Minister spraw zagranicznych ma nietypowy wygląd
fot. commons.wikimedia.org (CC BY-SA 2.0) ; Nevada Halbert
Autor Olga Szmańda - 3 Listopada 2020

Nanaia Mahuta nową minister Nowej Zelandii. Jej twarz zdobi tatuaż moko, co oznacza wyjątkowy symbol?

Minister spraw zagranicznych Nanaia Mahuta to nowa twarz rządów i partii Jacindy Ardern. Premier Nowej Zelandii mianowała kobietę na wysokie stanowisko. Wszystko po to, by po raz pierwszy w historii kraju Maoryska mogła sprawować wysoką funkcję w rządzie. Co ciekawe, obecna minister spraw zagranicznych cztery lata temu była pierwszą nowozelandzką parlamentarzystką, której twarz zdobi tradycyjny tatuaż moko.

Minister spraw zagranicznych Nanaia Mahuta to nowa twarz premier Jacindy Ardern. Kobieta obsadziła tym samym w rządzie Nowej Zelandii pierwszą Maoryskę, która sprawuje rzeczoną funkcję.

27 księży zaapelowało w sprawie wyroku TK. W liście padły mocne słowa na temat decyzji polityków27 księży zaapelowało w sprawie wyroku TK. W liście padły mocne słowa na temat decyzji politykówCzytaj dalej

Nanaia Mahuta jest również pierwszą kobietą w rządzie nowozelandzkim, która już cztery lata temu zasiadła jako parlamentarzystka z widocznym na twarzy tradycyjnym dla swoich korzeni tatuażem moko.

Nowa minister spraw zagranicznych jest spokrewniona z legendą Maorysów Te Arikinui Te Atairangikaahu, która zmarła w 2006 roku. Dzięki nowemu rządowi powołanemu przez premier Nowej Zelandii w skład państwowych stanowisk wchodzi pięciu Maorysów spośród 20 innych ministrów. Z kolei osiem stanowisk zajmują kobiety, a jeden z wicepremierów jest homoseksualistą.

Partia stworzona przez Jacinde Ardern od 17 października stanowi główny skład rządu Nowej Zelandii. Partia Pracy zdobyła tym samym 49,1 proc głosów, 64 mandaty z 120 obowiązujących w rządzie Nowej Zelandii.

Olaf Lubaszenko przeszedł metamorfozę. Nie przypomina już siebie, fani są zachwyceni i porównują go do Eltona JohnaOlaf Lubaszenko przeszedł metamorfozę. Nie przypomina już siebie, fani są zachwyceni i porównują go do Eltona JohnaCzytaj dalej

Minister spraw zagranicznych o niezwykłym wyglądzie

Nanaia Mahuta wywodzi się z rdzennej ludności Nowej Zelandii. Kobieta jest Maoryską. Po raz pierwszy rozpoczęła pracę w parlamencie w 1996 roku z ramienia Hauraki-Waikato. Wcześniej jednak swoją karierę poświęciła licznym pracom samorządowym.

Nie jest to jej pierwszy raz, kiedy zajęła stanowisko ministra, ponieważ już wcześniej była ministrem ds. rozwoju Maorysów, ministrem samorządu lokalnego, wiceministrem ds. środowiska czy wiceministrem ds. turystyki. Nie dziwi więc fakt, że premier Nowej Zelandii postanowiła postawić właśnie na tę minister.

Mahuta jest blisko spokrewniona ze zmarłą w 2006 roku królową Maorysów Te Arikinui Te Atairangikaahu i obecnym monarchą Kingi Tuheitia. Swoje zaplecze polityczne zawdzięcza ruchowi Kīngitanga, którego celem było ustanowienie maoryskiego monarchy. Organizacja ma około 160 lat i jest jednym z najbardziej istotnych aspektów politycznych w Nowej Zelandii.

Ruch Kīngitanga został ustanowiony w Nowej Zelandii na poczet chronienia kolonizacji maoryskiej kultury oraz w celu ochrony prawa tamtejszej ludności. Celem ruchu jest również integracja społeczności plemiennej, tak by zachowali swoją tożsamość kulturową i wolność.

Nowa minister spraw zagranicznych w 2016 roku brała udział w tradycyjnej ceremonii moko i to właśnie wtedy została również pierwszą rdzenną parlamentarzystą. Moko jest symbolem pochodzenia, historii i opisu statusu danej osoby.

Dzisiaj grzeje:
1. Agnieszkę Fatygę wspomina mąż artystki, Wojciech Olszański. Padły słowa, których po prostu nie da się zapomnieć
2. Zatrważające szczegóły akcji ratunkowej owczarków. Umierały w warsztacie samochodowym, zawiadomione służby nie zrobiły nic
3. "Twoja Twarz Brzmi Znajomo": Eleni, Beata Kozidrak i Nelly Furtado. Uczestnicy zachwycili swoimi kreacjami po raz kolejny

Wszystko związane jest m.in. z kosztami wykonania takiego tatuażu, ponieważ wcześniej był on jedynie dostępny dla przywódców, wodzów i wojowników. Tym samym niezwykły wygląd nowej minister jest niezwykle ważny dla części Nowozelandczyków, gdyż przypomina im o ich korzeniach i spuściźnie kulturowej.

Minister spraw zagranicznychMinister spraw zagranicznych

ZUS wprowadził zmianę dotyczącą świadczeń. Polaków z pewnością ucieszy nowe rozwiązanieZUS wprowadził zmianę dotyczącą świadczeń. Polaków z pewnością ucieszy nowe rozwiązanieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maleńki buldog złości się na swoją mamę. Właścicielka nagrała najbardziej uroczy napad gniewu
  2. Słowa grzęzną w gardle. Mąż zostawił przed zamkniętym cmentarzem wiadomość do zmarłej żony
  3. Bank wyszedł z inicjatywą, z której skorzystają tysiące Polaków. "Odpowiedzialność za Polskę i Polaków jest wpisana w naszą misję i strategię"
  4. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  5. Zostały 2 godziny, aby uratować pięknego konia. "Drogi są tylko dwie – ratunek lub ubój"
  6. Dziecko przytuliło się do ogromnego rottweilera. Reakcja psa jedna na milion

Źródło: onet.pl

Następny artykuł