2020 rok okazał się nie tak straszny, jak wszyscy myśleli
fot. pixabay.com - geralt
Autor Olga Szmańda - 18 Grudnia 2020

Wiemy, jak poprawić swój nastrój. 20 dobrych wiadomości, które mogłeś pominąć w 2020 roku

2020 rok z pewnością zapadnie w pamięci ludzi na całej ziemi. Nadejście nieoczekiwanej pandemii koronawirusa sparaliżowało cały świat. Z miesiąca na miesiąc rosła liczba osób, które każdego dnia chciały, aby bieżący rok wreszcie się skończył. W ramach zmiany nastrojów przed końcem grudnia postanowiliśmy przypomnieć najbardziej pozytywne aspekty bieżących 12 miesięcy. Okazuje się, że jest ich więcej niż ktokolwiek mógłby pomyśleć.

2020 rok wbrew pozorom przyniósł populacji całego świata wiele dobrego. Mimo że początek bieżącego roku zrzucił na ludzi wiele złego, obecnych we wszechświecie było równie dużo pozytywnych emocji. Postanowiliśmy wypisać 20 najważniejszych naszym zdaniem aspektów bieżącego roku, które w znaczącym stopniu wpłynęły pozytywnie na minione 12 miesięcy.

Okazuje się, że w 2020 roku było równie dużo dobrego co złego. Sami niejednokrotnie pisaliśmy o wzruszających, radosnych i pokrzepiających zdarzeniach 2020 roku. Tutaj znajdziesz zebrane je w jednym miejscu.

2020 rok: nie tak straszny jak myślisz

1. Polska kultura nie została zapomniana. W 2020 roku odbyły się festiwale online, które pokazały polskim widzom niebywałe zdolności filmowców. W internecie mogliśmy zobaczyć m.in. Nowe Horyzonty, HER Docs i Festiwal Filmowy Pięć Smaków.

2. W Gdyni pojawiło się nietypowe osiedle dla ptaków. Dzięki zaangażowaniu organizatorów Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design stworzono projekt muralu, który przedstawia drzewo i posiada zamontowane budki dla ptaków.

3. Międzynarodowy lockdown wpłynął w znacznym stopniu na poprawę jakości powietrza w dużych miastach. W Chinach, które od lat zmagają się ze wzrostem smogu, ilość dni z bezpiecznym poziomem powietrza wzrósł o 21 proc.

4. Amerykańska demokracja podniosła się po licznych porażkach. W 2020 roku miała miejsce najwyższa w historii frekwencja w wyborach producenckich od aż 120 lat. W tegorocznym głosowaniu wzięło udział aż 66,9 proc. uprawnionych do głosowania. Podobna sytuacja miała także miejsce w Polsce, w wyborach na prezydenta RP.

Wojtek w wieku 9 lat trafił na wózek inwalidzki. Dziś ma na koncie więcej osiągnięć niż przeciętny PolakWojtek w wieku 9 lat trafił na wózek inwalidzki. Dziś ma na koncie więcej osiągnięć niż przeciętny PolakCzytaj dalej

5. Bernardine Evaristo i Reni Eddo-Lodge zostały pierwszymi czarnoskórymi pisarkami, które znalazły się na szczycie brytyjskich list sprzedaży książek. Ten moment po raz kolejny pokazał, jak liczne protesty ws. praw kobiet wpłynęły na współczesną kulturę i sztukę. Autorki zaznaczyły dodatkowo swoje miejsce w historii za sprawą ruchu “Black Lives Matter”.

6. Platforma streamingowa Netflix podpisała kontrakt z Davidem Lynchem. Historyczny reżyser nakręci swój pierwszy od lat serial. Ostatnim dziełem Davida Lyncha był trzeci sezon “Twin Peaks”. Zdjęcia do najnowszej produkcji pt. “Wisteria” rozpoczną się w maju 2021 roku.Joe Biden

fot. East News - AFP

Naukowe i technologiczne nowinki

7. W 2020 roku wynaleziono biustonosz, który samodzielnie ściąga pokarm od karmiącej matki. Nowe udogodnienie w znacznym stopniu ułatwi wielu kobietom wykonywanie codziennych czynności. Matki w trakcie laktacji nie muszą tracić już czasu nie niewygodny sprzęt do odciągania pokarmu.

