Kobieta od lat młodości walczy o środowisko naturalne w Indiach
Fot. facebook.com/saalumarada.thimmakka
Autor Kamila Krótka - 24 Czerwca 2020

Niezwykła stulatka sadzi drzewa, pomaga ubogim, ratuje ludzi i planetę. Za wszystkim kryje się jednak smutna historia, która dodała jej sił

Kobieta dowiedziała się w młodości, że nie będzie mogła mieć dzieci. Zamiast być mamą, zdecydowała się zająć ratowaniem planety i pomocą ubogim. Dziś jest symbolem swojego kraju.

Kobieta po otrzymaniu smutnej informacji o swojej bezpłodności rozpoczęła walkę o środowisko naturalne. Mimo że nigdy nie marzyła o sławie, dziś Saalumarada Thimmakki jest w Indiach postacią legendarną. Jak do tego doszło?

Przygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaPrzygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaCzytaj dalej

Kobieta o wielkiej sile

Thimmaka prowadziła ubogie życie w wiosce Gubbi leżącej w rejonie dotkniętym suszą w południowych Indiach. Gdy miała 10 lat, zaczęła pracować jako robotnik za skrajnie niską pensję. Wyszła za mąż za mężczyznę, który podobnie jak ona pochodził z biednej rodziny.

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej dowiedziała się, że wraz z mężem nigdy nie będą mogli mieć własnych dzieci. Dlatego zaraz po tym kobieta rozpoczęła działania wspierające środowisko naturalne. Dzięki tym ruchom stała się później jednym z symboli Indii, mimo że sława nigdy nie była jej celem.

Udało jej się własnoręcznie zasadzić i wyhodować około 400 figowców bengalskich. Posadzone przez nią drzewa i krzewy rozciągały się na długość 4 kilometrów. W pracach pomagał Thimmace mąż, który odszedł w 1991 roku.

Kobieta od lat młodości walczy o środowisko naturalne Indii

Działania Indii na rzecz środowiska

Thimmaka i jej mąż zaadoptowali syna, który dziś jest prezydentem Międzynarodowej Fundacji Saalumarady Thimmakki. Organizacja powstała w 2014 roku, a jej celem jest ochrona środowiska i zwalczanie ubóstwa w Indiach.

Poza tym, kraj od jakiegoś czasu przykłada dużą wagę do dbałości o środowisko naturalne. W październiku 2016 roku podpisano porozumienie paryskie, według którego Indie do 2030 roku przynajmniej 40 procent energii będą pozyskiwały z naturalnych źródeł.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Co więcej, Indie zobowiązały się do zmniejszania ilości zanieczyszczeń w dwóch największych rzekach kraju: Yamunie i Gangesie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

źródło: globalcitizen.org

Następny artykuł