Samochód elektryczny Izera, pierwsze takie auto w Polsce.
for. Materiały Prasowe Izera
Autor Olga Szmańda - 29 Lipca 2020

Pierwsze polskie auto na prąd niedługo wyjedzie na ulice. Jak wygląda? Mamy zdjęcia

Izera to długo wyczekiwana nowość na polskim rynku motoryzacyjnym. Już za trzy lata, w połowie 2023 roku, na polskie drogi wyjedzie pierwszy wyprodukowany seryjnie w naszym kraju samochód tego typu. Producent potwierdził w trakcie premiery zapowiedzianą datę wyjazdu auta na ulice. Prototyp elektrycznego auta ma stać się hitem i najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem na naszych drogach.

W trakcie premiery polskiej marki samochodów elektrycznych uczestnicy zostali poinformowani o nazwie i logo produktu oraz po raz pierwszy zobaczyli prototyp samochodu. Producenci zamierzają wypuścić do użytku białego SUV-a i czerwonego hatchbacka. Samochód będzie nosił nazwę Izera pochodzącą od Gór Izerskich w Sudetach Zachodnich.

17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?Czytaj dalej

Izera zrewolucjonizuje polski rynek

Prezes ElectroMobility Poland, Piotr Zaremba, poinformował media o nazwie samochodu. Inspiracją do nazwania go Izera były Góry Izerskie, leżące na granicy polsko-czeskiej oraz rzeka Izera. Logo marki wzoruje się na heksagonie, plastrze miodu, który wtłoczony jest w diament. Środkowa część logotypu ma przypominać różę wiatrów.

- Stosowany w samochodach elektryczny napęd pozwoli osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niecałe osiem sekund. Planujemy wprowadzenie dwóch pojemności baterii. Wszystko po to, żeby najlepiej dopasować oferowany zasięg do potrzeb użytkowników. Samochodami będzie można przejechać do 400 km na jednym ładowaniu. Bez problemu naładujemy je w domowych ładowarkach typu "powerwall" i szybkich stacjach ładowania - tłumaczył na konferencji Łukasz Maliczenko z ElectroMobility Poland.

Wygląd SUV-a i hatchbacka projektowały wspólnie zespoły polskich stylistów i inżynierów razem z projektantami z Torino Design. Prywatne niezależne włoskie studio pomogło zaprojektować samochód przyszłości. Firma od lat pracuje z najlepszymi europejskimi i światowymi markami. Dodatkowym atutem przedsięwzięcia była obecność w zespole Tadeusza Jeleca, projektanta Jaguara.

- Nad projektowaniem wyglądu prototypów spędziliśmy wiele godzin. Przeglądaliśmy wiele prac współczesnych polskich artystów, szukaliśmy inspiracji i nawiązań, które podkreślałyby rodzimy charakter marki. Jednocześnie ważne dla nas było, aby kształt samochodu budził ciepłe, pozytywne emocje, bo należy pamiętać, że samochód ma przede wszystkim rodzinny charakter - powiedział Tadeusz Jelec

Izera ma pojawić się na rynku w trzecim kwartale 2023 roku. Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku powstanie fabryka produkująca samochody. Linia produkcyjna i miejsce wytwarzania aut będzie miało siedzibę na południu Polski, na Śląsku. Izera już na starcie umożliwi stworzenie ponad 3,5 tys. nowych miejsc pracy. W dalszych etapach zatrudnionych będzie około 3 tys. pracowników. Izera poza stworzeniem możliwości dla potencjalnych pracowników ma być również samochodem dostępnym dla każdego. Według prezesa ElectroMobility Poland Piotra Zaremby ambicją producentów jest dostępność modelu dla kieszeni każdego Polaka.

- Naszą ambicją od początku było, by ten samochód był dostępny, by elektryki, za trzy-cztery lata, były dostępne cenowo. Elektryk ma tę przewagę nad samochodem spalinowym, że ma niższe koszty eksploatacji. Niestety w zakupie jeszcze jest droższy - tłumaczy prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba.

Dzisiaj grzeje:
1. Pierwszy raz od 10 lat, rekordowa podwyżka dla wszystkich. Emeryci będą zadowoleni?
2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
3. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem

- […] samochód będzie sprzedawany w systemie ratalnym, gdzie cena auta i paliwo - w tym wypadku energia elektryczna - będzie zawarta w miesięcznej racie. Taka miesięczna rata dla samochodów Izera będzie niższa niż dla samochodów spalinowych z tego samego segmentu. To jest nasze podstawowe założenie - wyjaśnił prezes.

Oto jak będzie wyglądał nowy elektryczny samochód, który już wkrótce pojawi się na polskich drogach:

Izera Izera Izera Izera Izera

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski właśnie przekazał ważne informacje. Chodzi o obostrzenia, już wszystko jasne
  2. Wyszła z yorkiem na spacer, stała się tragedia. Kobieta boi się o dzieci
  3. "Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASA
  4. "Jacek Kurski weźmie drugą pierwszą komunię"? Internauci reagują na drugi ślub kościelny polityka
  5. Niezwykłe nagranie z córką Michała Wiśniewskiego. Wideo, którego nie zapomnicie
  6. Rekin chwycił chłopca w szczęki. Ojciec natychmiast wskoczył za nim do wody
  7. Kamil Stoch przekazał informacje na temat zakończenia kariery. Skoczek nie pozostawił fanom złudzeń

Źródło: rmf24.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł