Wilk Gustaw samotnie przeszedł trasę o długości 10 000 kilometrów
fot. East News - Imago Stock and People
Autor Olga Szmańda - 18 Grudnia 2020

Jak z Warszawy do Los Angeles. Wilk Gustaw pokonał dystans 10 000 km na własnych łapach

Wilk Gustaw podbił nasze serca swoim wyjątkowym wyczynem. Nietuzinkowe zwierze pokonało drogę, którą przyrównać można do odległości jaka dzieli Warszawę i Los Angeles. Gustaw podróżował przez 10 000 km i jak widać nie zamierza się zatrzymywać. Wspaniały zwierz znajduje się pod opieką WWF Polska, to właśnie dzięki pracownikom organizacji można było monitorować przebieg trasy wilka.

Wilk w Polsce liczy około 2000 osobników. Pierwotnie był jednak jednym z najbardziej popularnych zwierząt drapieżnych w terenach leśnych. Niestety z powodu zaniku naturalnego siedliska życia wilka oraz czynników związanych z działaniami człowieka, zwierzęta te obecnie wpisane są na listę gatunków objętych ochroną.

Wilki każdego dnia dbają o równowagę w leśnym ekosystemie. Jako, że są przodkiem udomowionego psa mają szczególne miejsce w sercu człowieka. Wilki są niebywale inteligentne, wytrzymałe, opiekuńcze i rodzinne. Swój charakter opierają na charyzmie i oddaniu. Mimo że przez długie lata ludzie bali się wilków okazuje się, że to właśnie człowiek zagraża temu zwierzęciu bardziej niż ono jemu.

Dzięki pracy fundacji WWF Polska od wielu lat wilk znajduje się pod ścisłą ochroną w naszym kraju. Jak podaje organizacja na swojej stronie, od dłuższego czasu działanie te mają swój wielokierunkowy tor.

- Działamy wielokierunkowo – m.in. sprzeciwiając się komercyjnym odstrzałom, edukując na temat prawdziwej natury tego zwierzęcia czy zapobiegając konfliktowym sytuacjom na linii wilki – hodowcy zwierząt gospodarskich. Ekspansja człowieka sprawiła, że wilkom jest coraz trudniej zdobywać naturalne dla nich pożywienie, przez co wkraczają na hodowlane tereny. Za pomocą rozmaitych działań profilaktycznych fundacja WWF zmierza do unormowania tej sytuacji - podaje WWF Polska na swojej stronie internetowej.

14-letni Dawid rozłożył jury na łopatki. Akordeonista z duszą rockandrollowca zawładnął sceną [WIDEO]14-letni Dawid rozłożył jury na łopatki. Akordeonista z duszą rockandrollowca zawładnął sceną [WIDEO]Czytaj dalej

Wilk Gustaw - niesamowity podróżnik

Z początku wilki występowały na terenach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, ich populacja miała aż 26 różnych podgatunków. Pod względem różnić wyróżnić można m.in. inne ubarwienie czy masę ciała. Standardowo wilk waży około 20 kg w azjatyckich stepach z kolei na Alasce zwierze to osiąga wagę nawet 80 kg. Polskie wilki osiągają wagę maksymalnie 60 kg i 125 cm długości.

W Polsce wilki występują w 3 populacjach. Ich miejsce zamieszkania obejmuje tereny na południu w Karpatach, we wschodniej części kraju oraz na zachód od Wisły. Tam też polskie wilki tworzą wspólnotę środkowo-europejską z wilkami z Niemiec. Owa populacja posiada obecnie status najbardziej zagrożonej w Europie.

Nic więc dziwnego, że członkowie organizacji WWF Polska postanowili monitorować zachowanie i przemieszczanie się wilków. Wśród licznych podopiecznych fundacji znalazł się Gustaw. Zwierzę samodzielnie przeszło 10 000 km.

Według ustaleń organizacji odległość ta jest równa tej, która dzieli Warszawę z Los Angeles. Mimo że wilk przekroczył jedynie granicę Polski i Niemiec, dokonał niebywałego osiągnięcia. Całą tą trasę pokonał w trakcie podróży przez m.in. 27 autostrad, dróg i rzek Odry i Łaby.

Według ustaleń WWF Polska, Gustaw odwiedził także wiele znanych miast, jak choćby Hamburg. Cała podróż zajęła zwierzęciu 12 miesięcy. Gratulujemy Gustawowi niezwykłego dokonania i mamy nadzieję, że kolejne miesiące podróży miną mu równie spokojnie.

ZOBACZ TO WYJĄTKOWE ZDJĘCIE:WWF POLSKAMasz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

Źródła: wwf.pl / Facebook - WWF Polska

Następny artykuł