Starsza para
unspash.com ; Sven Mieke
Autor Olga Szmańda - 9 Lipca 2020

Niezwykła recepta na długowieczność. Niewielu wie, a każdy może spróbować

Długowieczność jest marzeniem wielu ludzi. Sposób na uzyskanie upragnionego efektu nie jest wcale trudny. Możemy spróbować rzeczy, o których wszyscy wiemy. Niewielu jednak stosuje to rozwiązanie. Oto najlepsze sposoby na uzyskanie długiego i zdrowego życia.

Okazuje się, że życzenia długowieczności, które dostajemy podczas urodzin, są możliwe do spełnienia. Naukowcy od lat zastanawiają się, jak przedłużyć ludzkie życie. Nie chodzi jedynie o utrzymanie młodego wyglądu, ale też zdrowy tryb życia. Niestety nie ma czegoś takiego jak lek czy stuprocentowo skuteczny przepis na długowieczność. Możemy jednak wdrożyć w życie działania, które je przedłużą.

Husky uratowały i wychowały kota. Teraz myśli, że jest dużym i dzielnym psemHusky uratowały i wychowały kota. Teraz myśli, że jest dużym i dzielnym psemCzytaj dalej

Długowieczność jak spacer

Dzięki naukowcom z Washington State University można się dowiedzieć, że duże prawdopodobieństwo uzyskania wieku bliskiego setki mają osoby niekorzystające z auta i transportu publicznego. Chodzi tu przede wszystkim o ludzi, którzy mogą dojść w miejsca swoich potrzeb na piechotę.

Badanie było przeprowadzane w latach 2011-2015. Jego celem była analiza 144 tys. zgonów u osób, które przeżyły więcej niż 75 lat. W trakcie tej analizy przyglądano się warunkom, w jakich żyli ludzie. Pozostałymi czynnikami były także: płeć, choroby genetyczne, rasa czy możliwości leczenia w trakcie choroby. Naukowcy chcieli w ten sposób sprawdzić, czy receptą na długowieczność jest coś więcej niż genetyka. Oczywiście stało się jasne, że duży wpływ na to ma styl i jakość życia. Badane były uzależnienia od alkoholu i papierosów, ilość aktywności fizycznej czy dieta. To wszystko wydaje się standardowym aspektem dbania o swoje zdrowie. Co ciekawe, naukowców zaskoczyło odkrycie dotyczące okolicy, w jakiej zamieszkujemy. Okazało się, że miejsce, w którym żyje senior, może spowodować jego wzrost lub spadek ilości przeżytych lat.

Miejsce, w którym żyjesz

Tak jak warunki, które mają w domu, mogą sprzyjać naszej długowieczności taki sam wpływ, ma na to nasza okolica. Mieszkańcy większych miast mają zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Jednak nie każdy ją użytkuje. Dodatkowym aspektem jest to, co znajduje się koło naszego domu. Jeśli jesteśmy w stanie wyjść z mieszkania i za jednym zamachem podejść na piechotę do sklepu, bankomatu, na pocztę czy supermarketu, oznacza to więcej ruchu w naszym życiu. Ludzie mieszkający w małych miasteczkach czy na wsiach muszą pokonać większą drogę, by dostać się do miejsc publicznych. W związku z tym częściej używają samochodów czy komunikacji miejskiej. Nie zmienia to jednak faktu, że dobrze zurbanizowane miasto znacząco sprzyja zdrowemu trybowi życia. Mimo że wokół znajdują się liczne usługi, nadal jest to miejsce wywołujące więcej stresu i gorszej jakości życia.

Jednym z autorów badania jest Rajan Bhardwaj. Jego 88-letni dziadek, który nie był okazem zdrowia, był niesamowicie żywotnym człowiekiem. Mężczyzna, studiując medycynę, zastanawiał się jakim cudem dziadek z marnym stanem zdrowia dalej jest aktywnym człowiekiem. To skłoniło go do przeprowadzenia badania dotyczącego długowieczności. Bhardwaj dzięki temu rozpoczął badania udowadniające, że warunki życia mają znaczący wpływ na naszą egzystencję.

"Wyniki naszych badań powinny być jasnym sygnałem dla lokalnych władz, żeby wielkie miasta były przyjazne spacerowiczom i pozwalały wieść życie bez samochodu czy innego środka komunikacji ". podsumowuje Bhardwaj.


"Zapewnia to mieszkańcom potrzebną dawkę ruchu, łatwiejszy dostęp do opieki medycznej oraz zatroszczenie się o inne potrzeby. A tym samym – spokojniejsze, szczęśliwsze i dłuższe życie!"

Czynnik „walkability”

Amerykanie nazywają pewien czynniki słowem „walkability”, niestety w języku polskim nie ma dokładnego tłumaczenia słowa. Możemy jednak rozumieć je jako czynnik odpowiadający za obszar do spacerów. Chodzi tu dokładnie o ścisły związek między architekturą miasta a naszym mieszkaniem. Mówimy o okolicznych parkach, ogrodach, stawach, bulwarach itd., które znajdują się w najbliższej okolicy naszego domu. Dodatkowy czynnik „walkability” kryje w sobie także struktura podłoża, po jakim się przemieszczamy, szerokość chodników, przejścia dla pieszych czy sygnalizację świetlną. „Walkability” ma odnosić się do naszego miejsca zamieszkania, które jest na tyle spójne, że wszystkie sprawy załatwimy, spacerując. Mówiąc prościej, żyjemy tak blisko, by dojść do sklepu, poczty, urzędu czy kosmetyczki na piechotę. Właśnie takie rozmieszczenie naszego domu w przestrzeni miejskiej, skłania nas do użytkowania przestrzeni publicznej, a nie korzystania z transportów.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. Za znieważenie Dudy grożą jej 3 lata więzienia. 20-latkę zatrzymano niezgodnie z prawem?


Wydaje się, więc że czynnik sprzyjający długowieczności jest prosty i wszystkim znany. Jednakże wielu z nas nadal użytkuje auta czy komunikację miejską w celu szybszego poruszania się. Niejednokrotnie podróżujemy taksówkami w małych odległościach, by załatwić coś szybciej. Wniosek nasuwa się jeden, powinniśmy wszystko zminimalizować. W miarę możliwości spacerować i załatwiać jak najwięcej spraw na nogach.

ZOBACZ TAKŻE:

    1. Husky uratowały i wychowały kota. Teraz myśli, że jest dużym i dzielnym psem
    2. Plastikowe butelki i puszki mają być zwrotne. Nowy pomysł Ministerstwa Klimatu
    3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
    4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
    5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
    6. Podeszła do niewidomego bezdomnego, napisała jedno zdanie na kartce, którą trzymał. Ludzie zaczęli masowo dawać mu pieniądze

Źródło: dobrewiadomosci.pl

Następny artykuł