Zakaz dyskryminacji ze względu na orientację zostanie wpisany do konstytucji Holandii
Holandia wspiera swoich obywateli, także tych, którzy należą do mniejszości. Właśnie dlatego wpisuje do konstytucji nowe prawa dla ludzi o odmiennej orientacji seksualnej. To kraj, który jako jeden z pierwszych opowiedział się w 2001 roku za równością małżeńską i prawem do adopcji dzieci dla społeczności LGBT.
30 czerwca przegłosowano w parlamencie holenderskim nową poprawkę do konstytucji. Powodem zmian były prośby o dołączenie do konstytucji zapisu o osobach LGBTQ+. Holenderska organizacja wspierająca mniejszości od 2019 roku działała w sprawie ustalenia praw osób innej orientacji czy płci w konstytucji kraju.
Holandia stawia na równość
Holandia postanowiła podjąć w tym roku jedną z odważniejszych decyzji dotyczących praw obywatelskich. Dzięki otwartej prośbie organizacji na rzecz osób LGBTQ+ , w której członkowie wnioskowali o ustalenie ich pozycji w konstytucji, kraj zmienia przepisy w taki sposób, by wszystko było jasne.
"Najwyższy czas, aby prawa, o które ciężko walczyliśmy, były zapisane w konstytucji. Dzięki temu kolejne pokolenia nie będą musiały martwić się tym w przyszłości. Wzywamy rządzących do działania” - tak brzmi fragment treści opublikowanego w zeszłym roku listu.
Astrid Oosenbrug z organizacji LGBTQ COC, wnioskuje o polityczne i społeczne wsparcie dla osób LGBTQ+. Według członkini organizacji należy walczyć o dodatkowe prawa, by w przyszłości nie zmagać się z ponowną dyskryminacją. Według kobiety zmiana w konstytucji ma na celu zapewnienie niezbędnej ochrony ludziom, którzy jej potrzebują i będą potrzebować. Niezależnie od tego, jacy ludzie zasiądą w holenderskim rządzie.
Holenderska konstytucja
Artykuł 1. holenderskiej konstytucji wymaga, aby wszyscy obywatele i obywatelki byli równo traktowani.
"Dyskryminacja ze względu na religię, przekonania, poglądy polityczne, rasę lub płeć czy z jakichkolwiek innych przyczyn jest niedozwolona" - podaje zapis.
30 czerwca przegłosowano poprawkę, która dodaje do powyższej listy osoby z niepełnosprawnością lub odmienną orientacją seksualną od hetero. Dodatkowym atutem dla osób transpłciowych i interpłciowych jest zapis o braku dyskryminacji ze względu na płeć.
Holandia dołączy w najbliższych latach do krajów, w których w dowodzie osobistym nie jest wymagany zapis dotyczący płci. Agencja AFP informuje o liście do parlamentu, w którym Ingrid van Engelshoven pisze, że
„od 2024/2025 na dowodach osobistych nie będzie już oznaczenia płci. Minister wskazała również, że zamierza „ograniczyć, w miarę możliwości, rejestrację niepotrzebnych informacji dotyczących płci, nawet jeśli takie informacje będą nadal umieszczane w paszportach zgodnie z wymogami Unii Europejskiej”.
Kobieta dodaje również:
„Holandia nie będzie pierwszym państwem członkowskim, którego dowody osobiste nie będą zawierały informacji o płci. Na niemieckich dowodach osobistych jej też nie ma”, podkreśliła Ingrid van Engelshoven. Dodała, że ludzie powinni mieć możliwość „tworzenia własnych tożsamości oraz życia w sposób swobodny i bezpieczny”.
Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. Agata Duda mówi, że zamiast z mediami, rozmawia z Polakami. Co przez ostatnie 5 lat zrobiła pierwsza dama?
Holandia idzie z duchem czasu i coraz poważniej zajmuje się ochroną praw wszystkich obywateli. To pozytywna informacja dla ludzi, dzięki której widać nadzieję na lepsze jutro w innych krajach Europy i świata.
ZOBACZ TAKŻE:
- Ojciec zrobił pamiątkowe zdjęcie córce na wycieczce. Kiedy spojrzał na nie w domu, nie mógł uwierzyć
- Spadkobierca Concorde'a nadchodzi. Ma osiągać prędkość prawie 3000 km/h
- Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
- 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
- Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
- Piękna partnerka gwiazdy Legii Warszawa wzbudziła zachwyt wśród kibiców. Wygląda obłędnie, prawdziwa petarda (FOTO)
Źródło: noizz.pl
Następny artykuł