Skarb odnaleziony w krakowskim mieszkaniu
fot. pixabay.com - Roman_Polyanyk
Autor Olga Szmańda - 15 Września 2020

Mieszkanie w Krakowie kryło prawdziwy skarb. Wartość znaleziska wbija w fotel

Skarb odkryty w krakowskim mieszkaniu przysporzył wiele radości znalazcy. W jednym z domów znaleziono dzieła sztuki warte 716 tys. złotych. Obrazy, które zostały odkryte w jednej z kamienic Krakowa zostaną przeniesione do miejskiego muzeum. Majątek i sumę, na którą zostały wycenione przejmie miasto. Co ciekawe poza ponad setką obrazów, zbiór zawiera także inne znaczące kosztowności.

Skarb znaleziony w jednym z krakowskich domów okazał się nie lada gratką dla miejscowych koneserów sztuki. Mieszkanie, w którym doszło do znalezienia cudów kultury, należało wcześniej do kolekcjonerki, która zmarła w 2011 roku. Po śmierci kobiety nie odnaleziono żadnego z jej spadkobierców mogących ubiegać się o majątek. Finalnie właśnie to przeważyło szalę ustanowienia nowego domu dla obrazów. Tym samym Kraków otrzymał dzieła sztuki wycenione na 716 tys. złotych.

Przez przypadek odkryto skarb z okresu II RP. Historia tego miejsca przyprawia o dreszczePrzez przypadek odkryto skarb z okresu II RP. Historia tego miejsca przyprawia o dreszczeCzytaj dalej

- To była dla nas ogromna niespodzianka, bo zazwyczaj przejmowanie mienia dla Krakowa oznacza kłopoty. W tym wypadku było zupełnie inaczej i to nas wszystkich zaskoczyło - mówił w TVN24 Dariusz Nowak z krakowskiego urzędu miasta.

Skarb na miarę największych muzeów

Brak spadkobierców zmarłej kobiety spowodował automatyczne przyznanie miastu dzieł sztuki o wartości 716 tys. złotych. W momencie, w którym umierająca osoba nie wyznacza nikogo w swoim testamencie lub osoby w nim zawarte go odrzucają, miasto ostatniego zamieszkania zmarłego ma obowiązek przyjąć jego pozostawiony majątek. Mimo, że w przypadku krakowskiej gminy zapewne nie doszłoby do odstąpienia od spadku, urząd nie może nie przyjąć pozostawionego majątku.

Dzisiaj grzeje:
1. Piotr Machalica przez lata związany był z Edytą Olszówką. Teraz ponownie się żeni. Kim jest wybranka?
2. Właścicielka suczki bije się w pierś. Tragiczna pomyłka kosztowała pupila życie, porażające

Zmarła kolekcjonerka sztuki przez całe swoje życie zbierała dzieła największych artystów. Jej skarb pokazuje ewidentne zamiłowanie do najlepszych polskich ludzi kultury i sztuki. W znalezionym skarbie znalazły się dzieła Wojciecha Kossaka, Seweryna Obsty, Jacka Malczewskiego czy Jerzego Wróblewskiego. Poza malarskimi dziełami, zmarła pozostawiła po sobie kryształy, rękodzieło ze srebra czy porcelanę. Jej mieszkanie o powierzchni 50 mkw. było po brzegi wypełnione najpiękniejszymi kulturowymi zdobyczami. Zmarła ewidentnie przywiązywała dużą wagę do kultury i sztuki oraz rozwoju intelektualnego. W swoim krakowskim domu trzymała również obszerny księgozbiór. Cała biblioteka kobiety również trafiła w ręce miasta. Natomiast obrazy przeniesione do miejskiego muzeum czekają tam na renowację i ponowne wystawienie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiewiórka znieruchomiała, kiedy zobaczyła ogrom orzeszków. Zabawne nagranie podbija internet
  2. Szczeniak urodził się z pięcioma łapkami. Jego wygląd odbiera mowę, jest niezwykły
  3. Jeszcze niedawno był wart 20 zł. Teraz za jeden wyjątkowy banknot dostaniesz kilka tys. złotych
  4. Bezdomny trafił do szpitala. Wkrótce lekarze zorientowali się, że mężczyzna nie jest sam
  5. Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
  6. Grypa i Covid-19 równocześnie? Wypowiedź lekarza nie pozostawia złudzeń

Źródło: o2.pl

Następny artykuł