Chirudzy Grzegorz Religa i Michał Zembala po raz pierwszy razem przy stole operacyjnym.
Fot. facebook.com/michal.zembala
Autor Kamila Krótka - 21 Lipca 2020

Religa i Zembala znów razem przy stole. Synowie słynnych kardiochirurgów przeprowadzili wspólnie operację

Najpierw prof. Zbigniew Religa i prof. Marian Zembala, teraz ich synowie - Grzegorz Religa i Michał Zembala. Utalentowani chirurdzy po raz pierwszy wspólnie stanęli przy stole operacyjnym. Poszli w ślady swoich ojców.

Prof. Zbigniew Religa i prof. Marian Zembala po raz pierwszy w Polsce przeprowadzili udany przeszczep serca. Dwaj znakomici lekarze zmienili obraz polskiej kardiochirurgii, a teraz ich synowie kontynuują dzieło ojców. Grzegorz Religa i Michał Zembala w Polsat News opowiedzieli o doświadczeniach związanych ze swoją pierwszą wspólną operacją.

Oxford potwierdza: powstała bezpieczna i skuteczna szczepionka na koronawirusaOxford potwierdza: powstała bezpieczna i skuteczna szczepionka na koronawirusaCzytaj dalej

Chirurdzy z pasją po ojcach

Dr Grzegorz Religa i dr Michał Zembala poznali się już na studiach. Mimo tak długiej znajomości nigdy wcześniej nie spotkali przy stole operacyjnym. W zeszły czwartek w końcu udało im się wspólnie przeprowadzić operację i uratować życie pacjentce Szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.

- Grzesiu zaprosił mnie do asystowania przy zabiegu przezcewnikowej wymiany zastawki aortalnej. To metoda dla ciężko chorych pacjentów. Wszystko odbywa się bez nacinania klatki piersiowej. Ja uczę tej techniki od dawna w Zabrzu i po przyjacielsku się zgodziłem. Grzesiu zaczyna wdrażać takie zabiegi u siebie, na oddziale kardiochirurgii w Łodzi – powiedział dr Michał Zembala, dodając, że to bardzo nowoczesny zabieg z krótką, bo 10-letnią historią.

Historia zatoczyła koło

Jak podkreślają chirurdzy, wspólna praca jest bardzo rozwijająca nie tylko ze względu na konkurencję, ale i współpracę. Człowiek samodzielnie nie jest w stanie poznać i zrozumieć tych wszystkich nowoczesnych technologii, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat.

– To było niesamowite uczucie. Pewnie jeszcze ze trzy lub cztery takie operacje razem zrobimy – powiedział dr Michał Zembala, po czym dodał: - Grzesiu to fajny facet. Jest podobny do swojego taty, nawet głos ma taki sam. To kopia profesora Religi. Ja jestem inny niż mój ojciec. Tata jest bardziej zasadniczy, a ja bardziej liberalny. Wdałem się w mamę.

Dzisiaj grzeje:
1. Porażające sceny na pogrzebie Andrzeja Strzeleckiego. Nikt się nie spodziewał
2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
3. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem

Lekarze zwracają uwagę na to, że dopiero teraz mają pełne ręce roboty. W szpitalach pojawia się mnóstwo pacjentów, a pracy jest więcej niż zwykle. Podkreślają też, że wprowadzone procedury zabezpieczają przed zakażeniem się koronawirusem, dlatego ludzie nie powinni rezygnować z leczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maciej: „Jestem bogaty i spotykam się z biedną dziewczyną. Za parę butów robi rzeczy, jakich sobie nie wyobrażacie”
  2. Tragedia samotnej matki z programu Nasz nowy dom. Spłonął jej dach nad głową, w pożarze zginął ukochany przyjaciel rodziny
  3. Nie tylko Sławomir Nowak był podsłuchiwany Pegasusem. Innych również śledzono, lista znanych osób
  4. "Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny polityka
  5. Niezwykłe nagranie z córką Michała Wiśniewskiego. Wideo, którego nie zapomnicie
  6. Rekin chwycił chłopca w szczęki. Ojciec natychmiast wskoczył za nim do wody
  7. Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje 19-letni ulubieniec fanów, zginął w dramatycznym wypadku


źródło: polsatnews.pl / dobrewiadomosci.net.pl

Następny artykuł