Historyczna inwestycja Microsoft w Polsce
Fot. Unsplash.com / Fot. Franck v Qjex
Autor Bartosz Wróblewski - 20 Czerwca 2020

Historyczna inwestycja Microsoft w Polsce

Miliard dolarów od amerykańskiego giganta branży informatycznej. Żadna firma nigdy wcześniej nie przeznaczyła takich pieniędzy na technologię w naszym kraju.

Microsoft ogłosił partnerstwo z powołaną przez PKO BP i PFR polską Chmurą Krajową. Firma ogłosiła przy tej okazji, że zainwestuje miliard dolarów, by stworzyć w Polsce nowoczesne centrum danych, pierwsze takie w Europie Środkowo-Wschodniej.

Kwota inwestycji – ponad cztery mld zł – zostanie w całości pokryta przez Microsoft. Firma nie otrzyma od państwa żadnej dotacji ani zwolnień podatkowych. – Polska może być technologicznym sercem Europy – komentował podczas ogłaszania inwestycji dyrektor generalny Microsoft Polska Mark Loughran. Będzie to część inicjatywy Polska Dolina Cyfrowa, w której biorą udział firmy, państwowe instytucje oraz uczelnie.

Przygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaPrzygarnął 100-latkę, którą krewni wyrzucili z mieszkania. Wielkoduszny gest taksówkarzaCzytaj dalej

Szansa dla Polski

Microsoft planuje zbudować centrum danych w Warszawie lub okolicach. Jest już kilka pomysłów na lokalizację. – Prace koncepcyjne ruszyły jakiś czas temu – podkreśla Paweł Jakubik, dyrektor MS ds. transformacji cyfrowej w chmurze.

Cała inwestycja ma być podzielona na trzy etapy. Dużą jej część ma stanowić wybudowanie infrastruktury. Poza tym Microsoft przeznaczy pieniądze na jeszcze dwa rodzaje działań: podnoszenie kompetencji cyfrowych w branży IT oraz adopcję chmury. W tym pierwszym przypadku będą to m.in. serie szkoleń dla programistów, inżynierów, architektów oraz programy certyfikacji. Z edukacji ma skorzystać ponad 150 tys. pracowników i studentów w całej Polsce.

Adopcja chmury oznacza natomiast program dla podmiotów, które już muszą lub niedługo będą musiały przenosić się do chmury.

Dzisiaj grzeje: 1. Bajkowa wioska, w której nie ma dróg, naprawdę istnieje. Czas i życie płyną tam w zupełnie innym rytmie
2. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci. Niezwykły wyczyn polskiego emeryta

Prezes PFR Paweł Borys podkreśla, że partnerstwo Chmury Krajowej i Microsoftu to szansa dla małych i średnich firm. – Jest to dla nich możliwość zwiększenia konkurencyjności, łatwiejszego przyspieszenia wzrostu i rozwoju na nowych rynkach. Inwestycja Microsoft w Polsce to także szansa na duże przyspieszenie, kiedy Polska gospodarka będzie wychodziła z kryzysu związanego z koronawirusem – zaznaczył.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybudował dla córek domek jak marzenie. Mieszkają jak w bajce
  2. Cztery tysiące złotych czekają. Wielu może skorzystać, wystarczy się zgłosić
  3. Przełomowe osiągnięcie polskiej nauki. Wielki krok naprzód, świat na tym skorzysta
  4. Zaczął malować jako dorosły. Po 6 latach jest słynny, a jego obrazy kupują gwiazdy z całego świata. Genialny polski artysta
  5. Basia Kurdej-Szatan pokazała ciążowy brzuszek. Aktorka tryska szczęściem na łonie natury
  6. Robi meble jak z bajek. Trudno uwierzyć i trudno się nie zachwycić. Najbardziej kreatywny stolarz świata

Źródło: Business Insider

Następny artykuł