Flaga LGBTQ+, wkrótce prawa mniejszości seksualnych będą w Holandii chronione na mocy konstytucji.
Fot. unspash.com ; Mercedes-Mehling
Autor Olga Szmańda - 14 Lipca 2020

Zakaz dyskryminacji ze względu na orientację zostanie wpisany do konstytucji Holandii

Holandia wspiera swoich obywateli, także tych, którzy należą do mniejszości. Właśnie dlatego wpisuje do konstytucji nowe prawa dla ludzi o odmiennej orientacji seksualnej. To kraj, który jako jeden z pierwszych opowiedział się w 2001 roku za równością małżeńską i prawem do adopcji dzieci dla społeczności LGBT.

30 czerwca przegłosowano w parlamencie holenderskim nową poprawkę do konstytucji. Powodem zmian były prośby o dołączenie do konstytucji zapisu o osobach LGBTQ+. Holenderska organizacja wspierająca mniejszości od 2019 roku działała w sprawie ustalenia praw osób innej orientacji czy płci w konstytucji kraju.

Warszawiacy solidarni z piętnowanymi gejami. Masowe poparcie pod ich mieszkaniem i w internecieWarszawiacy solidarni z piętnowanymi gejami. Masowe poparcie pod ich mieszkaniem i w internecieCzytaj dalej

Holandia stawia na równość

Holandia postanowiła podjąć w tym roku jedną z odważniejszych decyzji dotyczących praw obywatelskich. Dzięki otwartej prośbie organizacji na rzecz osób LGBTQ+ , w której członkowie wnioskowali o ustalenie ich pozycji w konstytucji, kraj zmienia przepisy w taki sposób, by wszystko było jasne.

"Najwyższy czas, aby prawa, o które ciężko walczyliśmy, były zapisane w konstytucji. Dzięki temu kolejne pokolenia nie będą musiały martwić się tym w przyszłości. Wzywamy rządzących do działania” - tak brzmi fragment treści opublikowanego w zeszłym roku listu.

Astrid Oosenbrug z organizacji LGBTQ COC, wnioskuje o polityczne i społeczne wsparcie dla osób LGBTQ+. Według członkini organizacji należy walczyć o dodatkowe prawa, by w przyszłości nie zmagać się z ponowną dyskryminacją. Według kobiety zmiana w konstytucji ma na celu zapewnienie niezbędnej ochrony ludziom, którzy jej potrzebują i będą potrzebować. Niezależnie od tego, jacy ludzie zasiądą w holenderskim rządzie.

Holenderska konstytucja

Artykuł 1. holenderskiej konstytucji wymaga, aby wszyscy obywatele i obywatelki byli równo traktowani.
"Dyskryminacja ze względu na religię, przekonania, poglądy polityczne, rasę lub płeć czy z jakichkolwiek innych przyczyn jest niedozwolona" - podaje zapis.

30 czerwca przegłosowano poprawkę, która dodaje do powyższej listy osoby z niepełnosprawnością lub odmienną orientacją seksualną od hetero. Dodatkowym atutem dla osób transpłciowych i interpłciowych jest zapis o braku dyskryminacji ze względu na płeć.


Holandia dołączy w najbliższych latach do krajów, w których w dowodzie osobistym nie jest wymagany zapis dotyczący płci. Agencja AFP informuje o liście do parlamentu, w którym Ingrid van Engelshoven pisze, że


„od 2024/2025 na dowodach osobistych nie będzie już oznaczenia płci. Minister wskazała również, że zamierza „ograniczyć, w miarę możliwości, rejestrację niepotrzebnych informacji dotyczących płci, nawet jeśli takie informacje będą nadal umieszczane w paszportach zgodnie z wymogami Unii Europejskiej”.

Kobieta dodaje również:

„Holandia nie będzie pierwszym państwem członkowskim, którego dowody osobiste nie będą zawierały informacji o płci. Na niemieckich dowodach osobistych jej też nie ma”, podkreśliła Ingrid van Engelshoven. Dodała, że ludzie powinni mieć możliwość „tworzenia własnych tożsamości oraz życia w sposób swobodny i bezpieczny”.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka tysięcy Polaków dostanie 1700 zł dodatku do wynagrodzenia. Komu się należy?
2. Agata Duda mówi, że zamiast z mediami, rozmawia z Polakami. Co przez ostatnie 5 lat zrobiła pierwsza dama?

Holandia idzie z duchem czasu i coraz poważniej zajmuje się ochroną praw wszystkich obywateli. To pozytywna informacja dla ludzi, dzięki której widać nadzieję na lepsze jutro w innych krajach Europy i świata.

ZOBACZ TAKŻE:

    1. Ojciec zrobił pamiątkowe zdjęcie córce na wycieczce. Kiedy spojrzał na nie w domu, nie mógł uwierzyć
    2. Spadkobierca Concorde'a nadchodzi. Ma osiągać prędkość prawie 3000 km/h
    3. Zrozumiał, że go adoptują i wychodzi ze schroniska. Wzruszająca reakcja uroczego psiaka
    4. 2-letnia Zuzia walczy z rakiem. Żeby jej pomóc, policjantka zebrała 1,5 tony nakrętek
    5. Chłopiec pomaga niewidomemu jelonkowi. Bez niego zginąłby z głodu
    6. Piękna partnerka gwiazdy Legii Warszawa wzbudziła zachwyt wśród kibiców. Wygląda obłędnie, prawdziwa petarda (FOTO)

Źródło: noizz.pl

Następny artykuł