8. Innowacyjne badanie pomoże w znacznie prostszym i wczesnym wykrywaniu choroby Alzheimera. Dzięki temu wielu lekarzy w znacznie łatwiejszy sposób będzie mogło zdiagnozować chorobę. Wcześniejsze badania opierały się na badaniu krwi i inwazyjnych zabiegach. Obecne innowacyjne diagnozowanie w kluczowy sposób zmieniło postrzeganie i leczenie Alzheimera.

9. Nowa terapia wyeliminuje poprzednie regularne podawanie insuliny pacjentom z cukrzycą typu 2. Zgodnie z danymi z 2015 roku aż 390 mln ludzi na ziemi choruje na cukrzycę.

10. Historyczne ozdrowienie pacjenta z AIDS. Adam Casillejo, stał się drugą osobą na świecie, której udało pokonać się chorobę. Mężczyzna został wyleczony za pomocą terapii opartej na przeszczepie komórek macierzystych od dawców, którzy mają naturalną odporność na wirusa.

11. Producenci amerykańskich seriali medycznych postanowili przekazać rekwizyty z planu na rzecz szpitali. Dzięki zaangażowaniu filmowców wiele ośrodków medycznych otrzymało dodatkowy sprzęt, którego brakowało służbie medycznej w walce z koronawirusem. Pośród topowych producentów seriali znaleźli się ci, którzy podarowali datki z planu m.in. „Station 19” i „Grey’s Anatomy”.

Polska i Europa: osiągnięcia z 2020 roku

12. Tarnowskie restauracje w czasie lockdownu przygotowały darmowe posiłki dla seniorów i bezdomnych. Lokale gastronomiczne rozpoczęły współpracę ze Strażą Miejską, która osobiście dostarcza posiłki najbardziej potrzebującym.

13. W Polsce odbyło się mnóstwo akcji solidarnościowych. Wśród nich krakowska akcja utrzymania sklepu z kapeluszami pani Marii Lipki. Kobieta, która od 60-ciu lat tworzy swoje niesamowite produkty, mogła utrzymać sklep dzięki zaangażowaniu obywateli. Apel córki w mediach społecznościowych pozwolił kobiecie zatrzymać sklep.

14. Pierwszy raz w historii polityki Ministrem Spraw Zagranicznych Nowej Zelandii została kobieta będąca przedstawicielką tamtejszej rdzennej ludności. Nanaia Mahuta ponownie odniosła swój sukces polityczny. W poprzednich latach została również pierwszą w historii członkinią parlamentu, której twarz zdobi tradycyjny tatuaż moko kauae. Minister spraw zagranicznych

fot. commons.wikimedia.org (CC BY-SA 2.0) ; Nevada Halbert

15. Firma WoshWosh, które zajmuje się personalizacją i renowacją obuwia, zorganizowała zbiórkę dla bezdomnych. Dzięki zaangażowaniu firmy ze stolicy, aż 5,5 tys. par butów zostało przekazanych do renowacji, a następnie zostaną one przekazane najbardziej potrzebującym mieszkańcom.

16. Komisja Europejska przyjęła nową strategię walki z niesprawiedliwością skierowaną w stronę osób LGBTQ+ oraz równości płci. Plan UE obejmuje zapewnienie osobom tym kompleksową pomoc w kwestii szukania pracy czy choćby walki ze stereotypami.

17. Kolejni seniorzy wygrali walkę z COVID-19. W grupie osób, które ukończyły setny rok życia znalazły się m.in. 111-latka z Chile, 106-latka z Wielkiej Brytanii i 104-latek z USA. To właśnie ta grupa seniorów udowodniła, że pozytywny wynik na koronawirusa nie jest wyrokiem śmierci.

18. Elżbieta II ogłosiła oficjalnie, że nie kupi już nigdy więcej naturalnego futra. Mimo że królowa nie pozbędzie się swoich starych wyrobów futrzarskich uznała, że nie będzie dalej wspierać tego niehumanitarnego rynku.

19. W Polsce również zmiany związane z rynkiem futrzarskim. Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy ws. ochrony zwierząt, która ma na celu zakaz hodowli na futra oraz występowania zwierząt w cyrkach.

20. Papież Franciszek wyraził swoje poparcie i zaangażowanie ws. ochrony prawnej osób homoseksualnych. Dodatkowo przedstawiciel Kościoła Katolickiego wyraził jasno, że osoby homoseksualne mają prawo do posiadania rodziny. W ten sposób po raz pierwszy głowa Kościoła opowiedziała się w liberalny sposób ws. osób LGBTQ+.Papież Franciszek

fot. East News - ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

Źródła: wikipedia.pl / swiatradosci.pl / noizz.pl

Następny artykuł