Wrocław przywitał w swoim zoo nowonarodzone zebry
fot. Materiały prasowe wrocławskiego zoo
Autor Olga Szmańda - 15 Września 2020

Radosna nowina z wrocławskiego zoo. Beza i Borówka już są z nami

Wrocław przywitał w swoim zoo nowo narodzone zebry. Dwie klacze rasy Champana przyszły na świat. Pierwsza urodzona w czerwcu druga pod koniec sierpnia. Odwiedzający mogą obejrzeć je na wybiegu Sawanny razem z innymi osobnikami ich gatunku. Beza i Borówka mają się świetnie pod okiem swoich mam.

Wrocław cieszy się z kolejnych nowonarodzonych zebr Champana. Stado złożone z ogiera Korala i trzech samic Bazuki, Bery i Boni. Ich naturalne środowisko wygląda podobnie do tego, w którym żyją we wrocławskim zoo. Naturalnie gatunek przebywa w dużych rodzinnych grupach, które zdominowane są przez samca docierającego do siebie nawet sześć samic. Jego głównym zadaniem jest przewodzenie swoim partnerkom i współżycie w celu reprodukcji gatunku. Ich stada są jednymi z najbardziej trwałych w świecie zwierząt. Zbudowane od podstaw relacje potrafią trwać do końca życia. Połączone w grupę zebry nie opuszczają się ani na chwilę, budując jedną wielką rodzinę.

Wspaniała wiadomość dla 1,7 mln Polaków. Ich portfele znacznie urosnąWspaniała wiadomość dla 1,7 mln Polaków. Ich portfele znacznie urosnąCzytaj dalej

Wrocławskie zoo szczyci się rok w rok pojawiającymi się nowymi młodymi zebrami. W tym roku opiekunowie zwierząt doczekali się aż dwóch klaczy, które odziedziczyły imiona związane z imionami ich matek. Tym samym młodym zebrom nadano imiona zaczynające się na literę “B” od ich własnych mam. Samica Beza urodzona w czerwcu otrzymała takie imię po mamie Bery. Natomiast Borówka, która przyszła na świat w sierpniu ma mamę nazwaną Bazuka.

Wrocław cieszy się nowymi zebrami

Symbol Afryki jakim jest zebra od lat fascynuje zoologów. Sklasyfikowana na 3 gatunki i 8 podgatunków jest jednym z najbardziej popularnych zwierząt zamieszkujących afrykańskie rejony. Poprzez spadającą liczbę zebr postanowiono zakwalifikować je do statusu zwierząt zagrożonych wyginięciem. Wrocławska zebra Champana nazwana została tak na cześć swojego odkrywcy. Jej naturalnym środowiskiem jest południowo-wschodnia Afryka.

Dzisiaj grzeje:
1. Piotr Machalica przez lata związany był z Edytą Olszówką. Teraz ponownie się żeni. Kim jest wybranka?
2. Ciężko ranny szczeniak leżał na ulicy i błagał o pomoc. Zachowanie jego mamy wywołuje łzy

Zebra to jeden z symboli Afryki, chociaż nie wszyscy wiedzą, że obecnie klasyfikuje się 3 gatunki i 8 podgatunków. Jeszcze dwa-trzy lata temu uważano, że można je zaliczyć do gatunków najmniejszej troski. Jednak badania terenowe pokazały, że liczebność populacji wszystkich spadła. W konsekwencji podniesiono status ich zagrożenia wyginięciem. Niestety największym zagrożeniem ze strony człowieka dla zebr jest rozwój kłusownictwa i rolnictwa. Dlatego też, wyczuwając trend zmniejszania się populacji zebr podjęto kroki przeciwdziałające ich wyginięciu. Ludzie troszczący się o zebry podjęli się zadania dotyczącego tworzenia programów hodowlanych w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Tym samym miłośnicy tych zwierzaków, próbują zrobić wszystko by zreprodukować gatunek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebywały widok psa przed i po adopcji. Nic bardziej pozytywnego dzisiaj nie zobaczycie
  2. Suczka została znaleziona zagłodzona na środku drogi. Z desperacji próbowała zjeść koc
  3. Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
  4. Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
  5. Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
  6. Znaleziono ślady życia w kosmosie. Przełomowe odkrycie na Wenus

Źródło: nowa.zoo.wroclaw.pl

Następny artykuł