie
fot. HBO - mat.pras.
Autor Olga Szmańda - 12 Grudnia 2020

Jola i Wojtek nie wierzyli, że w swoim wieku odnajdą miłość. Dokument HBO GO przedstawił ich niesamowitą historię

Miłość Joli i Wojtka teoretycznie nie powinna się zdarzyć. Dokumentalny film “Lekcja miłości” opowiedział jednak historię tych dwojga. Wzruszający obraz wyprodukowany przez Małgorzatę Goliszewską i Katarzynę Matei został umieszczony na platformie streamingowej HBO GO. Teraz widzowie mogą obejrzeć nietypową, wzruszającą i pełną wzniosłych chwil historię.

Miłość, którą obdarzyli siebie Jola i Wojtek tak naprawdę mogła nigdy się nie zdarzyć. Niesamowita historia tych dwojga na tyle spodobała się producentkom filmowym, że obie kobiety postanowiły stworzyć z niej film dokumentalny. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Matei wyprodukowały obraz, który wzruszył setki widzów. Film dokumentalny “Lekcja miłości” zyskał na tyle dużą sławę, że podbił serca tegorocznej edycji festiwalu "Millennium Docs Against Gravity".

Miłość, o której musieli usłyszeć inny

70-letnia Jola na samym początku przedstawiona jest w “Lekcji miłości” przez pryzmat rozmów ze swoimi koleżankami seniorkami. Mimo że początek filmu kojarzy się z popkulturowym i zabawnym wydźwiękiem, okazuje się później głęboką rozmową koleżanek, które z pozoru większość swojego życia mają już za sobą. Typowy obraz kobiet plotkujących podczas spotkania jest początkiem opowieści wyjątkowej historii, która zmieni życie każdego widza.

“Lekcja miłości” nie jest filmem, który w natarczywy i agresywny sposób przedstawia nam głównych bohaterów. Twórczynie filmu pokazują w delikatny i wręcz pierwotny sposób, jak wygląda życie 70-latki. Najistotniejszym elementem obrazu jest jednak fakt, że nie ma on na celu wykrzyczenia feministycznych poglądów autorek, a jedynie pokazanie problemu współczesnej i historycznej miłości, z której czerpać będą mogły kolejne pokolenia.

"Lekcja miłości": historia Joli i Wojtka

Jola podjęła decyzję o ucieczce z Włoch przed agresywnym mężem. Mimo że kobieta wiedziała co czeka ją po odejściu od partnera, postanawia całkowicie zmienić swoje życie. Niestety zachowanie ukochanego partnera kosztuje Jole zbyt wiele.Kobieta w rozmowach ze swoimi koleżankami, mimo licznych uśmiechów, przeplata swoją tragiczną historię. Po obejrzeniu “Lekcji miłości” nie sposób zapomnieć sceny, w której Jola próbuje zmierzyć się z oczekiwaniami i marzeniami, jakie dają jej duchowość i Kościół.

Ekscytujące starcie geniuszy w finale “Jeden z Dziesięciu”. Widzów po prostu wbiło w foteleEkscytujące starcie geniuszy w finale “Jeden z Dziesięciu”. Widzów po prostu wbiło w foteleCzytaj dalej

Majestat i piękno “Lekcji miłości” nie polega na typowym i próżnym odkrywaniu siebie. Główną siłą dokumenty, jest postać Joli, która postanawia całkowicie zmienić swoje życie i odkopać się z demonów przeszłości, które przez lata ciągnęły się za nią jak cień.Obrazy Świat Radosci

fot.HBO - mat.pras.

Co ciekawe w oczach Joli widać jej chęć do działania i życia. Wyraz jej twarzy wskazuje na niebywałą siłę jaką została obdarzona, a raczej jaką sama zdobyła w sobie. Jednym z kluczowych momentów jest nauka tańca. To tam właśnie 70-letnia kobieta pozwala sobie na drobne przyjemności, które wprowadzają radość do jej życia. Być może to właśnie te chwile sprawiły, że wiek nie trzyma się tej seniorki.

Dokument, który wpłynie na wszystkie pokolenia

Niezwykły dokument “Lekcja miłości” doczekał się w tym roku wyróżnienia Grand Prix Dolnego Śląska na Millennium Docs Against Gravity. Festiwal, który kolejne otworzył drzwi Goliszewskiej i Matei, jest nie tylko zwykłym filmem. Obraz dwóch producentek przede wszystkim poruszył istotny temat osób starszych. Dzięki “Lekcji miłości” widzowie mogli zwrócić uwagę na marzenia i potrzeby seniorów. Dokument opowiedział historię kobiety, która dotyka każdego człowieka niezależnie od wieku. Dzięki czemu wielu widzów nie spojrzy już na 70-letnie kobiety z obrzydzeniem, smutkiem, żalem czy zażenowaniem.

Fenomenalny obraz ukazany w “Lekcji miłości” jest przykładem na ponadczasowość miłości. Goliszewska i Matei pokazały w swoim dokumencie kobietę, która całe życie musiała walczyć i szarpać się z innymi o swoje marzenia. Teraz dzięki zwróceniu uwagi na jej historię, będzie idealnym przykładem dla miliona innych kobiet.

Mimo wielu pozytywnych aspektów dokumentu “Lekcja miłości” najważniejszym jest jednak uczucie. Miłość pokazana w filmie to chęć zrozumienia siebie nawzajem, wspólnego życia i wzniosłych emocji. Film poza licznymi wzruszeniami dotyka również tematu niespełnionych oczekiwań i nad wyraz dużego obarczania się winą za niedociągnięcia w związku. Jednak największym fenomenem “Lekcji miłości”, jest pokazanie uczucia w pogodny, przyjazny i rozczulający sposób. Widzowie, którzy pokochali dokument dwóch niebywałych autorek, zostali otuleni przez nie licznymi emocjami, które zostają w każdym, kto widział ich obraz.

ZOBACZ TO WYJĄTKOWE WIDEO:

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

Źródła: hbogo.pl / spidersweb.pl

Następny artykuł