Odkrycie niezwykłej podczas eksplorowania syberyjskiej zmarzliny
fot. pixabay.com - PublicDomainPictures
Autor Olga Szmańda - 24 Września 2020

Syberyjska wieczna zmarzlina ujawniła doskonale zachowane znalezisko. Niebywałe co znaleźli odkrywcy

Okrycie nienaruszonego ciała zwierzęcia, które zmarło 30 000 a 40 000 lat temu, zostało niedawno odkopane z topniejącej wiecznej zmarzliny na Syberii. Zmumifikowane szczątki zwierzęcia były tak dobrze zachowane w warunkach lodowych, że skóra, kopyta, ogon, a nawet maleńkie włoski w nozdrzach zwierzęcia i wokół kopyt są nadal widoczne. Paleontolodzy znaleźli zmumifikowane ciało młodego konia w głębokim na 328 stóp (100 metrów) kraterze Batagaika podczas wyprawy do Jakucji we wschodniej Syberii.

Odkrycie źrebaka przysporzyło wiele radości naukowcom na Syberii. Zwierzę w chwili śmierci miało prawdopodobnie około dwóch miesięcy i mógł utonąć po wpadnięciu w jakąś naturalną pułapkę. Co ciekawe, ciało jest całe i nieuszkodzone, a według The Siberian Times ma około 39 cali (98 centymetrów) wysokości na ramieniu. Naukowcy zebrali próbki sierści i tkanki źrebaka do testów, a laboratorium zbadają zawartość jelit zwierzęcia, aby określić dietę młodego konia.

Pola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialuPola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialuCzytaj dalej

Dzikie konie nadal zamieszkują Jakucję, ale źrebię należało do wymarłego gatunku, który żył w regionie od 30 000 do 40 000 lat temu, powiedział Grigoriew w wywiadzie dla The Siberian Times. Grigoriew powiedział również, że znany jako koń Lena (Equus caballus lenensis), ten starożytny gatunek różni się genetycznie od współczesnych koni w regionie.

Odkrycie w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie

Syberyjska wieczna zmarzlina jest znana z ochrony starożytnych zwierząt przez dziesiątki tysięcy lat, a wiele wspaniałych okazów pojawiło się w miarę wzrostu globalnych temperatur i topnienia wiecznej zmarzliny. Ostatnie odkrycia obejmują 9000-letniego żubra, 10000-letnie dziecko nosorożca włochatego, zmumifikowanego kotek z epoki lodowcowej, który może być lwem jaskiniowym lub rysiem oraz małego mamuta o imieniu Lyuba, który zmarł po zadławieniu się błotem 40 000 lat temu.

Dzisiaj grzeje:
1. Na dnie Odry odnaleziono ogromny skarb. Archeolodzy są pod wrażeniem znaleziska
2.Shiba inu zawsze uśmiecha się do zdjęć. Ma zaskakujący powód do radości
3. Każdy pamięta Lidkę z serialu Czterej pancerni i pies. Aktorka wyznała dlaczego rola na zawsze zmieniła jej życie

O dziwo, niedawno przywrócono do życia jeden rodzaj zwierząt, które zachowały się w wiecznej zmarzlinie na Syberii przez dziesiątki tysięcy lat. Drobne nicienie - rodzaj mikroskopijnych robaków - które zostały zamrożone w lodzie od plejstocenu, zostały rozmrożone i ożywione przez naukowców. Udokumentowano, że poruszają się i jedzą po raz pierwszy od 42 000 lat. Niestety czasami rozmrażająca wieczna zmarzlina ujawnia niespodzianki, które są zdecydowanie nieprzyjemne. W 2016 roku zarodniki wąglika, które były zamrożone na Syberii przez 75 lat, ożyły ze względu na niezwykle ciepłą pogodę. Późniejsza epidemia wąglika „zombie” zabiła ponad 2000 reniferów i objęła kilkanaście osób.Odkrycie w syberyjskiej wielkiej zmarzlinieOdkrycie w syberyjskiej wielkiej zmarzlinie

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żona oskarżyła go o podjadanie z lodówki. Kiedy zobaczył nagranie z ukrytej kamery, oniemiał
  2. Dorosły owczarek niemiecki pierwszy raz widzi małego szczeniaka. Niezwykła reakcja psa
  3. Dryfował w pojemniku na lód przez trzy dni po tym, jak prądy morskie przewróciły jego łódź. "Na przemian traciłem przytomność z powodu głodu i spałem"
  4. Chłopiec płakał bo nie dostał słodyczy. Reakcja psa zaskoczyła wszystkich
  5. Poszedł na grzyby. W lesie znalazł coś, co zupełnie zmieniło jego plany
  6. Ogromne zmiany w dowodach osobistych dotkną wszystkich Polaków. Nowa technologia zmieni wszystko. Znamy datę

Źródło: livescience.com

Następny artykuł