Skarb znaleziony nad Odrą w trakcie prac budowlanych
fot. commons.wikimedia.org - Robert Wrzesiński CC3.0
Autor Olga Szmańda - 21 Września 2020

Na dnie Odry odnaleziono ogromny skarb. Archeolodzy są pod wrażeniem znaleziska

Skarb został znaleziony w trakcie pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin w Odrze. W trakcie porządkowania wód i prac budowlanych doszło tam do niezwykłego odkrycia. Pracownicy znaleźli archeologiczny cud w postaci bardzo starego przedmiotu. Archeolodzy badający sprawę nie mogli uwierzyć własnym oczom. Skarb w odrze miał kilkaset lat.

Skarb znaleziony w Odrze jest średniowiecznym artefaktem. Niespotykany przedmiot okazał się mieczem razem z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy. Jego długość wynosi 108 cm, a co najciekawsze, zachował się w bardzo dobrym stanie. Jedyne braki w przedmiocie zauważalne są w odłamanym czubku i kawałku sztychu. Mimo to całość zachowała się wyjątkowo dobrze. Głownia, jelec i rękojeść z głowicą są w idealnym jak na tamte czasy stanie. Skarb okazał się nie lada wyzwaniem dla archeologów.

Za 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szufladyZa 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szufladyCzytaj dalej

- Wyjątkowość ostatniego znaleziska, miecza, polega na tym, że zachował się nie tylko miecz, ale miecz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy. Znalezisk tego typu jest naprawdę niewiele. Osobno znajduje się miecze, osobno pochwy, najczęściej w środowiskach wilgotnych, w nawarstwieniach miast. Bardzo rzadko natomiast mamy do czynienia z kompletem - mówiła dr hab. Anna Bogumiła Kowalska z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Skarb z Odry

Pochwa, w której znajdował się miecz, zrobiona była z drewna pokrytego skórą. Pomimo że spora jej część uległa rozkładowi, historycy i archeolodzy ustalili, że broń najprawdopodobniej pochodzi z okresu od 1170 do 1330 roku. Niezwykły skarb znaleziono w Odrze Zachodniej przy Wyspie Dębina. Zanim jednak znalezisko trafi do muzeum, musi zostać przebadane nieinwazyjnymi technikami, które pomogą w uzyskaniu odpowiedzi na nurtujące archeologów pytania. Badacze muszą sprawdzić dokładną drogę przebycia miecza do miejsca, w którym go znaleziono. Być może skarb jest również fragmentem konfliktu zbrojnego ówczesnych lat. Mimo to najważniejszym celem archeologów jest ustalenie historii odnalezionego oręża.

Dzisiaj grzeje:
1. Na dnie Odry odnaleziono ogromny skarb. Archeolodzy są pod wrażeniem znaleziska
2.Shiba inu zawsze uśmiecha się do zdjęć. Ma zaskakujący powód do radości
3. Każdy pamięta Lidkę z serialu Czterej pancerni i pies. Aktorka wyznała dlaczego rola na zawsze zmieniła jej życie

- Miecz został wydobyty, przewieziony w odpowiednich warunkach do Muzeum Narodowego, u nas od razu zabezpieczony odpowiednimi środkami w odpowiedni sposób, tak, żeby nie zgubić żadnych informacji, które mogą być w tym mieczu i w tej pochwie zawarte, i które będziemy mogli odczytać - mówiła Kowalska z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gigantyczny szczur został wyciągnięty z kanalizacji. Gdy poznali prawdę, zamarli
  2. Dorosły owczarek niemiecki pierwszy raz widzi małego szczeniaka. Niezwykła reakcja psa
  3. Ważyła 300 kg i nie mogła się poruszać. 24-latka postawiła na siebie zmieniając swoje życie
  4. Chłopiec płakał bo nie dostał słodyczy. Reakcja psa zaskoczyła wszystkich
  5. Niezawodny trik na rosół naszych babć. Ten sposób zwali wszystkich z nóg
  6. Dlaczego warto mieć wagę elektroniczną? Biedronka oszukała klientów, wszystko nagrali i ujawnili

Źródło: biznesinfo.pl

Następny artykuł