Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów ma w tym roku zakończyć swoją działalność
Fot. TRICOLORS / East News
Autor Kamila Krótka - 5 Sierpnia 2020

Solorz-Żak pierwszy zrobił to, co mógł zrobić rząd. Jaka będzie odpowiedź polityków?

Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów ma w tym roku zakończyć swoją działalność. Polski rząd potwierdza tę decyzję, dodając, że zamknięte zostaną nie tylko prywatne, lecz także publiczne kopalnie. To konieczność w czasach, gdy ważny jest każdy krok w celu spowolnienia zmian klimatycznych.

Prywatna kopalnia, która jest pod kontrolą Zygmunta Solorza-Żaka, działa szybciej niż polski rząd. Zespół elektrowni Pątnów-Adamów-Konin postanowił zakończyć wydobycie węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii.

20-latka wzięła ślub z lalką zombie. Wspólne zdjęcia i wideo wbijają w fotel20-latka wzięła ślub z lalką zombie. Wspólne zdjęcia i wideo wbijają w fotelCzytaj dalej

Kopalnia do likwidacji?

Spółka Zygmunta Solorza zamyka należącą do niej Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów. Serwis wnp.pl podaje, że właśnie podjęto decyzję o tym, że działalność kopalni zakończy się pod koniec 2020 roku.

W kopalni przez wiele lat wydobywano węgiel metodą odkrywkową. Elektrownia Adamów przestała działać w 2017 roku, ale wciąż pozyskiwano surowiec, od tego czasu na potrzeby elektrowni Pątnów. Powodem zamknięcia Kopalni Węgla Brunatnego Adamów stało się malejące zużycie energii, rosnące koszty emisji CO2 oraz stawianie na odnawialne źródła energii.

Decyzja rządu


Polski rząd też podejmuje działania w związku z nierentownymi kopalniami. Jacek Sasin już zapowiedział, że polskie kopalnie czeka zamknięcie. W tym przypadku zajmie to jednak więcej czasu. Jak podał minister aktywów państwowych, energetyka węglowa prawdopodobnie zakończy się w Polsce między rokiem 2050 a 2060.

Dzisiaj grzeje:
1. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg
2. Zmiany w “500 plus”? Kaczyński: fake news lub nieporozumienie

To nie jest mój wybór, moje widzimisię, to jest niestety twarda konieczność wobec tego, co dzieje się wokół Polski, wokół polityki klimatycznej, tego, że przechodzimy przyspieszony proces transformacji energetycznej wymuszony na nas przez instytucje europejskie – mówi Jacek Sasin.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot patrzy przez szybę błagając właściciela o pomoc. Do ogrodu wkradło się dzikie zwierze. Mężczyzna nie reagował
  2. Ogromny krater po eksplozji w Bejrucie. Wstrząsające zdjęcia obiegły cały świat
  3. "Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASA
  4. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  5. Wielki powrót zakażeń? Jest na to sposób. 5 złotych rad lekarza, który kierował szpitalem w Wuhan
  6. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  7. Gdy wyszło na jaw, z kim spokrewniony jest Kamil Stoch, odebrało nam mowę. Nikt nawet nie zdawał sobie sprawy

źródło: innpoland.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł