Niewydolność serca otrzyma swoje specjalne badania kliniczne
fot. unspash.com ; Javier Matheu
Autor Olga Szmańda - 2 Września 2020

Aż milion Polaków dostanie wielki prezent. Ich oczekiwanie do lekarza znacznie się skróci

Niewydolność serca kolejnym tematem podjętym przez polskich badaczy. Rozpoczyna się badanie kliniczne utworzone przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, sprecyzowane dla pacjentów z ostrą niewydolnością sercową. Dofinansowanie uzyskane przez Agencje Badań Medycznych zostało przyznane w ramach konkursu na działalność badawczo - rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych. Kwota badania opiewać będzie na 30 mln złotych. Już wkrótce Polacy będą mogli zostać przebadani i zdiagnozowani.

Niewydolność serca odpowiada za upośledzenie funkcji serca i jest coraz większym problemem współczesnej medycyny. Według szacunkowych badań, aż 63 miliony ludzi na świecie cierpi na ostrą niewydolność sercową, z czego 1 milion to Polacy. Niestety kolejne przyjęcia do szpitala spowodowane chorobą nadal pozostają w dużej części wyzwaniem dla służby medycznej. Mimo poprawy sytuacji pacjentów, połowa z nich jest przyjmowana po raz kolejny na oddział ze względu na nawracające objawy niewydolności serca. Wszystko przez ponowny atak choroby w ciągu 6 miesięcy od poprzedniego epizodu.

Ona ma 98 lat, a on 94. Wzięli ślub, niewiarygodne gdzie się poznaliOna ma 98 lat, a on 94. Wzięli ślub, niewiarygodne gdzie się poznaliCzytaj dalej

Niestety, ale hospitalizacja spowodowana niewydolnością serca jest bardzo kosztowna dla pacjenta. Przebywanie w szpitalu stanowi aż połowę sumy przeznaczonej na leczenie chorego. Dodatkowo jak podaje ABM: Hospitalizacja z powodu niewydolności serca jest wskaźnikiem szczególnie niekorzystnego rokowania i z wysokiej śmiertelności po wypisaniu ze szpitala. Wcześniejsze i dotychczasowe badania nie wskazywały także zmniejszenia liczby śmiertelności wśród pacjentów z niewydolnością serca. Najnowsze leczenie pozwoli natomiast na złagodzenie objawów. Pozytywnym aspektem teraźniejszych technik jest fakt, że wpłyną one na rokowania pacjenta i długość jego życia.

Niewydolność serca wkroczy na nowy poziom

Obecne badania i dane podają, że leki podawane pacjentom z cukrzycą typu 2 minimalizują ryzyko przebywania w szpitalu, pacjentów z niewydolnością serca oraz ich śmiertelność. Leki podawane cukrzykom zmniejszyły także ryzyko wystąpienia niewydolności serca aż o 30 proc. Dodatkowo zmniejszyły o 35 proc. ryzyko ponownej hospitalizacji dla pacjentów z niewydolnością serca. Badacze zaobserwowali także, że pacjencji z niewydolnością sercową stosując te leki, szybko uzyskują oczekiwany efekt.

- Coraz więcej danych wskazuje na bezpośredni wpływ tej grupy leków na mięsień sercowy. Zakładamy, że inhibitory SGLT-2 poprawiają̨ rokowanie pacjentów hospitalizowanych z powodu ostrej niewydolności serca poprzez zmniejszenie występowania złożonego punktu końcowego związanego ze śmiertelnością̨ z przyczyn sercowo-naczyniowych i hospitalizacji z powodu niewydolnością serca. - podsumowują badacze prof. Jolantra Siller-Matula i prof. Marek Postuła z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM.

Dzisiaj grzeje:
1. Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodości
2. Ministerstwo nakazało usunąć artykuł o pedofilii w Kościele

Badanie o nazwie EMPATHY zrealizowane zostanie przez Warszawski Uniwersytet Medyczny w międzynarodowym konsorcjum. Wszyscy badani będą grupą, która cierpi na ostrą niewydolność serca. Lekarze będą porównywać u pacjentów wpływ dwóch różnych leków: przeciwcukrzycowych z grupy inhibitorów SGLT-2 oraz placebo. Pacjencji zostaną przebadani w 12 placówkach kardiologicznych w Polsce. Łącznie obejmować będzie 1400 chorych. Całość przedsięwzięcia została utworzona przez grupę naukowców z z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Jolantę Siller-Matulę, która jest głównym badaczem oraz prof. Marka Postułę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Był najzimniejszy dzień w roku. Mężczyzna zdjął koszulę, aby otulić nią bezpańskiego psa
  2. Twarz diabła sprzed 7000 lat. Niesamowite odkrycie polskich naukowców
  3. Ona ma 98 lat, a on 94. Wzięli ślub, niewiarygodne gdzie się poznali
  4. Po 78 latach przyznał się, że jest gejem. Teraz szuka utraconej miłości
  5. Była w rozsypce i bała się o swojego kota. Uratowała mu życie w niezwykły sposób, przez który stał się żółty jak kurczak
  6. Spotkanie ostatniej szansy na linii Barcelona-Messi zakończone. Wiemy, czy obie strony się dogadały

Źródło: ABM

Następny artykuł