Nowy Rok przyszedł w niektórych miejscach na świecie dużo wcześniej
fot. pixabay.com - nck_gsl
Autor Olga Szmańda - 31 Grudnia 2020

Mieszkańcy Poland jako pierwsi przywitali Nowy Rok. Reszta świata musi jeszcze trochę poczekać

Nowy Rok przyszedł do niektórych ludzi na świecie znacznie wcześniej. W tym roku swoją sylwestrową imprezę mają już za sobą mieszkańcy wyspy Kiritimati na Oceanie Spokojnym. Tamtejsi obywatele przywitali dzisiaj Nowy Rok. Okazuje się, że niewielka wysepka, która leży kilkaset kilometrów od linii zmiany daty, ma nietypową osadę o nazwie Poland. Poznajcie miejsce, które już dziś jest w 2021 roku.

Nowy Rok to dla wielu moment przejścia i przekroczenia pewnego etapu w życiu. Ludzie na całym świecie zbierają się, by celebrować sylwestrowy wieczór. Niestety z powodu globalnej epidemii koronawirusa tegoroczny sylwester będzie wyglądał zupełnie inaczej.

Postanowiliśmy więc przytoczyć historię miejsca, które już weszło w nowy, 2021 rok. Kiedy my siedzimy jeszcze w pracy lub biegamy po sklepach, mieszkańcy osady Poland dawno żyją Nowym Rokiem.

Urokliwa wysepka mieści się na Oceanie Spokojnym kilkaset kilometrów od linii zmiany daty. Kiritimati jest najbliżej położonym linii lądem po zachodniej stronie globu. Tamtejsi mieszkańcy ze względu na położenie geograficzne, jako pierwsi przywitali Nowy Rok. O godzinie 11:00 czasu polskiego, ludność Kiritimati weszła w 2021 rok.

Nowy Rok i sylwester w Poland

Na niezwykłych wyspach znajdują się jeszcze trzy osady poza rzeczoną Poland. Mieszkańcy osiedli w miejscach o nazwie: Paris, London i Banana. W Poland według oficjalnego spisu ludności z 2010 żyje około 440 mieszkańców.

Jeden gest całkowicie odmienił życie 23-letniego fotografa. Pomogła mu sama Oprah WinfreyJeden gest całkowicie odmienił życie 23-letniego fotografa. Pomogła mu sama Oprah WinfreyCzytaj dalej

Osada Poland powstała na cześć Stanisława Pełczyńskiego, który z końcem XIX wieku trafił tam z brytyjskiego statku. Nasz rodak pomagał ówczesnym tubylcom przy typowych pracach rolniczych. Jego główną zasługą było zaangażowanie przy nawadnianiu plantacji. Po śmierci wielkiego Polaka stworzono tam kościół pod wezwaniem św. Stanisława. Z kolei zatoka w Poland została nazwana “Zatoką Świętego Stanisława”.

Wyspa Poland

Kto powitał Nowy Rok najpóźniej?

Co ciekawe, o tej samej godzinie, co na Kiribati, rok 2021 powitano także na Wyspach Samoa. Cztery godziny później niż Kiribati i Samoa tj. o godzinie 15:00 czasu polskiego, Nowy Rok przywita Australia. Według oficjalnych informacji przekazanych przez AFP Sydney pokaże swoim mieszkańcom spektakularny pokaz fajerwerków, mimo zakazu zgromadzeń na ulicach.

Kolejnym miejscem, zaraz po Australii, będzie Japonia. Tam o godzinie 16:00 czasu polskiego rodacy obchodzić będą Nowy Rok. Z kolei Chiny zakończą swoją zabawę sylwestrową o godzinie 17:00 czasu polskiego.

Przedostatnim miejscem na ziemi, które przywita Nowy Rok, będą obie Ameryki. Niestety ze względu na panujące obostrzenia, coroczne huczne iluminacje na Times Square w Nowym Jorku, będą miały jedynie charakter wirtualny. Mimo to organizatorzy zabawy sylwestrowej zapewnili mieszkańców, że wykorzystają w tym celu wiele nowoczesnych technik cyfrowych.

Następnymi w kolejce do wejścia w kolejną erę są dwa kontynenty. Na liście znalazła się Europa i Afryka. Niestety na samym końcu znajdują się urokliwe Hawaje. Tamtejsi mieszkańcy przywitają Nowy Rok, gdy w Polsce będzie godzina 11:00 1 stycznia.

ZOBACZ TO NIEZWYKŁE NAGRANIE O WIOSCE POLAND:

Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

Źródła: turystyka.wp.pl / polsatnews.pl

Następny artykuł