Hostel dla osób LGBT+ w Krakowie
Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News
Autor Kamila Krótka - 2 Stycznia 2021

Pierwszy hostel dla osób LGBT+ na mapie Polski. Inicjatywę dofinansował sam Urząd Miasta Krakowa

W Krakowie powstał pierwszy hostel dla bezdomnych osób LGBT+. Miejsce zostało stworzone specjalnie dla tych, którzy z różnych powodów utraciły dach nad głową. To tam otrzymają schronienie, ale i posiłek oraz pomoc terapeutów.

O planie stworzenia hostelu dla osób LGBT+ Gazeta Wyborcza pisała już w zeszłym roku. Starano się wówczas o dofinansowanie od miasta. Urząd miasta zdecydował się przekazać na ten cel 184 tys. zł.

Hostel dla osób LGBT+

Do hostelu przychodzą osoby, które ze względu na swoją orientację, nie mają gdzie się podziać. To ludzie wyrzuceni z domu, ofiary przemocy czy represji. Placówka ma 12 pokoi, dwie łazienki, wspólną kuchnię i jadalnię.

- Hostel dla bezdomnych osób LGBTQIA na stałe wszedł do budżetu miasta. Władze Krakowa jako pierwsze w kraju zrealizowały bardzo ważny postulat - powiedziała radna Alicja Szczepańska.

Ośrodek działa właściwie od 2016 roku, jednak najpierw stanowił miejsce wsparcia dla kobiet. W momencie gdy zgłosiła się do niego pierwsza transpłciowa kobieta i otrzymała pomoc, pokrzywdzonych osób LGBT+ zaczęło pojawiać się więcej. Wówczas Monika Doroszkewicz, założycielka Fundacji "Głos Serca" i hostelu postanowiła zmienić charakter tego miejsca.

W domu Katarzyny Dowbor można się zakochać. Jeden detal przyciąga szczególną uwagęW domu Katarzyny Dowbor można się zakochać. Jeden detal przyciąga szczególną uwagęCzytaj dalej

Jak działa to miejsce?

- Nasze mieszkanie to nie tylko dach nad głową. Chcemy przede wszystkim pomóc stanąć im na nogi - mówi Monika Doroszkiewicz dla Gazety Wyborczej. - Rzeczywiście, do tej pory trafiały do nas głównie osoby transpłciowe. Mocno pokaleczone przez życie, które padły ofiarami przemocy w domu, nierzadko również napaści na tle seksualnym. Naszym celem jest zaoferowanie im takiego wsparcia psychologicznego, by mogły wyjść z kryzysu bezdomności, znaleźć pracę i wrócić do samodzielnego funkcjonowania.

To pierwsza taka inicjatywa w Polsce, a jak zapewnia radna Alicja Szczepańska - takie miejsca są w naszym kraju niezbędne.

- Od kilkunastu miesięcy jesteśmy świadkami rozkręcającej się kampanii nienawiści wobec osób nieheteroseksualnych. Przemoc sącząca się z Kościoła i polityków, tworzenie "stref wolnych od LGBT" - to wszystko ma realne przełożenie na codzienne życie - mówiła radna.

Masz pozytywnego newsa, zdjęcie lub wideo? Napisz do nas na redakcja@swiatradosci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Radości:

źródło: wyborcza.pl

Następny artykuł