Czarnobyl zmienił całkowicie życie Igora Pavlovetsa
fot. YouTube - Screen z dokumentu "Igor - dziecko Czarnobyla"
Autor Olga Szmańda - 31 Grudnia 2020

Igor Pavlovets jako dziecko stał się symbolem wybuchu w Czarnobylu. Jak dziś wygląda jego życie?

Czarnobyl zasłynął w świecie, jako jedno z najbardziej niechlubnych wydarzeń lat 80. Ukraińskie miasto dotknięte zostało tragedią, którą wywołał wybuch elektrowni jądrowej. Niestety, ale ówczesna eksplozja po dziś dzień zbiera swoje żniwo. Eksplozja elektrowni w Czarnobylu znacząco wpłynęła na rozwój ówczesnych i obecnych mieszkańców tamtejszych regionów. Wielu z nich musiało zmierzyć się z efektami choroby popromiennej. Jednym z nich jest Igor Pavlovets. Nietypowy mężczyzna z niepełnosprawnością obalił jednak stereotypu chorego człowieka i doskonale poradził sobie z przeciwnościami losu.

Czarnobyl zasłynął w mediach w latach 80. Niechlubne wydarzenie z 1986 roku na zawsze zapisze się na kartach historii. 18 kilometrów od miasta znajdowała się Czarnobylska Elektrownia Jądrowa. W dniu 26 kwietnia 1986 roku doszło tam do znacznego przegrzania się rdzenia reaktora jądrowego.

Finalnie Czarnobyl okrył się niesławą ze względu na wybuch wodoru powstałego w wyniku nieprawidłowości w przeprowadzanych testach bezpieczeństwa. Niestety ówczesne władze nie dopilnowały odpowiednich systemów chłodzenia reaktora.

Po wybuchu w Czarnobylu doszło do bezpośredniej emisji oparów do atmosfery, a otoczenie elektrowni zostało napromieniowane radioaktywnym pyłem grafitu i uranu. Niestety, ale otaczające elektrownię tereny, w promieniu 30 km musiały zostać ewakuowane.

Poza osobami, które mieszkały w pobliżu ukraińskiej elektrowni, również inne państwa graniczne były narażone na chorobę popromienną. Po wybuchu w Czarnobylu bardzo popularnym było przyjmowanie płynu Lugola. Jak podaje portal medonet.pl, był to jeden z najbardziej popularnych leków w Polsce po eksplozji.

Tylko z jednego powodu odrzucała Adama. Czekał na nią pięć lat, potem nie mogło zdarzyć się nic piękniejszegoTylko z jednego powodu odrzucała Adama. Czekał na nią pięć lat, potem nie mogło zdarzyć się nic piękniejszegoCzytaj dalej

Igor Pavlovets z żoną

Czarnobyl zabrał mu dzieciństwo. Mimo to odnalazł szczęście jako dorosły mężczyzna

Jednym z dzieci, które przeżyły wybuch w Czarnobylu, jest Igor Pavlovets. Mężczyzna urodził się na terenach Białorusi, tuż po eksplozji w elektrowni. Niestety na świat przyszedł ze zdeformowanymi kończynami i jedną ręką. Matka chłopca porzuciła go od razu po porodzie. Przez 6 lat przebywał w ośrodku medycznym pod opieką lekarzy. Następnie przez kolejne lata tułał się po ośrodkach opiekuńczych. Po latach i osiągnięciu dorosłości musiał samodzielnie wkroczyć w dorosłe życie.

Mimo że Igor nie spodziewał się, że jego życie może ułożyć się inaczej. Na jego drodze stanął Victor Mizzieg. Mężczyzna jest założycielem organizacji "Chernobyl Chidlren’s Life", która ma na celu pomoc dzieciom, które narażone były na chorobę popromienną i efekty wybuchu w czarnobylskiej elektrowni.

Igor wyjechał po ukończeniu 18 lat do Wielkiej Brytanii, tam poznał swoich przybranych rodziców jako nastolatek. Bardzo szybko nauczył się nowego języka i zainteresował się nauką. Jego opowieścią i historią życia zainteresowały się brytyjskie media. Angielscy dziennikarze postanowili pomóc Igorowi i odmienić jego życie. Za sprawą zbiórki pomocowej, zebrano dla niego aż 15 tys. funtów dzięki, którym mógł zapłacić za rehabilitację.

Po latach walki o siebie w Wielkiej Brytanii poznał swoją obecną żonę. Mężczyzna spotkał na Wyspach Alice. Jego ukochana partnerka szybko zgodziła się spędzić z nim resztę życia. Para doczekała się nawet trójki dzieci: Mii, Leo oraz Louisa. Teraz Igor postanowił postawić na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Niezwykła historia Igora została sfilmowana i udokumentowana w obrazie “Igor - dziecko Czarnobyla”. Twórcy nietypowej produkcji nie mieli wątpliwości i złudzeń, że historia zdeformowanego Igora niesie za sobą większy przekaz. Autorzy chcieli skutecznie skupić uwagę świata na dzieciach z Białorusi i Ukrainy, które musiały przez lata cierpieć z powodu choroby popromiennej i skutków wybuchu czarnobylskiej elektrowni.

Igor Pavlovets z żoną

Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

Źródło: kobieta.wp.pl / YouTube

Następny artykuł