Emilian Kamiński
Fot. TRICOLORS/East News
Autor Kamila Krótka - 9 Grudnia 2020

Emilian Kamiński z wyjątkowym pomysłem na tegoroczną wigilię. Podobnych świąt jeszcze nie przeżyliśmy

Emilian Kamiński wraz z Teatrem Kamienica w zeszłym roku już jedenasty raz zorganizował wigilię dla osób potrzebujących i bezdomnych. Teatr od lat oferował też spotkania świąteczne, podczas których można było poczuć prawdziwego ducha świąt. Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwala na ponowne spotkania. Dlatego instytucja zaproponowała inne rozwiązanie.

W związku z pandemią koronawirusa niemożliwe jest spotkanie się przy jednym stole. Teatr na czele z Emilianem Kamińskim przedstawił możliwość, dzięki której można miło ten czas w sposób… wirtualny.

Emilian Kamiński organizuje wirtualne spektakle

Jak dowiedzieliśmy się od Teatru Kamienica, w tym roku wszystkie świąteczne spektakle oraz spotkania zostały odwołane. To wielka strata, jednak dla tych, którym zależy na bliskości z teatrem w tych dniach, zaproponowano inne rozwiązanie.

Widzowie mogą sami wybrać spektakl spośród propozycji, wśród których znajdują się takie spektakle, jak: “SPA, czyli Salon Ponętnych Alternatyw”, “Dobry wieczór z Pakosińską”, “Mężczyźni są Marsa, kobiety z Wenus” oraz “Blef”. W wybranym dniu Teatr Kamienica wystawi spektakl na kanale online, np. na kanale YouTube. Jak informuje Teatr Kamienica, możliwe jest też zorganizowanie w ten sposób spotkań świątecznych.

Zeszłoroczne wigilie godne podziwu

W zeszłym roku, podobnie jak w poprzednich latach, w Teatrze Kamienica została zorganizowana wigilia dla bezdomnych. Wszystko za sprawą Emiliana Kamińskiego, który sprawił, że to wydarzenie na stałe zagościło w tradycji instytucji.

Teatr przyjmował pod swój dach niemal 200 bezdomnych osób każdego roku. Oprócz tego, że oferowano im ciepły posiłek oraz tradycyjne dzielenie opłatkiem, goście mogli posłuchać kolęd w wykonaniu Emiliana Kamińskiego oraz Justyny Sieńczyłło.

- Oni są w beznadziei. Największym problemem bezdomności jest brak nadziei. To jest taki promyk, żeby dać im nadzieję - mówił dla Polskiego Radia 24 dyrektor teatru, aktor i reżyser Emilian Kamiński.

Aktor opowiadał o tym, że osoby bezdomne są bardzo źle, często niesłusznie, oceniane przez społeczeństwo. Dlatego uważa, że te kilka godzin podczas wspólnej wigilii jest niezwykle ważne.

- Chodzi o to, żeby dać im tę iskierkę nadziei. Dlatego że oni są na równi pochyłej. Oni są w beznadziei. Największym problemem bezdomności jest brak nadziei. To jest największy problem - to, co jest w środku, w głowie. To jest taki promyk, żeby dać im nadzieję - mówił Emilian Kamiński.

Spotkania z potrzebującymi odbywały się dwa razy w roku - przed Świętami Bożego Narodzenia oraz przed Wielkanocą. Inicjatywę czynnie wspierała warszawska Straż Miejska.

Lech Wałęsa jeszcze nigdy nie udzielił równie poruszającego wywiadu. Słowa polityka wyciskają łzy wzruszeniaLech Wałęsa jeszcze nigdy nie udzielił równie poruszającego wywiadu. Słowa polityka wyciskają łzy wzruszeniaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródło: Teatr Kamienica / terazteatr.pl / polskieradio24.pl

Następny artykuł