Lek na chorobę Filipka kosztuje 9 mln złotych. Gwiazdy pomagają zbierać pieniądze
fot. East News - TRICOLORS - Jakub Kaminski
Autor Olga Szmańda - 15 Września 2020

Jakub Błaszczykowski, Zenon Martyniuk i inni wspierają chłopca. Gwiazdy pomogą zebrać 9 mln złotych

Lek dla chorego Filipka Łukaszuka kosztuje zawrotną sumę pieniędzy. By pomóc małemu chłopcu rodzina musi uzbierać aż 9 mln złotych. Niestety dziecko walczy z SMA1 i wymaga kosztownego leczenia. By zebrać potrzebne pieniądze do 14 października, rodzice poprosili Polaków o pomoc. Do akcji przyłączyły się największe polskie gwiazdy. Wśród nich choćby Zenon Martyniuk czy Jakub Błaszczykowski. Coraz więcej znanych w mediach próbuje dokonać niemożliwego i uzbierać pieniądze na leczenie Filipka. Każdy może pomóc.

Lek, którego potrzebuje mały Filipek kosztuje aż 9 mln złotych. Choroba, na którą cierpi dziecko to SMA typu 1. Maluszek urodził się w lipcu 2019. Z początku nic nie wskazywało na to, że będzie chorował i nie wykryto u niego żadnych nieprawidłowości. Ciąża matki chłopca była przykładem jednej z najbardziej książkowych tak samo poród, który przeszedł bez niepokojących komplikacji. Maluszek przy narodzinach uzyskał także maksymalną punktację 10 na 10 w skali Apgar.

Nawet 6240 zł do twojej emerytury. Mało kto o tym wie, ale możesz liczyć na dodatkowe pieniądzeNawet 6240 zł do twojej emerytury. Mało kto o tym wie, ale możesz liczyć na dodatkowe pieniądzeCzytaj dalej

Po pół roku u Filipka stwierdzono obniżenie napięcia mięśniowego. Nie rozwijał się prawidłowo i należało wdrożyć w jego życie fizjoterapię. Wtedy rodzice nabrali nadziei na poprawę i myśleli, że wszystko się skończy. Niestety Filipek mając 7 miesięcy zaczął zachowywać się inaczej niż reszta rówieśników. Na początku 2020 roku stan chłopca znacznie się pogorszył a rodzice wiedzieli, że ich dziecko potrzebuje natychmiastowej pomocy. Tym samym 17 czerwca 2020 roku Filipek został zdiagnozowany. Lekarze przekazali rodzicom informacje, że cierpi on na SMA typu 1. Choroba powoduje brak produkcji białka odżywiającego neurony ruchowe, co prowadzi do zaniku mięśni. Taka wada genetyczna jest niezwykle rzadka i wymaga kosztownego leczenia.

- Chory przestaje ruszać nóżkami, rączkami, potem zaczyna mieć problemy z połykaniem, oddychaniem... Dzieci, chore na najgorszą postać tej choroby jak Filipek, bez leczenia umierają przed swoimi drugimi urodzinami - piszą rodzice.

Lek za 9 mln złotych połączył wszystkich

Terapia genowa, która jest nadzieja na wyleczenie Filipka wiąże się z ogromnymi kosztami. Leczenie polegające na jednorazowym podaniu odpowiedniego leku ma działać przez całe życie. Innowacyjne rozwiązanie dostępne było jedynie w Stanach Zjednoczonych. Na szczęście rozwój medycyny pozwolił na prowadzenie takiej terapii również w polskim Lublinie. Mimo to najważniejszy jest czas w jakim podany zostanie lek.

Na szczęście do akcji ratowania życia Filipka włączyły się znane polskie gwiazdy. Zenon Martyniuk, który pochodzi z tej samej miejscowości co chłopiec postanowił przekazać na aukcję gadżet z autografem. Licytacja została uruchomiona na stronie na Facebooku. Gwiazda disco polo może cieszyć się z sukcesów. Jeden z licytowanych upominków z jego autografem poszedł za kwotę 400 zł. Poza muzykiem do akcji zaangażował się Jakub Błaszczykowski. Były kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej podarował na licytację koszulkę ze swoim nazwiskiem i autografem. Piłkarz znany jest ze swojego ogromnego serca i wielkoduszny gestów.

Dzisiaj grzeje:
1. Piotr Machalica przez lata związany był z Edytą Olszówką. Teraz ponownie się żeni. Kim jest wybranka?
2. Ciężko ranny szczeniak leżał na ulicy i błagał o pomoc. Zachowanie jego mamy wywołuje łzy

Wszyscy, którzy chcą dołączyć się do akcji charytatywnej mającej na celu uratowanie życia Filipka mogą wchodzić na stronę www.siepomaga.pl/filipek i tam dokonywać darowizny. Co ciekawe 19 września w Bielsku Podlaskim odbędzie się niesamowite wydarzenie. Lokalny kucharz Janusz Kuptel i właściciel restauracji Bulaj w Sopocie Arturem Morozem, na jeden wieczór otworzą "Restaurację pod Gwiazdami". Jako kelnerzy i obsługa lokalu pojawią się na wydarzeniu znani sportowcy m.in. reprezentant Polski w piłce nożnej Tomasz Frankowski czy sportsmenka Kamila Lićwinko.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebywały widok psa przed i po adopcji. Nic bardziej pozytywnego dzisiaj nie zobaczycie
  2. Suczka została znaleziona zagłodzona na środku drogi. Z desperacji próbowała zjeść koc
  3. Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
  4. Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
  5. Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
  6. Znaleziono ślady życia w kosmosie. Przełomowe odkrycie na Wenus

Źródło: parenting.pl

Następny artykuł