Ustawa wprowadza wyższe kary za zaśmiecanie terenów leśnych
Fot. Andrzej Iwańczuk / East News
Autor Kamila Krótka - 5 Sierpnia 2020

Rosną kary za wywożenie śmieci do lasu. Poza mandatem trzeba będzie sprzątać

Ze względu na wysokie koszty, które Lasy Państwowe muszą ponosić za oczyszczanie lasu ze śmieci, podjęto decyzję o wdrożeniu kar za zaśmiecanie terenów leśnych i ich częstszych kontrolach. Mandat wzrośnie z 500 do 5 tys. zł, co niektórym może pokrzyżować plany.

O karach za zaśmiecanie lasów poinformował ostatnio minister środowiska, Michał Woś. Opłaty wprowadzono nie tylko ze względów środowiskowych, ale i finansowych, bo Lasy Państwowe wydają na ich oczyszczanie 20 mln zł rocznie. Co dokładnie ma zmienić nowa ustawa?

Meghan Markle pomogły subtelne zabiegi plastyczne? Eksperci nie mają wątpliwości. Dzięki nim wygląda świetnieMeghan Markle pomogły subtelne zabiegi plastyczne? Eksperci nie mają wątpliwości. Dzięki nim wygląda świetnieCzytaj dalej

Kary za zaśmiecanie lasu

Ustawa przewiduje nie tylko nakładanie kar finansowych nawet do 5 tys. zł, ale i możliwość nałożenia na osobę zaśmiecającą tereny leśne obowiązku posprzątania lasu. Według nowych ustaleń lasy będą bardziej monitorowane - pojawi się w nich pięciokrotnie więcej fotopułapek, które pomogą zwiększyć skuteczność wykrywania wykroczeń.

Obecnie tereny leśne wyposażone są w 2 tys. takich urządzeń, a Lasy Państwowe mają przeznaczyć 2 mln zł na dodatkowe 3 tys. W roku 2021 ma się pojawić tam kolejne 5 tysięcy fotopułapek. Dodatkowo nad lasami pojawią się monitorujące je drony.

Za co grozi mandat?

- Wszyscy chcemy mieć czyste lasy, a nie porozrzucane śmieci, butelki i - co gorsza - większe gabaryty, np. opony - cytuje ministra Wosia portal money.pl. Za zaśmiecanie lasu grozi teraz nie tylko mandat, ale w skrajnych przypadkach nawet kara 30-dniowego aresztu.

Jak informują Lasy Państwowe, za zaśmiecanie lasu uważa się m.in. zanieczyszczanie gleby lub wody, jak również wyrzucanie do lasu kamieni, sieci, złomu, padliny oraz innych nieczystości. Według art. 162 Kodeksu wykroczeń w przypadku popełniania tego rodzaju wykroczeń można otrzymać nie tylko mandat, ale i nawiązkę równą cenie rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu albo zniszczenia czy neutralizacji pozostawionych w lesie odpadów.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Ministerstwo zapowiada nowy wymóg dot. maseczek. Ekspert: “brak prawnego znaczenia”

Lasy Państwowe informują też, że osoby wywożące śmieci do lasu zazwyczaj nie są anonimowe, bo czasami same odpady pozwalają na identyfikację sprawcy. Często zdarza się też, że zostaje on przyłapany na gorącym uczynku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot patrzy przez szybę błagając właściciela o pomoc. Do ogrodu wkradło się dzikie zwierze. Mężczyzna nie reagował
  2. Wiemy co dalej z Xbox Live Gold
  3. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  4. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  5. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  6. Tragiczna wiadomość z samego rana. Kochana przez tysiące fanów legenda nie żyje. W wieku 61 lat zmarła na koronawirusa

źródło: biznesinfo.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł