Kaucja za opakowania już niedługo pojawi się w Polsce
Fot. pixabay.com/pl/users/pasja1000-6355831
Autor Kamila Krótka - 6 Lipca 2020

Plastikowe butelki i puszki mają być zwrotne. Nowy pomysł Ministerstwa Klimatu

Kaucję za opakowania wprowadzono już między innymi w Szwecji, Niemczech czy na Litwie. Teraz przyszedł czas na Polskę. Obok sklepów wkrótce mają znaleźć się specjalne automaty.

Kaucja za opakowania istnieje już między innymi w Szwecji, Niemczech czy na Litwie, a teraz pojawi się również w Polsce. To nowy pomysł rządu na zainteresowanie społeczeństwa recyklingiem.

Wyrzucili noworodka na śmietnik, bo ich rozczarował. Nawet go nie nazwali. Dziecko znalazł i uratował sprzątaczWyrzucili noworodka na śmietnik, bo ich rozczarował. Nawet go nie nazwali. Dziecko znalazł i uratował sprzątaczCzytaj dalej

Kaucja za butelki

Ministerstwo Klimatu zaproponowało koncepcję systemu kaucyjnego, który ma na celu rozpowszechnienie recyklingu w Polsce. Ma to rozwiązać problem przyjmowania butelek zwrotnych przez sklepy wyłącznie po okazaniu paragonu. Istnieje szansa na to, że ogólnodostępne automaty przekonają więcej osób do segregowania odpadów.

Działanie systemu kaucyjnego

Kupując wodę w plastikowej butelce, napój lub piwo w puszce będziemy dopłacać przy kasie kaucję za butelkę (będzie ona wynosić od 50 gr do 1 zł). W każdym markecie będzie stał automat, gdzie wrzucając butelkę, otrzymamy zwrot pieniędzy.

– Do tej pory Ministerstwo Klimatu przeprowadziło dwie tury konsultacji ze specjalistami – pierwsza odbyła się jesienią 2019 r., druga w styczniu 2020 r. W obu rundach rozmów brali udział przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Wstępny projekt ustawy ma być gotowy w marcu 2020 r., jednak nie da się wykluczyć, że dokument będzie wymagał dodatkowych konsultacji, czego skutkiem będzie wydłużenie procesu – powiedział Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Dokument trafi pod obrady rządu prawdopodobnie latem, a pierwsze automaty na opakowania zwrotne mają pojawić się w Polsce za 3-4 lata.

Dzisiaj grzeje:
1. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać
2. Pracownik TVP3 Lublin zmanipulował materiał. Został zwolniony

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4-letnia dziewczynka kontra 6 głodnych pitbulli. Rodzice nie mieli nad nimi kontroli
  2. Starlink oficjalnie rozpoczął działanie. Znamy pierwsze pomiary prędkości Internetu od Elona Muska
  3. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?
  4. Przeżyła śmierć kliniczną. Twierdzi, że widziała duchy. Teraz jest medium
  5. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie
  6. Kompletna degrengolada na gali boksu, sędzia nie zauważył nokautu. Pięściarz wstał dopiero po pięciu minutach (WIDEO)

źródło: noizz.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł